Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 67-65: Τελειωτικό «χτύπημα»

|  28.10.2021 | 22:56

Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 67-65: Τελειωτικό «χτύπημα». Ο Σλούκας με καλάθι 2'' πριν το τέλος «σκότωσε» τη Φενέρ και έφερε τους «ερυθρόλευκους» στο 5-2.

Ήταν της μοίρας του γραφτό. Να πάρει την τελευταία επίθεση. Να εκτελέσει. Να ευστοχήσει. Να «σκοτώσει» τη Φενέρ. Να δώσει στον Ολυμπιακό μια τεράστια νίκη. Όλα αυτά τα έκανε ο Κώστας Σλούκας. Τεράστιο καλάθι 2” πριν το φινάλε του ματς για τη νίκη. Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 67-65: Τελειωτικό «χτύπημα».

Ο διεθνής γκαρντ το… χρωστούσε ένα τέτοιο καλάθι. Για να διώξει από πάνω το βάρος. Να δώσει μια νίκη στον Ολυμπιακό με αυτό τον τρόπο. Το πεπρωμένο του ήταν να το κάνει κόντρα στη Φενέρμπαχτσε, την πρώην ομάδα του. Και το έκανε. Ανεβάζοντας τον Ολυμπιακό σε ρεκόρ 5-2 και σταθερά μέσα στην πρώτη 4άδα της βαθμολογίας της Euroleague.

O MVP: Ο Κώστας Σλούκας. Ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε 8 από τους 14 πόντους του στο τελευταίο πεντάλεπτο. Δίνοντας 5 ασίστ, μαζεύοντας 4 ριμπάουντ και παίρνοντας την τελευταία φάση πάνω του.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Ο Μουσταφά Φαλ. Ο Γάλλος σέντερ έκανε τεράστια δουλειά. Με 10 πόντους (5/6 διπ.), με 9 ριμπάουντ, με 2 κοψίματα. Ήταν κάτι περισσότερο από κομβικός, «θωρακίζοντας» τη ρακέτα των «ερυθρόλευκων».

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Ντέβιν Μπούκερ. Ο Αμερικανός σέντερ πέρασε και δεν… ακούμπησε. Μόλις 2 πόντοι, μόλις 1 ριμπάουντ. Ουσιαστικά δεν μπήκε ποτέ στο ρυθμό του ματς και ήταν αρνητικός πρωταγωνιστής για τη Φενέρμπαχτσε.

THE POINT: Η περιφερειακή λειτουργία των δύο ομάδων. Οι «ερυθρόλευκοι» ευστόχησαν σε διπλάσια τρίποντα από τη Φενέρμπαχτσε (σ.σ.: 10 με 5), ενώ κράτησαν την τουρκική ομάδα στο 22%. Αριθμοί που μέτρησαν πολύ.

Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε: Ομαδικότητα και συγκέντρωση

Πολύ σημαντικό ματς και για τις δύο ομάδες. Με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο στο πρώτο 5λεπτο. Χαμηλό σκορ (7-5) και αρκετά ένταση -μπασκετική- στο παρκέ. Είναι χαρακτηριστικό πώς τα φάουλ στα πρώτα 6 λεπτά ήταν ένα από κάθε πλευρά. Ο Ντόρσεϊ (8π.) και ο Παπανικολάου (5π.) έδωσαν λύσεις από την περιφέρεια, με τον Φαλ να δεσπόζει μέσα στις ρακέτες. Η είσοδος του Ντε Κολό έδωσε στη Φενέρ επιθετικές «ανάσες» (11-12) στο 7′, αλλά το σερί 8-0 των «ερυθρόλευκων» τους έδωσε… αέρα 7 πόντων (19-12), για να τελειώσει η περίοδος 19-14.

