Νόριτς – Λιντς 1-2: «Απόδραση» από το Κάροου Ρόουντ για τα παγώνια [vds]

Η Λιντς πήρε σπουδαία νίκη με 2-1 στο "Κάροου Ρόουντ" που την έφερε στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη και άφησε τελευταία την Νόριτς, με 2 βαθμούς μετά από 10 ματς.

H Νόριτς υποδέχτηκε την Λίντς σε έναν αγώνα που καίγονταν για τη νίκη προκειμένου να ξεφύγουν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και να ανέβουν και περισσότερο όσον αφορά το ψυχολογικό κομμάτι.

Ωστόσο στο πρώτο ημίχρονο το θέαμα που προσέφεραν οι δυο ομάδες δεν ήταν καλό και η καλύτερη φάση ανήκει στη Λιντς, όπου το σουτ του Ντάλας κόπηκε πάνω στην γραμμή από τον Χάνλεϊ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα άλλαξε και η Λιντς προηγήθηκε στο σκορ στο 56′ όταν ο Ραφίνια με ωραία διείσδυση στην περιοχή νίκησε με ωραίο πλασέ τον Κρουλ βάζοντας μπροστά τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα του Φάρκε απάντησε στο 58′ με τον Ομομπαμιντέλε να αξιοποιεί την εκτέλεση κόρνερ του Ρασίτσα και να κερδίζει με ωραία γυριστή κεφαλιά τον Μεσλιέ ισοφαρίζοντας για τους γηπεδούχους.

Όμως τα παγώνια ξαναπήραν το προβάδισμα στο 60′, όταν ο Ροντρίγκο έκανε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής και νίκησε τον Κρουλ, που είδε να περνάει η μπάλα κάτω από το σώμα του.

Το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος του αγώνα και η Λιντς πήρε μια μεγάλη νίκη στην έδρα μιας ομάδας με την οποία θα παλέψει για την παραμονή.

ΝΟΡΙΤΣ: Κρουλ, Ομομπαμιντέλε, Χάνλεϊ (88′ Πλατσέτα), Κάμπακ, Άαρονς, Νόρμαν, ΜακΛιν, Ράσιτσα, Σάρτζεντ (77′ Ίντα), Πούκι, Ντάουελ (69′ Τζόλης)

ΛΙΝΤΣ: Μεσλιέ, Σάκλετον (71′ Ντράμε), Γιορέντε, Κούπερ, Ντάλας, Φίλιπς, Στράουκ, Ραφίνια, Τζέιμς (77′ Φόρσοου), Χάρισον, Ροντρίγκο (88′ Ρόμπερτς)

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58