Παγκόσμιο πρωτάθλημα Πάλης Βετεράνων: Στις λεπτομέρειες χάθηκαν τα μετάλλια στην Ελληνορωμαϊκή

Αγγελική Βύζικα

|  23.10.2021 | 10:35

Παγκόσμιο πρωτάθλημα Πάλης Βετεράνων: Στο Λουτράκι ο Ισίδωρος Κούβελος

Ο πρόεδρος της Διεθνούς Ολυμπιακής Ακαδημίας, Ισίδωρος Κούβελος παρακολούθησε τους τελικούς της πρώτης ημέρας της Ελληνορωμαϊκής και εξέφρασε την ικανοποίησή του για το επίπεδο της διοργάνωσης. Στο αγωνιστικό κομμάτι, με τους αγώνες της Ελληνορωμαϊκής άνοιξε η 4η ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Πάλης Βετεράνων που φιλοξενείται στο κλειστό γυμναστήριο «Γ. Γαλανόπουλος» στο Λουτράκι.

Ο Γιάννης Βαλασάκης ήταν ο πρωταγωνιστής της ημέρας, καθώς με δύο νίκες και μία ήττα είχε την ευκαιρία να αγωνιστεί στον αγώνα των 70κ. για το χάλκινο μετάλλιο. Εκεί στάθηκε άτυχος, καθώς ο Σουηδός Λαρς Γιάκομπσεν επικράτησε με 5-0 και τον άφησε εκτός μεταλλίων. Στα προημιτελικά προκρίθηκε με 2-1 κόντρα στον Ντέιβιντ Λι Μάνβιλ από τις Ηνωμένες Πολιτείες, αλλά στη συνέχεια έχασε με 5-1 από τον Ρώσο Αντρέι Σάβιν. Ο Έλληνας παλαιστής πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στα ρεπεσάζ της κατηγορίας του και νίκησε με τεχνική υπεροχή τον Μάικλ Μάντρι από τις Ηνωμένες Πολιτείες.

Στα 130κ. ο Σπύρος Κουρσάρης στον πρώτο αγώνα του ηττήθηκε με πτώση από τον Ιρανό Ρουχολάχ Γκαλαβάντ. Στον ημιτελικό ηττήθηκε με πτώση από τον Σουηδό Έντι Μπένγκστον και  αγωνίστηκε στον τελικό για το χάλκινο μετάλλιο, όπου έχασε με τεχνική υπεροχή από τον Ρώσο Βιτάλι Κουζνέτσοφ.

Στην πρώτη ελληνική συμμετοχή της ημέρας, στα 88κ., ο Νίκος Χριστόπουλος ηττήθηκε με τεχνική υπεροχή από τον Πολωνό Βόιτσεκ Βόλοβιτς στον α’ προκριματικό γύρο. Στις λεπτομέρειες κρίθηκε ο αγώνας του Νίκου Τσιακάρα στα 62κ. που ηττήθηκε στην ισοπαλία (4-4) από τον  Κασενχάν Σεργκαζίγεφ από το Καζακστάν. Ο Καζάκος αν και προηγήθηκε με 4-1, ο Έλληνας παλαιστής κατάφερε να ισοφαρίσει με ποινές κι όχι με τεχνική, με συνέπεια να επικρατήσει ο Σεργκαζίγεφ.

Στα προημιτελικά των 100κ. ο Κωνσταντίνος Γεωργακάκης ηττήθηκε με πτώση από τον Βούλγαρο Γιουλιάν Γκεοργκίεφ, ενώ στα ρεπεσάζ έμεινε εκτός συνέχειας μετά την ήττα του με τεχνική υπεροχή από τον Ούγγρο Κένεντι Σιμόν. Τέλος, στα προημιτελικά των 70κ. ο Αμίρ Γκολιπούρ ηττήθηκε με 4-1 από τον Σαμάτ Οσπάν από το Καζακστάν.

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58