Ολυμπιακός-Ρεάλ Μαδρίτης 74-68: «Υπέταξε» τη βασίλισσα [pics&vid]

|  08.10.2021 | 22:47

Ολυμπιακός-Ρεάλ Μαδρίτης 74-68: «Υπέταξε» τη βασίλισσα [pics&vid]. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν μια επική νίκη, κάνοντας το δύο στα δύο στη Euroleague.

Ολυμπιακός και Ρεάλ Μαδρίτης αναμετρήθηκαν για τη δεύτερη αγωνιστική της Euroleague, με τον Βασίλη Σπανούλη να δίνει το παρών. Οι «ευθρόλευκοι» ήταν εντυπωσιακοί στην τέταρτη περίοδο και κατάφεραν να πάρουν μια εντυπωσιακή νίκη εναντίον της βασίλισσας με 74-68, κάνοντας το δύο στα δύο στη Euroleague.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Βεζένκοφ να βοηθάει σε μεγάλο βαθμό την ομάδα του, με σημαντικούς πόντους αλλά και ενέργειες στην άμυνα. Όσες φορές οι δύο σύλλογοι προσπάθησαν να «ξυφύγουν», ο αντίπαλος είχε την απάντηση, με τον Ταβάρες να ξεχωρίζει από πλευράς Ρεάλ και τους Βεζένκοφ και Σλούκα για τους «ερυθρόλευκους». Αυτό άλλαξε στην τέταρτη περίοδο, όπου ο Ολυμπιακός με συνεχόμενα τρίποντα δεν έδωσε την ευκαιρία στη «βασίλισσα» να απαντήσει και κατάφερε να πετύχει μια επική νίκη.

O MVP: Κορυφαίος για την ομάδα του αλλά και στο ματς, εν γένει, ο Σάσα Βεζένκοφ. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού ήταν για ακόμη μια φορά εντυπωσιακός, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με double-double, με 16 πόντους (5/6 δίποντα, 3/4 βολές), 10 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Ιδιαίτερα σημαντικό στην έκβαση του ματς ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να παίζει δυνατή άμυνα, μην αφήνοντας τους αντιπάλους να βρουν λύσεις στα συνεχόμενα εύστοχα καλάθια.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Αρνητικό ήταν το πρόσιμο ως προς τα τρίποντα της Ρεάλ.Οι Ισπανοί ήταν ιδιαίτερα άστοχοι στο ξεκίνημα, κάτι που συνεχίστηκε στο  δεύτερο ημίχρονο (3/24 τρίποντα). Το στατιστικό αυτό τους εμπόδισε να «χτίσουν» μια διαφορά, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που «πετούσε φωτιές» στην τέταρτη περίοδο.

THEPOINT : Πέραν του double-double του Βεζένκοφ και την αστοχία της Ρεάλ στα τρίποντα, ξεχώρισαν η ευστοχία του Ολυμπιακού για καλάθια δύο πόντων με 58,8% ευστοχία, αλλά και οι ασίστ (15 στο σύνολο).

Ολυμπιακός-Ρεάλ Μαδρίτης: Ισορροπία στις πρώτες περιόδους

Ο αγώνας άρχισε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει το σκορ δύο φορές, χάρη σε καλάθια του Ντόρσεϊ και του Παπανικολάου. Ήταν χαρακτηριστικό πως και οι δύο μπήκαν δυνατά και με όρεξη, αλλά ήταν ελαφρώς άστοχοι στην επίθεση. Πέντε λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, ο πίνακας έδειχνε 6-6. Αυτός ήταν και ο λόγος που ο Γιώργος Μπαρτζώκας πέρασε στο ματς τον Σλούκα. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν για πρώτη φορά στον αγώνα, με 9-6, μετά το «καλάθι και φάουλ» του Μουσταφά Φαλ. «Ηγετική» παρουσία και πάλι από τον Βεζένκοφ που ήταν παντού στο γήπεδο, σκοράροντας και πέντε πολύτιμους πόντους.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται μπροστά στο σκορ, με 13-10 και τη Ρεάλ να παραμένει αρκετά άστοχη. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το χαμένο λέι απ του Γουίλιαμς-Γκος στον αιφνιδιασμό. Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Γιουλ «πήρε το όπλο του», ισοφαρίζοντας σε 13-13, αλλά ο Ολυμπιακός με τρία γρήγορα καλάθια των Μάρτιν, Πρίντεζη, Σλούκα πήγε τη διαφορά στο +6. Όσο περνούσε η ώρα, η ομάδα του Λάσο έβρισκε τα πατήματά της, ο Ολυμπιακός όμως, συνέχιζε σε γρήγορο ρυθμό με πόντους του Λαρεντζάκη και του Μάρτιν, κάτι που τον βόλευε. Στη συνέχεια, πάντως, το ματς έγινε ξανά πιο ισοροπημένο, εξαιτίας και ορισμένων…αμφισβητούμενων αποφάσεων των διαιτητών. Το ημίχρονο «έκλεισε» με το σκορ στο 36-35 υπέρ της ισπανικής ομάδας.

Ολυμπιακός-Ρεάλ Μαδρίτης: «Μάχη» στο Φάληρο

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ουόκαπ να απαντά στο δίποντο της Ρεάλ και τους Ισπανούς να κάνουν εύκολο λάθος, αλλά τον Ταβάρες να διορθώνει με τάπα. Η εντυπωσιακότερη φάση ήρθε έπειτα από πάσα του Γουόκαπ στον Παπανικολάου, ο οποίος ευστόχησε σε τρίποντο και πήρε και το φάουλ για το 43-43. Η παρουσία του Ταβάρες ξεχώριζε για τη Ρεάλ, η οποία έφτασε τη διαφορά στο +5 και ανάγκασε τον Γιώργο Μπαρτζώκα να πάρει τάιμ άουτ. Το τελευταίο ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο, καθώς χάρη στον Βεζένκοφ και τον Σλούκα, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 6-0,περνώντας μπροστά στο σκορ και δείχνοντας πως ήθελε να «παλέψει» μέχρι το τέλος. Το δεκάλεπτο τελείωσε με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται σε θέση οδηγού με 54-52, ύστερα από εύστοχο τρίποντο του Ντόρσεϊ.

Ο Ολυμπιακός ήταν αποφασισμένος να πάρει το παιχνίδι και μπήκε εντυπωσιακά στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, με δύο εύστοχα τρίποντα του Βεζένκοφ και του Λαρεντζάκη για το 62-56. Δεν έμεινε όμως εκεί, καθώς ο Χασάν Μάρτιν κέρδισε καλάθι και φάουλ, στέλνοντας τη διαφορά στους 9. Το «πάρτι» συνεχίστηκε με τρίποντο του Ντόρσεϊ για το 68-58, πέντε λεπτά πριν από το τέλος. Η Ρεάλ δεν έβρισκε λύσεις και έκανε πολλά λάθξ στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός συνέχιζε το βιολί του και παρά την πίεση της Ρεάλ στο τέλος, έφτασε σε μία επική νίκη με 74-68.

Δεκάλεπτα: 13-10, 35-36, 54-52,74-68

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58