Ολυμπιακός-Ερυθρός Αστέρας 82-66: Με τα φρένα…σπασμένα [pics]

|  21.10.2021 | 20:21

Ολυμπιακός-Ερυθρός Αστέρας 82-66: Με τα φρένα...σπασμένα

Ολυμπιακός-Ερυθρός Αστέρας 82-66: Με τα φρένα...σπασμένα. Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα και έκανε το «δύο στα δύο».

Ολυμπιακός και Ερυθρός Αστέρας αναμετρήθηκαν για τη δεύτερη αγωνιστική του Eurocup Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες», αν και ήταν αναποτελεσματικές σε ορισμένα σημεία του παιχνιδιού, είχαν σε καλή μέρα τις Χάμπλιν, Βίτολα και Σταμολάμπρου και πήραν τη νίκη με 82-66, παίζοντας δυνατά μέχρι το τέλος.

Η MVP: Κορυφαία του αγώνα ήταν η Βίτολα. Η Λετονή φόργουορντ τελείωσε το ματς με 22 πόντους και 15 ριμπάουντ.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το 17-0 του Ολυμπιακού ήταν καθοριστικό, καθώς, παρά τις προσπάθειες των αθλητριών του Ερυθρού Αστέρα, το σύνολο του Ζίμπαρτς ήλεγξε το προβάδισμα και δεν το έχασε ως το τέλος.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»:  Η Νάουμτσεβ, αν και αγωνίστηκε για περισσότερα από 28 αγωνιστηκά λεπτά, πέτυχε μόλις δύο πόντους και δε βοήθησε αρκετά την ομάδα της.

THEPOINT : Το στατιστικό που ξεχώρισε από την αναμέτρηση ήταν τα 44 ριμπάουντ του Ολυμπιακού, αλλά και οι 24 ασίστ, που αποδυκνείουν το ομαδικό παιχνίδι.

Ολυμπιακός-Ερυθρός Αστέρας 82-66: «Άνοιξε» τη διαφορά όταν συγκεντρώθηκε

Οι Σέρβες άνοιξαν γρήγορα το σκορ, αλλά  η Χάμπλιν είχε άμεση απάντηση. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν προσπαθώντας να παίξουν γρήγορο μπάσκετ, με αποτέλεσμα να υπάρχουν άστοχα σουτ στην αρχή. Το σκορ ήταν στο 4-4 μετά από τρία λεπτά αγώνα. Στη συνέχεια, ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε λύσεις, χάρη στη Μπόγιοβιτς, «γράφοντας» το 8-4.

Ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στα αμυντικά ριμπάουντ και έδινε ευκαιρίες στη σέρβικη ομάδα να σκοράρει εύκολους πόντους. Το γεγονός αυτό, μαζί με την αστοχία του στην επίθεση, οδήγησε στο 15-9 του Ερυθρού Αστέρα. Η ομάδα του Ζίμπαρτς «πάτησε γκάζι» στο τέλος της περιόδου και βρέθηκε να προηγείται με 17-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με καλάθι της Χάμπλιν αλλά και παράπονα του προπονητή των φιλοξενούμενων, ο οποίος δέχθηκε τεχνική ποινή. Χάρη σε καλάθια των Κούπερ και Χάμπλιν  η γηπεδούχος ομάδα έφτασε στο +9 με το σκορ στο 24-15. Χρειάστηκε να παιχτούν πάνω από δύο λεπτά στη δεύτερη περίοδο για να σταματήσει το 17-0 σερί του Ολυμπιακού, από τη Μίσελιτς.

Έξι λεπτά πριν από το ημίχρονο, ο πίνακας έγραφε 26-20. Οι Σέρβες έβρισκαν «κενά» στην «ερυθρόλευκη» άμυνα και μείωναν το σκορ, κερδίζοντας φάουλ. Κάπου εκεί «μίλησε» η ποιότητα των Χάμπλιν, Βίτολα και Σταμολάμπρου, με τον Ολυμπιακό να ολοκληρώνει το ημίχρονο στο +12 (45-33).

Ολυμπιακός-Ερυθρός Αστέρας 82-66: Με τα φρένα…σπασμένα

Το στατιστικό που ξεχώρισε στο πρώτο ημίχρονο ήταν το 50% των γηπεδούχων στα δίποντα, με τη Χάμπλιν να έχει 12 πόντους, τη Βίτολα 11 και τη Σταμολάμπρου 10. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ένα επιμέρους 1-6 στο πρώτο τρίλεπτο, με πρωταγωνίστρια τη Γιάνκοβιτς . Η σέρβικη ομάδα κατάφερε, μάλιστα, να μειώσει στους δύο, εκμεταλλευόμενη τις κακές αποφάσεις της ομάδας του Ζίμπαρτς.

Τον Ολυμπιακό σε εκείνο το σημείο βοήθησαν οι Κούπερ και Τόλφρι, οι οποίες, βάζοντας «μεγάλα» σουτ, έκαναν το σκορ 55-46. Τα εύστοχα αυτά καλάθια έδωσαν ψυχολογία στη γηπεδούχο ομάδα, που έστειλε τη διαφορά στο +12. Ο Ολυμπιακός παρά τα όποια «σκαμπανεβάσματα» σε ορισμένα σημεία του παιχνιδιού, βρήκε λύσεις και τελείωσε την τρίτη περίοδο έχοντας διαφορά ασφαλείας (64-51).

Το τελευταίο δεκάλεπτο βρήκε τις Σέρβες να τα δίνουν όλα για τη νίκη, αλλά τον Ολυμπιακό να ελέγχει το παιχνίδι. Η διαφορά παρέμενε στο +13, εφτά λεπτά πριν από το τέλος. Οι «ερυθρόλευκες» δεν σταμάτησαν να πιέζουν και να προσπαθούν να σκοράρουν και άλλα καλάθια, κυρίως με τις Βίτολα και Κούπερ. Το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει την προσπάθεια των αθλητριών του Ολυμπιακού, με την ομάδα του Ζίμπαρτς να κερδίζει με 82-66, κάνοντας το «δύο στα δύο» στη διοργάνωση και παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για τη συνέχεια του ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 45-33, 64-51, 82-66

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58