Ολυμπιακός-ΑΕΚ: Come back με 100άρα

|  03.10.2021 | 18:16

Ολυμπιακός-ΑΕΚ: Come back με 100άρα. Οι «ερυθρόλευκοι» γύρισαν μετά από 879 ημέρες στη μεγάλη κατηγορία και το… γιόρτασαν. Πάλεψε όσο άντεξε η Ένωση.

Μετά από 879 ημέρες ο Ολυμπιακός επέστρεψε στην Stoiximan Basket League. Το έκανε με εμφατικό τρόπο. Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο ημίχρονο τα βρήκαν δύσκολα απέναντι στην ΑΕΚ που ήταν ιδιαίτερα αξιόμαχη. Όμως οι περισσότερες λύσεις που είχε ο Μπαρτζώκας σε σχέση με τον Δέδα οδήγησαν στο 103-78. Ολυμπιακός – ΑΕΚ: Come back με 100άρα.

O MVP: Ο Σάσα Βεζένκοφ με διαφορά ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε. Ο φόργουορντ των «ερυθρόλευκων» ήταν πανταχού παρών. Ξεκίνησε το ελληνικό πρωτάθλημα με double-double (27π../11ριμ.) Στα καίρια σημεία ήταν κομβικός και συνέβαλλε στη νίκη.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το βάθος στον πάγκο και ο επιθετικός πλουραλισμός του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» στο δεύτερο ημίχρονο είχαν λύσεις, σε αντίθεση με την ΑΕΚ που έμεινε από δυνάμεις. Το μαρτυρά και το επί μέρους σκορ, 59-35 για τους γηπεδούχους.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Μπράιαν Ανγκόλα ήταν μαχητικός, αλλά υπερβολικά άστοχος. Στα 23′ που αγωνίστηκε είχε μόλις 1/6 σουτ και 4 λάθη. Θα μπορούσε να είχε βοηθήσει την ΑΕΚ περισσότερο, ειδικά σε μια περίοδο που οι λύσεις είναι λιγοστές για τον Δέδα.

THE POINT: Ο Ολυμπιακός πήρε 49 πόντους από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, ενώ η ΑΕΚ είχε μόλις 16. Αυτό μαζί με τα λάθη που έκαναν οι «κιτρινόμαυροι» (19 με 8) έπαιξαν καθοριστικό ρόλο για την έκβαση του ματς.

Ολυμπιακός – ΑΕΚ: Ημίχρονο ανατροπών

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς δυνατά. Με κεκτημένη ταχύτητα από την αναμέτρηση κόντρα στην Μπασκόνια και τον Βεζένκοφ να σκοράρει τους πρώτους έξι πόντους (6-3). Η ΑΕΚ προσπάθησε με άμυνα ζώνης να μείνει στο ματς, αλλά η ευστοχία των «ερυθρολεύκων» από την περιφέρεια τους έφερε στο +8 (15-7). Η Ένωση αντέδρασε. Με τον Γέλοβατς να δίνει λύσεις και σερί 10-0 βρέθηκε στο 19-21. Οι «ερυθρόλευκοι» με τις βολές του Γουόκαπ έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι 23-21. Η ΑΕΚ είχε βρει ρυθμό. Ο Δέδας έριξε στο ματς και τον Κολόμ που οργάνωσε άψογα, πέτυχε πόντους και προηγήθηκε με +4 (30-26, 13′). Το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα και η είσοδος του ΜακΚίσικ βοήθησαν επιθετικά. Με «πεταχτάρι» του Πρίντεζη το σκορ έγινε 39-34 (17′). Ο Γέλοβατς (12π.) ήταν σταθερή αξία στην επίθεση, έδωσε νέο προβάδισμα (42-41) στην ΑΕΚ, με τον Ολυμπιακό να κλείνει το ημίχρονο με το μικρότερο δυνατό προβάδισμα (44-43).

Ολυμπιακός – ΑΕΚ: Πάτησε… γκάζι και 100άρα

Το πλάνο του Δέδα με την άμυνα ζώνης έκανε τη δουλειά του. Συν τοις άλλοις, ο Γέλοβατς ήταν αποτελεσματικός και η ΑΕΚ προηγήθηκε με +4 (48-44). Το ματς κύλησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι ως το 23′ (52-53). Σε εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός δυνάμωσε την άμυνά του, πίεσε πάνω στην μπάλα και διατήρησε το προβάδισμα. Σταθερή αξία ο Βεζένκοφ (21π.), ήταν αυτός που οδήγησε τον Ολυμπιακό στο +8 (68-60), διαφορά με την οποία έκλεισε η περίοδος (72-64). Η άμυνα ήταν η αρχή για τον Ολυμπιακό στη συνέχεια, ενώ η κούραση στην πλευρά των «κιτρινόμαυρων» ήταν κομβική. Οι «ερυθρόλευκοι» με μεγαλύτερο βάθος στον πάγκο, πάτησαν… γκάζι και έφτασε σε μια άνετη επικράτηση, ξεπερνώντας και τους 100 πόντους (103-78).

Δεκάλεπτα: 23-21, 44-43, 72-64, 103-78.