Ολυμπιακός-Απόλλων: Άνοιξε… λογαριασμό ο Τικίνιο

|  22.09.2021 | 19:37

Ολυμπιακός-Απόλλων: Άνοιξε… λογαριασμό ο Τικίνιο. Στο 48ο λεπτό ο Βραζιλιάνος επιθετικός πέτυχε το πρώτο του γκολ με τα ερυθρόλευκα.

Ανάλογο ξεκίνημα με το πρώτο ημίχρονο έκανε ο Ολυμπιακός και στην εκκίνηση του δευτέρου 45λεπτου, στο ματς με τον Απόλλωνα. Σημειώνοντας γκολ αρκετά νωρίς, μόλις στο 48ο λεπτό. Όπως είχε γίνει στο 8′ όταν ο Μασούρας είχε σημειώσει το 1-0. Ολυμπιακός-Απόλλων: Άνοιξε… λογαριασμό ο Τικίνιο.

Το ήθελε πολύ αυτό το γκολ ο Βραζιλιάνος επιθετικός. Το είχε αγγίξει σε δύο περιπτώσεις. Τόσο στα 57 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα του Μασούρα. Το ίδιο και μερικά λεπτά πιο μετά, στο 7′, μετά τη σέντρα του Ρέαμπτσιουκ. Δύο κεφαλιές για τον φορ των «ερυθρολεύκων», οι οποίες όμως δεν είχαν βρει το στόχο. Η τρίτη, πάντως, ήταν και η… φαρμακερή για την άμυνα του Απόλλωνα.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς κέρδισε κόρνερ από τα αριστερά. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κούντε. Αρκετός κόσμος μαζεμένος στην περιοχή του τερματοφύλακα του Απόλλωνα. Μέσα στην περιοχή τα ψηλά κορμιά. Ο Σισέ, ο Ουσεϊνού Μπα, ο Μπουχαλάκης και βέβαια ο Τικίνιο. Ο μέσος από το Καμερούν εκτέλεσε το κόρνερ στο κέντρο της περιοχής.

Η μπάλα ήταν λες και πήγε συστημένη. Ο Τικίνιο σηκώθηκε ψηλότερα από όλους. Έπιασε με δύναμη την κεφαλιά. Ο Κότσαρης δεν μπορούσε να κάνει το παραμικρό. Δεν ήταν εφικτό να αντιδράσει. Η μπάλα κατέληξε στο βάθος των διχτύων του για το 2-0. Ολυμπιακός-Απόλλων: Άνοιξε… λογαριασμό ο Τικίνιο.