Ολυμπιακός – Μπάσκετ Γυναικών: Οι δηλώσεις των Ζίμπαρτς και Τόλφρι

Ο Ολυμπιακός αναμετρήθηκε με την Μπίντγκοτς για την πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Eurocup Women.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν με το…δεξί στη νέα διοργάνωση του Eurocup Women, καθώς επικράτησαν της πολωνικής ομάδας Μπίντγκοτςμε 103-68 . Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής των ερυθρολεύκων δήλωσε χαρούμενος τόσο για το αποτέλεσμα όσο και για την εμφάνιση.

O προπονητής Μάρτιν Ζίμπαρτς: «Έχουμε ένα γεμάτο ρόστερ που μας βοηθάει να παίξουμε καλό ποιοτικό μπάσκετ, ο κύριος στόχος μας ήταν να κρατήσουμε αυτή την ένταση για 40 λεπτά και έτσι θέλουμε να παίζουμε και σε όλη τη σεζόν.

Έχουμε πολύ ποιοτικό βάθος πάγκου που μας βοήθησε σήμερα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Εννοείται ότι έχουμε περιθώρια βελτίωσης και δεν υπάρχει το τέλειο παιχνίδι, αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη σημερινή μας εμφάνιση».

Αλέξις Τόλφρι: «Παίξαμε σκληρά και ακολουθήσαμε πιστά το πλάνο του προπονητή, για να πάρουμε μια καλή νίκη στο πρώτο παιχνίδι της χρονιάς.

Ο προπονητής είχε τονίσει στις προπονήσεις να μην δώσουμε κανένα εύκολο ριμπάουντ και έφτιαξε ένα πολύ καλό αμυντικό πλάνο που μας βοήθησε να απελευθερωθούμε και στην επίθεση.

Οι συμπαίκτριές μου με βοήθησαν πολύ απόψε, βρήκαν τις ελεύθερες πάσες και εγώ είχα εμπιστοσύνη στον εαυτό μου, γι’ αυτό και κατάφερα να σκοράρω και να βοηθήσω την ομάδα»

Επεισοδιακό φινάλε [vid]

Σεντ Ετιέν - Ανζέ 2-2: Επεισοδιακό φινάλε. Τα επεισόδια στην αρχή και το γκολ των «στεφανουά» στις καθυστερήσεις έκρινε το ματς του «Ζοφρουά Γκισάρ».

23.10.2021 | 00:59

«Ανέπνευσε βαθμολογικά» με τριάρα η Άρσεναλ [vds]

Η Άρσεναλ επικράτησε 3-1 της Άστον Βίλα στην 9η αγωνιστική της Premier League και επέστρεψε στις νίκες, έπειτα από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες.

23.10.2021 | 00:23

Μεγάλες νίκες για Τορίνο και Σαμπντόρια [vds]

Η Τορίνο πήρε την πρώτη της νίκη μετά από τέσσερις αγωνιστικές, ενώ χωρίς να αγχωθεί στο παραμικρό και εξασφαλίζοντας το τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο

23.10.2021 | 00:13

Euroleague: Η ανασκόπηση της 5ης αγωνιστικής

Euroleague: Η ανασκόπηση της 5ης αγωνιστικής. Η Μπαρτσελόνα έκανε το 5/5 και παραμένει πρώτη. Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

22.10.2021 | 23:59