Ολυμπιακός – Απόλλων 4-1: Έργο Τικίνιο

|  22.09.2021 | 20:09

Ολυμπιακός - Απόλλων 4-1: Έργο Τικίνιο. Ο Βραζιλιάνος πέτυχε δύο πανέμορφα γκολ και οδήγησε τον Ολυμπιακό στην πρώτη εντός έδρας νίκη.

Βρήκε.. ρυθμό ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς θέλει χρόνο. Πάντως, στο ματς με τον Απόλλωνα οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν κάτι από τα προσεχώς. Κάτι που ήρθε με ωραία μπάλα. Ολυμπιακός – Απόλλων 4-1: Έργο Τικίνιο.

Ο Βραζιλιάνος σέντερ έδειξε πώς θα κάνει τη διαφορά. Είναι παίκτης που θα κάνει πολλές ζημιές στις αντίπαλες άμυνες. Κόντρα στον Απόλλωνα άφησε το στίγμα του. Στη συνέχεια, δε, θα είναι ακόμα καλύτερος. Συν την επιστροφή του Μασούρα που είναι πολύ χρήσιμος παίκτης κι έδωσε πολλές λύσεις.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Τικίνιο Σοάρες. Άργησε λίγο ο Βραζιλιάνος σέντερ να πάρει… μπροστά, αλλά μόλις το έκανε έδειξε πώς είναι σέντερ φορ με όλη τη σημασία της λέξης. Τα γκολ που σημείωσε στο ματς με τον Απόλλωνα ήταν κλασικές κινήσεις επιθετικού περιοχής. Θα δώσει πολλά στον Ολυμπιακό, αυτό είναι σίγουρο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το γκολ του Μασούρα στο 8ο λεπτό. Αυτό που είχε λείψει από τους «ερυθρόλευκους» φέτος ήταν να σκοράρουν νωρίς και να διώξουν το άγχος. Αυτό έγινε κόντρα στον Απόλλωνα, χάρη στην οξυδέρκεια του διεθνή εξτρέμ που «διάβασε» τη φάση και κινήθηκε τάχιστα για να πάρει το… ριμπάουντ.

Η «ΜΑΧΗ» ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Πέδρο Μαρτίνς «φρέσκαρε» την ενδεκάδα του κι αυτό λειτούργησε. Ο Ολυμπιακός ήταν «καταιγιστικός» στο ξεκίνημα. Ο Πετράκης, πάντως, το δούλεψε το ματς από τον πάγκο και ο Απόλλων αντέδρασε. Οι κινήσεις από τον πάγκο του Πορτογάλου έδωσαν πολλά και το σκορ έφτασε στο 4-1.

Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ήταν από τα εύκολα ματς για ένα διαιτητή. Ο Κουτσιαύτης δεν αντιμετώπισε προβλήματα, δεν είχε και δύσκολες φάσεις. Ακόμα και οι δύο περιπτώσεις που χρειάστηκαν μια έξτρα… ματιά, στο 37′ με το χέρι του Μπρούνο Άλβες και το γκολ του 88′ του Τσιλούλη, το VAR τον δικαίωσε.

Ολυμπιακός – Απόλλων: Ο Μασούρας άνοιξε το δρόμο

Το ματς ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα για ματς. Πίεσαν από το πρώτο λεπτό, αγγίζοντας το γκολ στα 57 δευτερόλεπτα με τον Τικίνιο. Ο Βραζιλιάνος φορ ήταν μέσα στις φάσεις και απείλησε εκ νέου στο 7′. Ένα λεπτό αργότερα ήρθε και το γκολ με τον παίκτη που δίνει λύσεις σε καίρια σημεία. Η επάνοδος του Γιώργου Μασούρα έδωσε λύσεις.

Έφτιαξε τη φάση στα 57”, σκόραρε στο 8′ για το 1-0. Θα μπορούσε να σκοράρει και ο Ονιεκούρου στο 10′, αλλά ο Κότσαρης έδιωξε σε κόρνερ. Η ομάδα του Μαρτίνς είχε 5 τελικές, 4 στο τέρμα, στο πρώτο τέταρτο με κατοχή μπάλας 70%-30%. Λογικό ήταν στην πορεία να πέσει λίγο ο ρυθμός. Με τον Απόλλωνα να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο, να κλείνει τους διαδρόμους προς την εστία του Κότσαρη, να μην απειλείται και το ημίχρονο να λήγει 1-0.

Ολυμπιακός – Απόλλων: Με την… υπογραφή του Τικίνιο

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα, στο 48′ πέτυχαν το 2-0 και ουσιαστικά «καθάρισαν» το ματς. Σεντερφορίσιο γκολ από τον Τικίνιο. Ο επιθετικός του Ολυμπιακού σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά νίκησε τον Κότσαρη. Η κατοχή της μπάλας έφτασε στα μισά του δευτέρου μέρους στο εντυπωσιακό 85%-15% και την ομάδα του Μαρτίνς να ελέγχει πλήρως το ματς. Ο Απόλλων με τις κινήσεις του Πετράκη, πάντως, πάτησε καλύτερα. Αλλά το ποδόσφαιρο θέλει και την ατομική ενέργεια.

Αυτή που έκανε ο Τικίνιο στη φάση του 72′ ήταν όλα τα… λεφτά. Κατέβασε την μπάλα, έκανε περιστροφή και την έστειλα στη μέσα μεριά του οριζοντίου δοκαριού της εστίας του Κότσαρη, πριν καταλήξει στα δίχτυα του νεαρού γκολκίπερ (3-0). Εκεί, οι παίκτες του Ολυμπιακού χαλάρωσαν πλήρως. Το εκμεταλλεύτηκε ο Απόλλων στο 79′.

Αδράνεια στην άμυνα, ο Βατσλίκ πήγε να βγάλει το σουτ που κόντραρε στο σώμα του Μπα και άλλαξε πορεία, αλλά την έδιωξε προσωρινά και ο Ντάουντα μείωσε (3-1). Ένα ακόμα γκολ είχαν οι «ερυθρόλευκοι» στο… μενού του. Στο 87′ με το σόλο του Καρμπόβνικ, την πάσα για τον Βρουσάι που γύρισε, απελευθερώθηκε από τον Μπρούνο Άλβες και σκόραρε (4-1).

ΓΚΟΛ: 8′ Μασούρας, 48′, 72′ Τικίνιο, 87′ Βρουσάι / 79′ Ντάουντα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αριστομένης Κουτσιαύτης (ΕΠΣ Άρτας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: ‘ / ‘

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: ‘ / ‘

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ανδρούτσος, Ο. Μπα, Σισέ (76′ Παπαδόπουλος), Ρέαμπτσιουκ (67′ Καρμπόβνικ), Μπουχαλάκης (77′ Σουρλής), Κούντε, Αγκ. Καμαρά, Ονιεκούρου (76′ Βρουσάι), Μασούρας (67′ Ρόνι Λόπες), Τικίνιο.

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Πετράκης): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης (67′ Ντεντάκης), Ντομίνγκες, Μπρ. Άλβες, Τουτουαρίμα (67′ Βιτλής), Σλίβκα, Κάστρο, Ματέι (82′ Σαχλί), Τσιλούλης (58′ Παμλίδης), βαν Λα Πάρα, Ιωαννίδης (57’ Ντάουντα).