Ντέξια Μόνς – Ιωνικός 75-78: Ιστορική νίκη στην ευρωπαϊκή επιστροφή [vds]
Ετικέτες: ,

Με εξαιρετική άμυνα, κόσμο στο πλευρό του και πλουραλισμό στην επίθεση, ο Ιωνικός νίκησε 78-75 στο Βέλγιο τη Μονς και επέστρεψε στην Ευρώπη με νίκη.

O ευρωπαίος Ιωνικός είναι εδώ και στην επιστροφή του στην Ευρώπη  μετά από 37 χρόνια φρόντισε να περάσει με εμφατικό τρόπο από το Βέλγιο επικρατώντας με 78-75 της Ντέξια Μόνς στο Βέλγιο για την πρώτη αγωνιστική του Fiba Europe Cup.

Για την ομάδα του Κούρο Σεκγούρο ήταν η εξαιρετική άμυνα αυτή που της χάρισε τη νίκη , ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και ακόμα πιο ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο δέχτηκε μόλις 17 πόντους και έχτισε τη διαφορά, που κατάφερε να κρατήσει μέχρι το τέλος και να πάρει τη νίκη.

Η ομάδα της Νίκαιας ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο την ευρωπαϊκή του πορεία φέτος, έχοντας στο πλευρό της και μερίδα φιλάθλων που ενίσχυσε το σύνολο του Σεγκούρα με την φωνή της.  Κορυφαίος του Ιωνικού ο Γκέρμαν με 21 πόντους, ενώ εξαιρετική ήταν η παρουσία του Κώστα Γόντικα με 18 πόντους και οκτώ ριμπάουντ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι για γερά νεύρα με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα του σκορ όπως δείχνει και η διακύμανση του σκορ με 2021 στο πρώτο δεκάλεπτο και το 35-36 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ουσιαστικά κρίθηκε το παιχνίδι με την μαγική άμυνα του Ιωνικού να επιτρέπει στους Νικαιώτες να χτίσουν διαφορά 10 πόντων 40-50 στο 25′.  Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν, μείωσαν στους τρεις (62-65 στο 35’) κι εκεί ήρθε ένα καλάθι του Γόντικα μετά από τέσσερα λεπτά χωρίς σκορ για να ξεκολλήσει τον Ιωνικό και να του δώσει την τελική ώθηση για τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σαχίν, Μαβισού, Μανχείμ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 35-36, 52-61, 75-78

ΜΟΝΣ: Κέιτζ 2, Νίκολς 9 (2), Πάσαλιτς 7 (1), Πενάβα 11 (4/5 δίποντα), Τάιους 16 (2), Χένσον 12 (2), Μιντογκό, Μορτάν 3, Ενζεκβεσί (6/14 δίποντα, 5 ριμπάουντ).

ΙΩΝΙΚΟΣ: Αθηναίου 7 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χουγκάζ 7 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τζέρμαν 21 (5/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κολοβέρος 3 (1/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Γόντικας 18 (8/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μουσταφά 7 (4 ριμπάουντ), Άρτις 6 (3/3 δίποντα), Αρσενόπουλος 3, Μούρτος 4, Γκιουζέλης 2.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονς: 17/34 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 17/20 βολές, 29 ριμπάουντ (15+14), 20 ασίστ, 14 λάθη, 8 κλεψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού:20/32 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 14/15 βολές, 36 ριμπάουντ (25+11), 16 ασίστ, 21 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 τάπες.

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37