Ολυμπιακός – βόλεϊ Ανδρών: Νικηφόρα πρεμιέρα

newsroom

|  21.09.2021 | 23:45

Ολυμπιακός - βόλεϊ Ανδρών: Νικηφόρα πρεμιέρα. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 3-2 σετ την Ρίμπνιτσα, στο πρώτο ματς του τουρνουά «Ντούσαν Μπόσκοβιτς».

Στη Σερβία για να πάρει μέρος στο τουρνουά «Ντούσαν Μπόσκοβιτς» βρίσκεται η ομάδα του βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» ταξίδεψαν στη γειτονική χώρα για μια σειρά φιλικών αγώνα, στο πλαίσιο της προετοιμασίας για την έναρξη τόσο των ευρωπαϊκών τους υποχρεώσεων όσο και των εγχώριων. Ολυμπιακός – βόλεϊ Ανδρών: Νικηφόρα πρεμιέρα. Επικράτησαν 3-2 σετ της Ρίμπνιτσα.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας στο πρώτο τους ματς για το τουρνουά «Ντούσαν Μπόσκοβιτς» είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Χέρμανς Έγκλεσκαλνς με 23 πόντους (20/43 επ., 3 μπλοκ) και διψήφιους τους Μιγιαήλοβιτς με 15 και Ζουπάνη με 14 πόντους, αντίστοιχα. Εξαιρετική παρουσία και από τον λίμπερο Ζήση που είχε 83% στην υποδοχή, εκ των οποίων το 70% ήταν άριστες.

Ολυμπιακός – βόλεϊ Ανδρών: Νικηφόρα πρεμιέρα στο τάι μπρέικ

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη πήρε το 1ο σετ με 25-23, με την Ρίμπνιτσα να ισοφαρίζει κερδίζοντας το δεύτερο με 25-19. Το τρίτο σετ κατέληξε στην ελληνική ομάδα, με 25-22. Έτσι προηγήθηκε με 2-1 στα σετ, αλλά οι Σέρβοι «απάντησαν» ξανά. Νέα ισοπαλία, καθώς κατέκτησαν το τέταρτο σετ με 25-19. Το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, όπου ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα από την αρχή και έφτασε στο 15-10, για την τελική επικράτηση με 3-2. Επόμενο φιλικό την Τετάρτη (22/9) στις 17:00 με τη Μάριμπορ ενώ την Πέμπτη οι Πειραιώτες θα αντιμετωπίσουν την Χάλμπανκ, στις 12:00.

Τα σετ: 25-23 (23’), 19-25 (24’), 25-22 (27’), 19-25 (24’), 15-10 (13’)

Ολυμπιακός (Δημήτρης Καζάζης): Μιγιαήλοβιτς  15 (13/35 επ., 2 άσσοι, 58% υπ.-46% αρ.), Ανδρεάδης  2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς  23 (20/45 επ., 3 μπλοκ), Κασαμπαλής  1(1 μπλοκ), Ζουπάνη  14 (8/14 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Δαλακούρας  4 (4/13 επ., 32% υπ.-32% αρ.),  Ζήσης –λ (83% υπ.- 70% αρ,)/ Χαραλαμπίδης  4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Στιβαχτής, Εφραιμίδης  5 (5/8 επ., 82% υπ.-53%αρ.)

Ο Λαρίν «έβαψε ασπρόμαυρο» το ντέρμπι στη Τουρκία [vds]

Χάρη στα δύο γκολ του Καναδού η Μπεσίκτας επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Γαλατάσαραϊ στο μεγάλο ντέρμπι της Τουρκίας.

26.10.2021 | 00:43

Πρεμιέρα στη Βιένη για τον Στέφανο Τσιτσιπά

Το μεσημέρι της Τρίτης γύρω στις 16:30 θα αγωνιστεί ο Στέφανος Τσιτσιπάς κόντρα στον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ για τον πρώτο γύρο του τουρνουά της Βιέννης.

26.10.2021 | 00:06

Μπαρτζώκας: «Οι ομάδες δεν μπορούν να παίζουν στα κόκκινα για 40 λεπτά»

.Ολυμπιακός - Μπαρτζώκας: «Όχι δικαιολογία η κούραση». Ο προπονητής των «ερυθρόλευκων» αναφέρθηκε στο ματς με τους Γερμανούς και την κόπωση.

newsroom

25.10.2021 | 23:59

«Μόνο νίκη με το κόσμο στο πλευρό μας»

Η Άλμπα Βερολίνου είναι μια δύσκολη αντίπαλος, ωστόσο, όπως τόνισε ο Μιχάλης Λούντζης, ο κόσμος του Ολυμπιακού θα είναι καθοριστικός.

25.10.2021 | 23:50