Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός: Η χαμένη τελευταία επίθεση

|  14.10.2021 | 01:13

Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός: Η χαμένη τελευταία επίθεση. Ο Σλούκας αστόχησε στο φινάλε της παράτασης, στην ήττα 79-78 στη Βαρκελώνη.

Ο Ολυμπιακός έφτασε πολύ κοντά σε ένα τεράστιο «διπλό» μέσα στη Βαρκελώνη. Δύο χαμένα σουτ, ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ. Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός: Η χαμένη τελευταία επίθεση.

Στο φινάλε της κανονικής διάρκειας ο Σλούκας πήρε την τελευταία επίθεση για τον Ολυμπιακό και αστόχησε. Το πήρε… πάνω τους και θέλησε να κάνει το ίδιο ακριβώς και στο φινάλε της παράτασης. Με τη μεγάλη διαφορά πώς στο έξτρα πεντάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» ήταν έναν πόντο πίσω (79-78). Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός: Η χαμένη τελευταία επίθεση.

Ο Σλούκας πήρε την μπάλα στην τελευταία επίθεση της παράτασης. Ο Βεζένκοφ του έκανε αρχικά στο σκριν και κινήθηκε για να παίξει ένα πικ εν ρολ. Αλλά ο διεθνής Έλληνας γκαρντ δεν «διάβασε» καλά τη φάση.  Θέλησε να την τελειώσει μόνος του. Με αποτέλεσμα να μην τα καταφέρει. Αστόχησε σχεδόν σε «νεκρό» χρόνο κι αυτό το άστοχο σουτ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στη Βαρκελώνη.

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός: Η επίθεση που αστόχησε ο Σλούκας

Διότι αν είχε πασάρει ο Σλούκας, θα μπορούσε ο Βεζένκοφ να κάνει σουτ με καλύτερες προϋποθέσεις. Όπως ήταν η άμυνα της Μπαρτσελόνα, ο παίκτης που ήταν να πάει πάνω στον φόργουορντ του Ολυμπιακού θα ήταν ο Χίγκινς. Διότι ο Μίροτιτς κινήθηκε προς τον Σλούκα για να τον παρεμποδίσει και να μην κάνει σουτ με καλές προϋποθέσεις. Εκεί θα έπρεπε ο Έλληνας γκαρντ να «διαβάσει» λίγο καλύτερα τη φάση. Με δεδομένο ότι ήταν άστοχος στο ματς, θα μπορούσε να είχε πασάρει την μπάλα. Λειτούργησε, όμως, όπως όλοι οι μεγάλοι παίκτες. Το πήρε πάνω του.

Ας θυμηθούμε την τελευταία φάση του ματς, στο φινάλε της παράτασης, που έπαιξε ρόλο για το τελικό σκορ στην πρωτεύουσα της Καταλωνίας, στο ματς Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός για την 3η αγωνιστική της φετινής Euroleague.