Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 79-78: «Λύγισε» στις λεπτομέρειες

|  14.10.2021 | 00:12

Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 79-78: «Λύγισε» στις λεπτομέρειες. Οι «ερυθρόλευκοι» κοίταξαν… κατάματα τους Καταλανούς και έπεσαν… μαχόμενοι.

Ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ και δύο κακές επιλογές του Σλούκα, μια στο τέλος της κανονικής διάρκειας και μια στο φινάλε της παράτασης στοίχησαν στον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» κοίταξαν στα μάτια την Μπαρτσελόνα, έφτασαν μια ανάσα από ένα τεράστιο «διπλό» στη Βαρκελώνη, αλλά δεν τα κατάφεραν στο τέλος. Αν υπάρχει κάτι που έπαιξε επίσης ρόλο ήταν οι «αποφάσεις» του πρώτου διαιτητή. Ο Γάλλος Ντιφαλά πήρε πολλά σφυρίγματα πάνω του. Με πιο εξόφθαλμο λάθος το ανύπαρκτο φάουλ του Βεζένκοφ στον Μίροτιτς, 1:47 για το τέλος.  Βρίσκονται στο 2-1, ενώ η καταλανική ομάδα στο 3-0. Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 79-78: «Λύγισε» στις λεπτομέρειες.

O MVP: Ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά. Οι 11 πόντοι που σημείωσε στο τρίτο δεκάλεπτο, έδωσαν την ευκαιρία στην Μπαρτσελόνα να γυρίσει το ματς, ενώ ήταν σχεδόν άριστος στις βολές (9/10), στα καίρια σημεία της αναμέτρησης. Κομβικός ήταν και ο Καλάθης.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η ευστοχία των «μπλαουγκράνα» από τις βολές (92,3%) με τον Ολυμπιακό να έχει 84,6%. Οι δύο ομάδες εκτέλεσαν από 26 βολές, αλλά οι δύο περισσότερες εύστοχες που είχαν οι Καταλανοί ήταν κάτι περισσότερο από καθοριστικές. Διότι έκριναν το ματς. Η μία μάλιστα χάθηκε στην παράταση από τον Βεζένκοφ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Κώστας Σλούκας. Ο Έλληνας γκαρντ θέλησε να το πάρει… πάνω του στα καίρια σημεία του ματς. Αλλά ήταν υπερβολικός. Έκανε περισσότερα από όσα έπρεπε, δεν είχε καθαρό μυαλό, ειδικά στην επίθεση (σ.σ.: είχε 4/14 σουτ) και δεν «διάβασε» καλά το παιχνίδι.

THE POINT: Ένα επιθετικό ριμπάουντ παραπάνω πήρε η Μπαρτσελόνα (12 με 11) από τον Ολυμπιακό, αλλά αυτό έκανε τη διαφορά. Μαζί με την περιορισμένη δημιουργία του Ολυμπιακού. Μόλις 11 ασίστ, ενώ οι Καταλανοί είχαν 16 με τις δύο ομάδες να έχουν από 12 λάθη.

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός: Σούπερ άμυνα των «ερυθρόλευκων»

Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στη Βαρκελώνη με μεγάλο «όπλο» τους 59 πόντους (σ.σ.: μέσος όρος) στη άμυνά του. Κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να κρατήσει την Μπαρτσελόνα στους 10 πόντους. Ο Ολυμπιακός από την άλλη εφάρμοσε το πλάνο του. Κυκλοφόρησε καλά την μπάλα, πίεσε στην περιφέρεια και κράτησε τους «μπλαουγκράνα» στα 0/12 τρίποντα. Αν και οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 4 επιθετικά ριμπάουντ, αυτό δεν «πλήγωσε» την ομάδα του Μπαρτζώκα.

Ο Φαλ στο ξεκίνημα «χτύπησε» μέσα στη ρακέτα (6π.) στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ καλή δουλειά έκαναν τα γκαρντ του, ο Ντόρσεϊ με τον Σλούκα, που διαμόρφωσε το 10-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, παρότι η Μπαρτσελόνα έκανε σερί 6-0 (18-20), οι 5 πόντοι του Λιβιό του έδωσαν ξανά… αέρα (19-25), ενώ με το τρίποντο του Βεζένκοφ έδωσε ξανά προβάδισμα 7 πόντων (25-32), για να διαμορφώσει ο Λαπροβίτολα το σκορ του ημιχρόνου (27-32).

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός: Έδειξε ψυχή και χαρακτήρα

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το χειρότερο τρόπο. Δύο σερί τρίποντα για την Μπαρτσελόνα (σ.σ: Κούριτς και Μίροτιτς) και σερί 11-0 έφερε τους Καταλανούς στο +7 (41-34). Ο Μαυροβούνιος φόργουορντ έκανε τρομερό τρίτο δεκάλεπτο με 11π., για να φτάσει η διαφορά στους 9 (47-38). Εκεί με τον Φαλ να δίνει λύσεις στην επίθεση, η διαφορά έπεσε στους 2 (49-47), αλλά δύο σερί τρίποντα από Χίγκινς και Λαπροβίτολα διαμόρφωσαν το 55-47 στο 30ό λεπτό. Στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου, η άμυνα ήταν η αρχή του παιχνιδιού των «ερυθρόλευκων». Κράτησε την Μπαρτσελόνα σε 3 πόντους στην επίθεση, στα πρώτα 4 λεπτά.

Τρεις πόντοι από ένα τρίποντο του Οριόλα (58-49)! Επιθετικά έπαιξε έξυπνα, ο Λαρεντζάκης πέτυχε ένα τρελό τρίποντο και με τις βολές του Μάρτιν πλησίασε στους 2 (58-56), 5:19 για το φινάλε. Ο Ολυμπιακός έβαζε τις βολές, οι διαιτητές έπαιζαν έδρα. Στο 1:47 ο Γάλλος Ντιφαλά ανακάλυψε φάουλ του Βεζένκοφ στον Μίροτιτς! Ο Σλούκας πέτυχε το 65-65, 1:34 για το τέλος. Προβάδισμα με τον Βεζένκοφ (67-65), ισοπαλία με τις βολές του Κούριτς. Σλούκας και Χίγκινς αστόχησε και το ματς πήγε στην παράταση.

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός: Αχ αυτές οι λεπτομέρειες

Η παράταση ξεκίνησε με νευρικότητα για τις δύο ομάδες. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το προβάδισμα στην αρχή, αλλά τα λάθη του Σλούκα στην επίθεση, έφεραν την Μπαρτσελόνα στο +5 (73-70) με τον Μίροτιτς (2:12). Η ομάδα του Μπαρτζώκα αντέδρασε κι έφτασε στον πόντο (75-74), 1:28 για το τέλος της παράτασης. Το γαϊτανάκι των βολών, εκατέρωθεν, ήταν αυτό που ακολούθησε. Εύστοχος ο Μίροτιτς, εύστοχος ο Ντόρσεϊ δις και το σκορ 77-78. Ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ, δύο βολές του Οριόλα και μια ακόμα κακή επιλογή του Σλούκα στο τέλος, οδήγησαν στην ήττα.Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 79-78: «Λύγισε» στις λεπτομέρειες.

Δεκάλεπτα: 10-17, 27-32, 55-47, 67-67 (κ.α.), 79-78.