Ολυμπιακός-Europa League: Το αήττητο σερί του Ελ Αραμπί [vds]

|  17.09.2021 | 09:15

Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό στο 52ο λεπτό του αγώνα με την Αντβέρπ και, παράλληλα, το δρόμο για μια σημαντική νίκη για την πορεία του στην Ευρώπη. «Πετύχαμε μία πολύ όμορφη νίκη. Νομίζω ότι την αξίζαμε γιατί προσπαθήσαμε πολύ», δήλωσε ο Μαροκινός φορ, με ένα εντυπωσιακό στατιστικό στοιχείο να είναι […]

Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό στο 52ο λεπτό του αγώνα με την Αντβέρπ και, παράλληλα, το δρόμο για μια σημαντική νίκη για την πορεία του στην Ευρώπη. «Πετύχαμε μία πολύ όμορφη νίκη. Νομίζω ότι την αξίζαμε γιατί προσπαθήσαμε πολύ», δήλωσε ο Μαροκινός φορ, με ένα εντυπωσιακό στατιστικό στοιχείο να είναι αυτό που «κλέβει την παράσταση».

Συγκεκριμένα, όποτε σκοράρει στο Europa League, ο Ολυμπιακός δε χάνει. Μοναδική εξαίρεση, που επιβεβαιώνει τον κανόνα, η ήττα από την Άρσεναλ με 3-1, τον περασμένο Μάρτιο.

Η σεζόν 2019/20

Ο Ελ Αραμπί «μετρά» δύο συμμετοχές στα προκριματικά της διοργάνωσης και άλλες εννέα στη φάση των ομίλων και στα νοκ άουτ, έχοντας βρει το δρόμο προς τα δίχτυα επτά φορές. Συνολικά, ο Ολυμπιακός έχει τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και μόλις μία ήττα. Η αρχή έγινε σε μια από τις ιστορικότερες νίκες των «ερυθρολεύκων», αυτή με αντίπαλο την Άρσεναλ στο Έμιρεϊτς, το Φεβρουάριο του 2020. Ο Μασούρας σεντράρει με το αριστερό, ο Ελ Αραμπί πετάγεται στην πλάτη της άμυνας και η συνέχεια γνωστή…

Στον αγώνα για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, ο Μαροκινός άνοιξε το σκορ απέναντι στη Γουλβς, έπειτα από εντυπωσιακή ενέργεια του Γκιγέρμε, αλλά η κόντρα στο πόδι του Μπουχαλάκη άλλαξε την κατάσταση, επηρεάζοντας σε μεγάλο βαθμό την έκβαση του αγώνα.

Η σεζόν 2020/2021

Την επόμενη αγωνιστική χρονιά, ο Ολυμπιακός έβαλε τις βάσεις για μια σπουδαία πρόκριση επί της PSV, νικώντας την με 4-2 στην έδρα του. Η επιμονή του Μαροκινού να κυνηγάει κάθε φάση απέδωσε καρπούς και στο 45+2΄ σκόραρε, κλέβοντας την μπάλα, πετυχαίνοντας το 3-2.

Η μοναδική ήττα ήρθε στις 11 Μαρτίου, οπότε και η Άρσεναλ έφυγε από το Καραϊσκάκης με σημαντικό προβάδισμα, έπειτα από νίκη με 3-1. Ο Ελ Αραμπί,πάντως, σκόραρε και στον επαναληπτικό, χαρίζοντας στον Ολυμπιακό ακόμα μία νίκη στο Έμιρεϊτς.

Η σεζόν 2021/2022

Πέραν από το γκολ με αντίπαλο την Αντβέρπ, ο Μαροκινός είχε σκοράρει και στα προκριματικά της διοργάνωσης, στο τελικό 2-2 με αντίπαλο τη Σλόβαν στην Μπρατισλάβα, αποτέλεσμα που, σε συνδυασμό με το 3-0 του πρώτου αγώνα, χάρισε στο σύλλογο την πρόκριση για τους ομίλους του Europa League.

Επεισοδιακό φινάλε [vid]

Σεντ Ετιέν - Ανζέ 2-2: Επεισοδιακό φινάλε. Τα επεισόδια στην αρχή και το γκολ των «στεφανουά» στις καθυστερήσεις έκρινε το ματς του «Ζοφρουά Γκισάρ».

23.10.2021 | 00:59

«Ανέπνευσε βαθμολογικά» με τριάρα η Άρσεναλ [vds]

Η Άρσεναλ επικράτησε 3-1 της Άστον Βίλα στην 9η αγωνιστική της Premier League και επέστρεψε στις νίκες, έπειτα από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες.

23.10.2021 | 00:23

Μεγάλες νίκες για Τορίνο και Σαμπντόρια [vds]

Η Τορίνο πήρε την πρώτη της νίκη μετά από τέσσερις αγωνιστικές, ενώ χωρίς να αγχωθεί στο παραμικρό και εξασφαλίζοντας το τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο

23.10.2021 | 00:13

Euroleague: Η ανασκόπηση της 5ης αγωνιστικής

Euroleague: Η ανασκόπηση της 5ης αγωνιστικής. Η Μπαρτσελόνα έκανε το 5/5 και παραμένει πρώτη. Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

22.10.2021 | 23:59