Ολυμπιακός – Προμηθέας Πατρών 108-75: «Πάρτι» στο ΣΕΦ με νέα 100άρα! [vds]

Δημήτρης Κρούσκος

|  17.10.2021 | 18:46

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πατρών 108-75: Οι «ερυθρόλευκοι» έστησαν νέο «πάρτι» στο ΣΕΦ, φτάνοντας σε μία επιβλητική νίκη με πολύ όμορφο μπάσκετ.

Ένα νέο «πάρτι» έστησε στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός κόντρα στον Προμηθέα Πατρών για την 3η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 108-75 των Πατρινών, δείχνοντας για μία ακόμη φορά πως βρίσκονται σε τρομερή κατάσταση από το ξεκίνημα της σεζόν.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δυσκολεύτηκαν μόνο για μία περίοδο κόντρα στον Προμηθέα, ενώ στο τέλος μετέτρεψαν σε παράσταση για έναν ρόλο την αναμέτρηση με το τελικό σκορ του αγώνα να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του ματς.

Φανταστική εμφάνιση για μία ακόμη φορά από τον Ολυμπιακό, ο οποίος έχει σημειώσει 3 100άρες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος, πετώντας… πραγματικά φωτιές.

Ο MVP: Για μία ακόμη φορά ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν εντυπωσιακός. Τελείωσε το ματς με 15 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα και 2/3 τρίποντα, ενώ μάζεψε και 3 ριμπάουντ. Εξαιρετικός και άκρως οικονομικός ο φόργουορντ του Ολυμπιακού, ο οποίος αγωνίστηκε μόλις 20:00 λεπτά στην αναμέτρηση.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Η άμυνα του Προμηθέα δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να σταματήσει τον εξαιρετικό Ολυμπιακό. Επέτρεψε στους «ερυθρόλευκους» να σουτάρουν με πολύ υψηλά ποσοστά, με τους τελικούς 108 πόντους που σημείωσαν να αποτυπώνουν τα παραπάνω.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η διάθεση των παικτών του Ολυμπιακού. Παρά τα συνεχόμενα παιχνίδια, έπειτα από την διαβολοβδομάδα έδειξαν, κυρίως στο 2ο ημίχρονο πως θέλουν πολύ τη νίκη, φτάνοντας έτσι σε μία εύκολη επικράτηση με νέα 100αρα.

THE POINT: Ντόρσει, Μακίσικ και Σλούκας σημείωσαν 14 πόντους οι πρώτοι 2 και 13, αντίστοιχα, οδηγώντας τον Ολυμπιακό στην επίθεση. Πολύ καλή εμφάνιση για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι τελείωσαν το ματς με 56% στο τρίποντο με 14/25!

Η ανάλυση του αγώνα…

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πατρών: «Ερυθρόλευκο» προβάδισμα με «καυτό» Ντόρσεϊ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, έχοντας σε πολύ καλή βραδιά, για μία ακόμη φορά τον Τάιλερ Ντόρσει. Ο γκαρντ των Πειραιωτών ξεκίνησε «καυτός» στην αναμέτρηση, δίνοντας με συνεχόμενους πόντους το προβάδισμα στην ομάδα του. Εξαιρετικός στο πρώτο 10λεπτο ήταν και ο Κώστας Παπανικολάου, καθώς και ο Σάσα Βεζένκοφ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 17-10, ωστόσο, εκεί οι Πατρινοί αντέδρασαν και μείωσαν στο σκορ. Με δύο εύστοχες βολές του Αγραβάνη το σκορ πήγε στο 24-22, ενώ η 1η περίοδος τελείωσε με καλάθι του Χασάν Μάρτιν για το 28-24.

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πατρών: Πήρε το «όπλο» του ο Σλούκας

Στο 2ο 10λεπτο ανέλαβε δράση ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος με δύο σερί τρίποντα πήγε ξανά τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους για το 34-26. Μάλιστα, με καλάθι του Χασάν Μάρτιν ήρθε για πρώτη φορά η διψήφια διαφορά για το 40-30 περίπου 5 λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Ο Σλούκας συνέχισε να είναι εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση και με δικό του καλάθι η διαφορά έφτασε στο +14 για το 47-33. Με μία βολή του Μακίσικ η διαφορά έφτασε στο +15, ωστόσο, Ρόι, Γκίκας και Αγραβάνης με δικά τους καλάθια μείωσαν για το τελικό σκορ στο 1ο ημίχρονο 52-41.

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πατρών: Αντίδραση με Αγραβάνη, «καθάρισε» ο Βεζένκοφ

Στην 3η περίοδο ο Προμηθέας μπήκε δυνατά και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Αγραβάνη κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ για το 59-53. Εκεί, ο Βεζένκοφ ανέλαβε δράση και με 5 σερί πόντους έκανε το 64-53, φέρνοντας ξανά με διψήφια διαφορά μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν με πατημένο το γκάζι και έφτασαν ακόμη και στο +20 με δύο εύστοχες βολές του Μακίσικ. Το 3ο 10λεπτο τελείωσε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 78-59.

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πατρών: «Πάρτι» στο ΣΕΦ και 100αρα!

Στην 4η περίοδο ο Ολυμπιακός είχε «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη, με τους «ερυθρόλευκους» να μετατρέπουν σε «πάρτι» την αναμέτρηση. Το μοναδικό ενδιαφέρον της αναμέτρησης ήταν αν θα φτάσει και πάλι τους 100 πόντους ο Ολυμπιακός. Κάτι το οποίο τελικά έγινε με εύστοχο τρίποντο του Πρίντεζη, ξεσηκώνοντας όλους όσους βρέθηκαν στο ΣΕΦ. Το τελικό 108-75 αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του 4ου 10λεπτου, εκεί όπου έστησαν ένα ακόμη «ερυθρόλευκο» πάρτι οι παίκτες του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 52-41, 78-59, 108-75

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58