Μονπελιέ – Απόλλων Σμύρνης 14-15: Ιστορική νίκη

Μονπελιέ - Απόλλων Σμύρνης 14-15: Ιστορική νίκη. Αν ο Ερυθρός Αστέρας δεν ηττηθεί από την Μλάντοστ, ο Απόλλωνα συνεχίζει στο LEN CHL.

Τεράστια και ιστορική επιτυχία για το τμήμα πόλο της ελαφράς ταξιαρχίας. Ο Απόλλων επιβλήθηκε της Μονπελιέ. Πλέον περιμένει το αποτέλεσμα του ματς της Μλάντοστ με τον Ερυθρό Αστέρα. Αν οι Σέρβοι δεν ηττηθούν, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» θα περάσει στον τρίτο γύρο των προκριματικών του LEN Champions League. Μονπελιέ – Απόλλων Σμύρνης 14-15: Ιστορική νίκη

Ο Απόλλων με απολογισμό 2 νίκες και ήττα στον προκριματικό όμιλο έγραψε ιστορία, αφήνοντας πίσω του την ήττα με 6 γκολ χθες από τον Ερυθρό Αστέρα. Η μόνη περίπτωση να αποκλειστεί ο Απόλλων Σμύρνης είναι να ηττηθεί ο Ερυθρός Αστέρας από την Μλάντοστ στον αγώνα που ξεκινάει στις 13:45.

Πρώτος σκόρερ και καλύτερος παίκτης σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο φουνταριστός Μανώλης Σολανάκης με 4 γκολ που συνέβαλε τα μέγιστα στην ιστορική επιτυχία της «Ελαφράς Ταξιαρχίας». Για τους Γάλλους ξεχώρισε ο Κάλινιτς με 3 γκολ. Τεράστια η συνεισφορά του Γούνα τόσο αγωνιστικά όσο και πνευματικά στον αγώνα.

Η ομάδα του Απόλλωνα ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και με πρωταγωνιστή τον Γκουσάροφ προηγήθηκε με 4-3 στην πρώτη περίοδο. Το σερί 3-0 που δημιούργησε από το τέλος της πρώτης περιόδου ως τα μισά της δεύτερης, έφερε την ομάδα του Απόλλωνα στο υπέρ της 8-5 στα μισά του αγώνα και στο 9-5 με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο οι Γάλλοι με ένα επί μέρους 3-0 σερί σε 3 λεπτά, μείωσαν σε 9-8.

Ο Απόλλων ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και προηγούνταν με 14-10 λίγα λεπτά πριν το τέλος. Στο φινάλε το blackout των παικτών του Νίκου Δεληγιάννη τελικά δεν τους κόστισε, αφού κράτησαν τη μεγάλη και σπουδαία νίκη.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 14-15

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 2-4, 5-5, 4-2

ΜΟΝΠΕΛΙΕ: Αντριτς, Πιό 1, Βιλκό-Λαμπέρ 1, Ντέλας 1, Βασέρ, Μουστούρ 2, Ιβάνκοβιτς 2, Αλφόνσο Πόνζο 2, Κάλινιτς 3, Ν. Ζίβκοβιτς 2, Ι. Ζίβκοβιτς, Σπιλιέρ, Γκαρσία.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 1, Γαρδίκας, Μόκκας, Γωνιωτάκης, Τουρκομένης, Γκουσάροφ 3, Χονδροκούκης 3, Βίσκοβιτς 2, Γούνας 2, Τσολακούδης, Σολανάκης 4, Καβουσάνος