Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-2: Μαδριλένικος θρίαμβος στο Clásico

Η Ρεάλ με καταπληκτικό γκολ του Νταβίντ Αλάμπα και Λούκας Βάσκες στις καθυστερήσεις κατάφερε να αποδράσει από το Camp Nou επικρατώντας με 1-2 απέναντι στη Μπαρτσελόνα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητα της στη φετινή La Liga επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 1-2 στο Camp Nou με την οβίδα του Νταβίντ Αλάμπα στο 32 και την προβολή του Λούκας Βάσκες στις καθυστερήσεις του αγώνα και πήρε το πρώτο Clásico της σεζόν. Το μόνο που κατάφεραν οι μπλαουγκράνα ήταν να μειώσουν με το πρώτο γκολ του Σέρχιο Αγκουέρο στο 97.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ποιος άλλος; Νταβίντ Αλάμπα. Δεν είναι μόνο το γκολ που έβαλε αλλά και η αποτελεσματικότητα που έδειξε σε αρκετές φάσεις που δημιούργησε η Μπαρτσελόνα και κράτησε όρθια την Ρεάλ οδηγώντας την στο διπλό στην έδρα της αιώνιας αντιπάλου.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το γκολ του Αλάμπα με το οποίο άνοιξε το σκορ μέσα στο Καμπ Νου και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ δίνοντάς της το ψυχολογικό πλεονέκτημα. Αυτό το τέρμα που πέτυχε του ανέβασε πολύ την ψυχολογία και βοήθησε την ομάδα του καθαρίζοντας πολλές φάσεις.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Κάρλο Αντσελότι “έδεσε κόμπο” τον Κούμαν παίζοντας με τρεις χαφ(Μόντριτς, Κασεμίρο, Κρόος) και μην δίνοντας χώρο καθόλου στον αντίπαλο να κάνει το παιχνίδι του. Δεδομένου ότι το δίδυμο Γκαρσία και Πικέ είναι προβληματικό, ο Αντσελότι κατάφερε να πάρει τον χώρο του κέντρου και να οδηγήσει σε πολλά λάθη τον αντίπαλο.

Η ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Αρκετά καλά τα πήγε ο Σάντσεζ σε ένα παιχνίδι που δεν είναι πολλές αμφισβητούμενες ευκαιρίες. Σωστή η απόφασή του στο 21′ να μην δώσει πέναλτι στο πέσιμο του Βινίσιους μέσα στην περιοχή.

Έτσι οι μερένγχες διατηρήθηκαν στη κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος με 20 βαθμούς σε 9 παιχνίδια με τη Μπαρτσελόνα να μένει στην 8η θέση στο -5 από τη κορυφή.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο μέρος, με την Μπαρτσελόνα να έχει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι στο 25ο λεπτό, όταν ο Ντεπάι έκανε το γύρισμα, ο Ντεστ έκανε το πλασέ από πλεονεκτική θέση, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο 32’ η Ρεάλ Μαδρίτης άνοιξε το σκορ με τον Αλάμπα να πιάνει τρομερό διαγώνιο σουτ και να βάζει ένα φοβερό γκολ για τους Μαδριλένους (0-1).

Στο 35’ ο Πικέ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα, όταν ο Ισπανός έστειλε την μπάλα με κεφαλιά δίπλα από την εστία. Στο 45’ ο Άνσου Φάτι σούταρε από κοντά, με την μπάλα να κοντράρεται στα σώματα των αμυνόμενων. Έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα, με τη «βασίλισσα» να έχει προβάδισμα στο σκορ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Κούμαν έριξε στο ματς τον Κουτίνιο αντί του Μινγκέθα στην προσπάθεια να κάνει την ομάδα του καλύτερη και τα κατάφερε. Οι Καταλανοί είχαν την υπεροχή, πήραν τη μπάλα στα πόδια τους και προσπάθησαν να ισοφαρίσουν χωρίς αποτέλεσμα.

Η Ρεάλ ήταν αυτή που βρήκε καθαρή ευκαιρία στο 62′ με τον Μπενζεμά μέσα στην περιοχή να κάνει το σουτ και τον Τερ Στέγκεν να αποκρούει τη μπάλα.

Η Μπαρτσελόνα πήγε σε σέντρες και στατικές φάσεις και όσο περνούσε η ώρα το 0-2 έδειχνε πιο πιθανό από το 1-1.

Έγινε στο 93ο λεπτό, όταν ο Λούκας Βάθκεθ πήρε το ριμπάουντ από διαγώνιο σουτ του Ασένσιο για το 0-2, ενώ το μόνο που κατάφερε να κάνει η Μπαρτσελόνα ήταν να μειώσει σε 1-2 στο 97ο λεπτό και την τελευταία φάση του ντέρμπι με προβολή του Αγκουέρο, ο οποίος έκανε σεφτέ στα γκολ, με ένα τέρμα που δεν είχε το παραμικρό αντίκρισμα.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα (46′ Κουτίνιο), Πικέ, Γκαρσία,, Άλμπα, Ντε Γιονγκ (77′ Σέρτζι Ρομπέρτο), Μπουσκέτς, Γκάβι, Ντεστ, Ντεπάι, Φάτι (74′ Αγκουέρο).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Βάθκεθ, Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί, Μόντριτς, Καζεμίρο, Κρόος, Ροντρίγκο (71′ Βαλβέρδε), Μπενζεμά, Βινίσιους.

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58