Ολυμπιακός – Μπάσκετ Γυναικών: Εύκολη νίκη επί της Νίκης Λευκάδας

Δημήτρης Κρούσκος

|  17.09.2021 | 21:54

Με το… δεξί ξεκίνησε τα τρία διαδοχικά φιλικά της σε Λευκάδα και Γιάννινα η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 73-52 της Νίκης στη Λευκάδα πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση. Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς εμφάνισε αρκετές αρετές στο παιχνίδι της, με αρκετό τρέξιμο, πίεση στην άμυνα και καλά ποσοστά στο μακρινό σουτ. […]

Με το… δεξί ξεκίνησε τα τρία διαδοχικά φιλικά της σε Λευκάδα και Γιάννινα η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 73-52 της Νίκης στη Λευκάδα πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.

Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς εμφάνισε αρκετές αρετές στο παιχνίδι της, με αρκετό τρέξιμο, πίεση στην άμυνα και καλά ποσοστά στο μακρινό σουτ. Ο Ολυμπιακός είχε από την αρχή το προβάδισμα και τον έλεγχο στο ματς φτάνοντας στο 19-12 στην 1η περίοδο. Σκοράροντας άλλους 20 πόντους στη συνέχεια, αύξησε στο +15 τη διαφορά και πήγε στο ημίχρονο μπροστά με 39-24.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και διεύρυναν στο +20 το υπέρ τους προβάδισμα για το 59-39, για να φτάσουν στην τελική επικράτηση με το τελικό 73-52, στην τελευταία περίοδο.

Στην αναμέτρηση με τη Νίκη Λευκάδας, δεν χρησιμοποιήθηκε η Ρουθ Χάμπλιν, η οποία προφυλάχθηκε, εξαιτίας ενός μικροπροβλήματος στον αστράγαλο, καθώς και η Άννα Σπυριδοπούλου, η οποία έμεινε στην Αθήνα για να συνεχίσει το πρόγραμμα αποθεραπείας που ακολουθεί.

Το Σάββατο ο Ολυμπιακός παίζει στη Λευκάδα πάλι με τις Εσπερίδες (17.00).

Ο Λαρίν «έβαψε ασπρόμαυρο» το ντέρμπι στη Τουρκία [vds]

Χάρη στα δύο γκολ του Καναδού η Μπεσίκτας επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Γαλατάσαραϊ στο μεγάλο ντέρμπι της Τουρκίας.

26.10.2021 | 00:43

Πρεμιέρα στη Βιένη για τον Στέφανο Τσιτσιπά

Το μεσημέρι της Τρίτης γύρω στις 16:30 θα αγωνιστεί ο Στέφανος Τσιτσιπάς κόντρα στον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ για τον πρώτο γύρο του τουρνουά της Βιέννης.

26.10.2021 | 00:06

Μπαρτζώκας: «Οι ομάδες δεν μπορούν να παίζουν στα κόκκινα για 40 λεπτά»

.Ολυμπιακός - Μπαρτζώκας: «Όχι δικαιολογία η κούραση». Ο προπονητής των «ερυθρόλευκων» αναφέρθηκε στο ματς με τους Γερμανούς και την κόπωση.

newsroom

25.10.2021 | 23:59

«Μόνο νίκη με το κόσμο στο πλευρό μας»

Η Άλμπα Βερολίνου είναι μια δύσκολη αντίπαλος, ωστόσο, όπως τόνισε ο Μιχάλης Λούντζης, ο κόσμος του Ολυμπιακού θα είναι καθοριστικός.

25.10.2021 | 23:50