Ολυμπιακός – Μλάντοστ Μπρκο: «Ερυθρόλευκη» κυριαρχία και πρόκριση!

Δημήτρης Κρούσκος

|  13.10.2021 | 19:54

Ολυμπιακός – Μλάντοστ Μπρκο: Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν άνετα με 3-0 σετ των Βόσνιων, παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για τον β’ προκριματικό γύρο του Champions League.

Χωρίς να αντιμετωπίσει απολύτως κανένα πρόβλημα η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού πήρε τα 2 σετ που χρειαζόταν κόντρα στην Μλάντοστ Μπρκο και προκρίθηκε στον β’ προκριματικό γύρο του Champions League.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη μετά την εύκολη επικράτησή της με 3-0 σετ στην Βοσνία, χρειαζόταν 2 σετ για να «κλειδώσει» την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης στην ρεβάνς στο Ρέντη.

Κάτι το οποίο κατάφερε, κάνοντας επίδειξη δύναμης κόντρα στην ομάδα της Βοσνίας, παίρνοντας άνετα τα πρώτα δύο σετ του αγώνα με 25-16 και 25-21.

Μάλιστα, οι Πειραιώτες επικράτησαν των νταμπλούχων Βοσνίας και στο 3ο διαδικαστικού χαρακτήρα σετ με 25-17, συνδυάζοντας με νίκη την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ολυμπιακός –Μλάντοστ Μπρκο: Επίδειξη δύναμης!

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά το ματς, δείχνοντας από το ξεκίνημα ότι είναι αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» εύκολα την υπόθεση πρόκριση. Οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη πήραν τον έλεγχο του ματς και με κορυφαίο τον Πέριτς, ο οποίος σημείωσε 4 πόντους, έφτασαν άνετα στην επικράτηση του σετ με 25-16.

Ολυμπιακός –Μλάντοστ Μπρκο: «Κλείδωσε» την πρόκριση!

Οι Βόσνιοι στο 2ο σετ έβαλαν δύσκολα στους Πειραιώτες, οι οποίοι αν και έχασαν για λίγο το προβάδισμα στο σκορ στα μέσα του σετ, κατάφεραν στο τέλος και πάλι με σχετική ευκολία να το κατακτήσουν. «Σφραγίζοντας» με αυτό τον τρόπο την πρόκριση στον β’ προκριματικό γύρο του Champions League. Κορυφαίος σε αυτό το σετ για τον Ολυμπιακό ο εξαιρετικός Έγκλεσκαλνς, ο οποίος μαζί με τον Πέριτς οδήγησε στο σκορ την ομάδα του.

Ολυμπιακός –Μλάντοστ Μπρκο: Απόλυτος κυρίαρχος και στο 3ο σετ!

Στο 3ο και τελευταίο σετ του ματς ο Δημήτρης Καζάζης θέλησε να δοκιμάσει νέα πρόσωπα στο ματς, έχοντας μία πολύ καλή ευκαιρία για χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της συνέχειας. Οι «ερυθρόλευκοι» παρά τις δοκιμές κατάφεραν να κατακτήσουν και αυτό το σετ, όντες απόλυτοι κυρίαρχοι, συνδυάζοντας με άνετη νίκη την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ο Νίκος Ζουπάνι ήταν ο κορυφαίος στο 3ο σετ, έχοντας άψογους πρώτους χρόνους στο ματς, με τον Δημήτρη Καζάζη να τον περνάει στον πάγκο στα μέσα του σετ, ξεκουράζοντάς τον. Εκεί ανέλαβε δράση ο Πάγενκ, ο οποίος με συνεχόμενους πόντους οδήγησε τον Ολυμπιακό στην κατάκτηση και του 3ου σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 11 (7/9επ., 4 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1 άσσος), Μιγιαήλοβιτς 8 (8/16 επ., 73% υπ.-36% αρ.), Ζουπάνη 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 12 (11/18 επ., 1 άσσος), Πέριτς 11 (9/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ.-22% αρ.), Τζιάβρας -λ (30% υπ.-20% αρ.)/ Δαλακούρας 2 (1/3 επ., 1 άσσος, 100% υπ.-50% αρ.)

ΜΛΑΝΤΟΣΤ ΜΠΡΤΣΚΟ (Μπράνκο Μίσιτς): Κίσιτς 2 (2 άσσοι), Μίρκοβιτς 7 (5/14 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ.- 33% αρ.), Τάνιτς 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Ντίβλιαν 7 (7/20 επ.), Χουκίσεβιτς 8 (7/19 επ., 1 άσσος, 32% υπ.-16% αρ.), Εμίνοβιτς 5 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λούκιτς -λ (40% υπ.- 33% αρ.)