Ολυμπιακός-Μπίντγκοτς 103-68: Σαν σε προπόνηση [pics&vds]

|  13.10.2021 | 19:08

Ολυμπιακός-Μπίντγκοτς 103-68: Σαν σε προπόνηση.Οι «ερυθρόλευκες» είχαν ένα εύκολο απόγευμα στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός αναμετρήθηκε με την Μπίντγκοτς για την πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Eurocup Women. Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν με το…δεξί στη νέα διοργάνωση, καθώς επικράτησαν της πολωνικής ομάδας με 103-68 . Εντυπωσιακή εμφάνιση από τη Σταμολάμπρου με 19 πόντους και από την Χάμπλιν που «κυριάρχησε» κάτω από την μπασκέτα.

Η MVP: Κορυφαία του Ολυμπιακού, αλλά και του αγώνα, η Σταμολάμπρου, η οποία βοήθησε σε μεγάλο βαθμό με τα μακρινά σουτ, έχοντας 19 πόντους, 7 ασίστ και δύο ριμπάουντ. Πολύ καλά και η Χάμπλιν  με 16. Η Καναδή «έκανε πλάκα» κάτω από το καλάθι, συμβάλλοντας στο παιχνίδι της ομάδας της τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά, με τους αντιπάλους να μη βρίσκουν τρόπο να την σταματήσουν.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η πρώτη περίοδος ήταν ονειρική για τις «ερυθρόλευκες» καθώς «έκλεισε» στο 20-8, με τον Ολυμπιακό να αποκτά ψυχολογικό προβάδισμα, έχοντας «κτίσει» μια καλή διαφορά, στοιχείο καθοριστικό για την εξέλιξη της αναμέτρησης.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Η Στάνκιεβιτς δεν κατάφερε να βοηθήσει ιδιαίτερα την ομάδα της, πετυχαίνοντας μόλις έξι πόντους σε 33 λεπτά συμμετοχής.

THEPOINT :  Το στατιστικό που ξεχώρισε ήταν τα 12/24 τρίποντα του Ολυμπιακού στον αγώνα.

Ολυμπιακός-Μπίντγκοτς 103-68: Ονειρική αρχή στο ματς

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πέτυχε το πρώτο καλάθι με σουτ από μεσαία απόσταση με τη Ρουθ Χάμπλιν, αλλά η Μπίντγκοτς απάντησε αμέσως. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν πιο δυναμικές στο ξεκίνημα και πέτυχαν άλλα δύο καλάθια με τις Βίτολα και Χάμπλιν. Ύστερα από τα πρώτα τέσσερα λεπτά το σκορ ήταν στο 10-2,χάρη σε καλάθι της Κούπερ, γεγονός που οδήγησε τον προπονητή της πολωνικής ομάδας να πάρει τάιμ άουτ. Το τελευταίο δεν είχε αποτέλεσμα καθώς, με μεγάλη άνεση, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 18-2, μη δείχνοντας να αντιμετωπίζει προβλήματα. Εφιαλτικό ξεκίνημα για την Μπίντγκοτς.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 20-8 και τον Ολυμπιακό στο +12. Μεγάλη η συνεισφορά των Χάμπλιν και Βίτολα σε άμυνα και επίθεση. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες μπήκαν με περισσότερη ενέργεια σε σχέση με την πρώτη, αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις τόσο από κοντά, όσο και με περιφερειακά σουτ, με το σκορ στο 31-12, επτά λεπτά πριν το ημίχρονο. Παρά τις όποιες προσπάθειες της Μπίντγκοτς, η ομάδα του Ζίμπαρτς ήταν συγκεντρωμένη στον στόχο της και ολοκλήρωσε το ημίχρονο προηγούμενη με 11. Κορυφαία στο πρώτο μισό η Χάμπλιν με 14 πόντους. Από πολωνικής πλευράς «ξχώρισε» η Μίχαλεκ με 7.

Ολυμπιακός-Μπίντγκοτς 103-68: Δυναμική συνέχεια

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τρίποντο της Σταμολάμπρου και κοντινό τελείωμα της Κούπερ. Η ομάδα του Πειραιά έδειχνε αποφασισμένη για τη νίκη και δεν έριχνε το ρυθμό, συνεχίζοντας να «πυροβολεί» από μακριά και έφτασε στο +20 (53-33), έχοντας 6/12 εύστοχα σουτ τριών πόντων μέχρι εκείνο το σημείο. Τρία λεπτά πριν από το τέλος της περιόδου, ο Ολυμπιακός ήταν στο +30, με τον πίνακα να γράφει 69-39, δείχνοντας και την καλή δουλειά της ομάδας του Ζίμπαρτς στην άμυνα. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο +27 για τον Ολυμπιακό που είχε  67% στα δίποντα και 56% στα τρίποντα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε χαρακτήρα…τυπικής διαδικασίας για τον Ολυμπιακό. Η ουσία, πάντως, παρέμεινε η ίδια, με τις «ερυθρόλευκες» να συνεχίζουν να είναι εύστοχες, να οδηγούν σε πολλά λάθη τις αντιπάλους τους και τη Χάμπλιν να «κυριαρχεί» στη ρακέτα. Αρνητικό σημείο στην αναμέτρηση ο τραυματισμός της Πομπόζι, που οδήγησε στην αντικατάστασή της. Η γηπεδούχος ομάδα ξεπέρασε τους 100 με σουτ της Σταμάτη. Το τέλος του αγώνα βρήκε τον Ολυμπιακό στο +35, με το σκορ στο 103-68. Κάπως έτσι, οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν με το…δεξί στη φετινή διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 40-29,77-50,103-68