Όλα ξεκινούσαν από την άμυνα κι όποιος έμπαινε στο παρκέ έκανε ό,τι μπορούσε. Τα έδινε όλα. Βουτιές, πίεση πάνω στη μπάλα, βοήθειες στα μαρκαρίσματα και στις αλλαγές. Η τουρκική ομάδα θα έπρεπε να αντιδράσει. Λογικό ήταν. Το έκανε στα πρώτα 4 λεπτά της δεύτερης περιόδου, όταν μείωσε σε 25-21 με το γκολ φάουλ του Πολονάρα, αλλά και με τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μαχμούτογλου (27-27) στο 15′. Εκεί, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» με σούπερ άμυνες και καλές επιλογές στην επίθεση. Κράτησαν τη Φενέρ για 3:18 χωρίς πόντο κι «έτρεξαν» σερί 13-0 με δύο τρίποντα του Σλούκα κι ένα του Λαρεντζάκη. Αυτό το +13 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με τρίποντο του Λαρεντζάκη και κάρφωμα του Βέσελι (45-34). Με τον Ολυμπιακό να έχει διπλάσιες ασίστ (14/7) και +31 στην ευστοχία στα δίποντα (78%-47%).

Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε: Τελειωτικό «χτύπημα» από τον Σλούκα

Το τρίτο δεκάλεπτο χωρίζεται σε δύο περιόδους. Η πρώτη ήταν ως το 27′. Ήταν το διάστημα που ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο του ματς. Με τα τρίποντα του Βεζένκοφ και του Γουόκαπ διατήρησε τη διψήφια διαφορά (53-40), για να παραμείνει (55-42) με το κάρφωμα του Φαλ. Από εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» κόλλησαν επιθετικά. Δεν σκόραραν ως το φινάλε της περιόδου. Η Φενέρμπαχτσε ξαναμπήκε στο ματς με τον Βέσελι (6π.) και στο τέλος πλησίασε στους 2 (55-53). Η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε μόλις 4/13 σουτ στο διάστημα 20′-30′ (2/6 διπ.-2/7 τρ.), με την τουρκική ομάδα να έχει 6/10 διπ. στο ίδιο διάστημα. Το περιφερειακό σουτ δεν έβγαινε πλέον στον Ολυμπιακό, ενώ η Φενέρ είχε κλείσει καλά τη ρακέτα της. Με το τρίποντο του Γκούντουριτς προσπέρασε 56-55 στο 32′ και στο 34′ με 58-55 με τον Βέσελι. Με τον Ολυμπιακό να μένει χωρίς σκορ για 6:48!

Οι Τούρκοι διατηρούσαν το προβάδισμα με το δίδυμο Γκούντουριτς-Βέσελι και οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν εντός παιδιάς μετά από 8:37 με τον Σλούκα, που ισοφάρισε με γκολ-φάουλ (62-62). Στο πιο κρίσιμο σημείο του ματς, η άμυνα ήταν που έκανε τη δουλειά για τον Ολυμπιακό. Διότι η αστοχία στην επίθεση συνεχίζονταν. Ο Σλούκας, όμως, έλυσε το «γόρδιο δεσμό» με ένα μεγάλο τρίποντο (65-62), 1:39 για το φινάλε. Το κόψιμο του Φαλ στον Πολονάρα, στο 1:09 ήταν καθοριστικό, αλλά η επίθεση των «ερυθρόλευκων» δεν λειτούργησε καλά. Με τη Φενέρμπαχτσε, από το γκολ-φάουλ του Πολονάρα από τον Σλούκα 39,4” για το τέλος, να ισοφαρίζει 65-65. Λάθος επαναφορά από τον Ολυμπιακό, Καλή άμυνα. Με τον Σλούκα να παίρνει την επίθεση και να ευστοχεί για το 67-65, 2” πριν το φινάλε, δίνοντας τη νίκη. Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 67-65: Τελειωτικό «χτύπημα».

Δεκάλεπτα: 19-14, 45-34, 55-53, 65-63.

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58