Μονακό – Παναθηναϊκός 75-63: «Παραδόθηκε» άνευ όρων στο Πριγκιπάτο [vds]

Κάκιστο ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό στη φετινή Euroleague καθώς ηττήθηκε με σκορ 75-63 από την Μονακό για την πρώτη αγωνιστική.

Εφιαλτική πρεμιέρα για τον Παναθηναϊκό στη Euroleague με τους πράσινους να γνωρίζουν την ήττα από την πρωτάρα στην Euroleague, Μονακό με σκορ 75-63 . Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη είχαν τεράστιο πρόβλημα στην δημιουργία και δεν βρήκαν σχεδόν σε κανένα σημείο του αγώνα επιθετικές λύσεις ώστε να μπουν στη διεκδίκηση της νίκης.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές Μονεγάσκους ο πρώην πράσινος Μάικ Τζειμς με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ αλλά και ο Άντζουσιτς με 17 πόντους. Για τους πράσινους που παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων πάλευε μόνος του ο αρχηγός Ιωάννης Παπαπέτρου που είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ αλλά δεν βρήκε συμπαραστάτες σε κανένα σημείο του αγώνα.

MVP: O Σέρβος Άντζουσιτς εκτέλεσε τον Παναθηναϊκό με 17 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, και εκ των διακριθέντων του για τους Μονεγάσκους.

Tο κλειδί: Η κάκιστη επιθετική δημιουργία για τον Παναθηναϊκό. Το ξεκάθαρο πρόβλημα στον «άσσο» όπου δεν έχει βρεθεί ακόμη ο εκλεκτός ήταν έκδηλο για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη και ήταν από τους βασικούς λόγους της κάκιστης πρεμιέρας στο Μονακό.

Αδύναμος κρίκος: To τραγικό ποσοστό του Παναθηναϊκού στο σουτ. Οι πράσινοι εκτέλεσαν με 27/70 σουτ συνολικά στον αγώνα και εύλογα δέχτηκαν την ήττα στο Πριγκιπάτο με κάτω τα χέρια.

Ο αγώνας

Ο Δημήτρης Πρίφτης άνοιξε τον αγώνα στο Γκαστόν Μεντεσίν με τους Φλόιντ, Παπαπέτρου, Πέρι, Ουάιτ, και Σάντ Ρός ενώ starters για τους Μονεγάσκους ήταν οι Τζέιμς, Βέστερμαν, Φαγιέ , Ουταρά, και Μοτεγιούνας.

Η Μονακό μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστή το Τζέιμς που πέτυχε 5 μαζεμένους πόντους προηγήθηκε 5-0 μόλις στο 2′ με τον Παπαπέτρου να πετυχαίνει το πρώτο πράσινο καλάθι στη φετινή Euroleague. O Μοτεγιούνας έκανε ζημιά μέσα από τη ρακέτα με τους πράσινους να έχουν αδυναμία στο ριμπάουντ και το low post ενώ επιθετικά στηριζόντουσαν στον Παπαπέτρου στην πρώτη περίοδο.

Το τρίποντο του Βέστερμαν από τη κορυφή έγραψε το 13-7 και ανάγκασε τον Πρίφτη να καλέσει εσπευσμένα ταιμ άουτ, με τους πράσινους να αντιδρούν και με τρίποντο του Μέικον και λει απ του Παπαπέτρου να μειώνουν στον πόντο 15-14 στο 9′.

Ένα μπλακάουτ των πρασίνων σε άμυνα και επίθεση έκλεισε την πρώτη περίοδο με 22-15 για τους Γάλλους που είχαν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα και τους πράσινους να έχουν τρομερό πρόβλημα δημιουργία έχοντας μηδέν ασιστ!

Αντίδραση μεν, αλλά χωρίς διάρκεια

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου τα προβλήματα των πρασίνων συνεχίστηκαν σε άμυνα και επίθεση με τους Γάλλους να προηγούνται με +13 με πέντε μαζεμένους πόντους του Άνουσιτς στο 12′. «Όαση» στην προβληματική εικόνα των πρασίνων ήταν ο Παπαπέτρου που πάλευε μόνος του να κρατήσει τον Παναθηναϊκό έχοντας 10 πόντους σε 13 λεπτά αγώνα.

Παπαγιάννης και Παπαπέτρου μείωσαν στους 9 με συνεχόμενα καλάθια στο 18′ με τους πράσινους να βγάζουν μια μικρή αντίδραση αλλά τον Ιερεθουέλο να ανακαλύπτει φλόπινγκ στον Παπαπέτρου και να δίνει ξανά προβάδισμα με διψήφια διαφορά στους Μονεγάσκους 38-28 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Δεν άλλαξε τίποτα στην επανάληψη

Κάκιστο ξεκίνημα και στην 3η περίοδο για τον Παναθηναϊκό με τον Μοτεγιούνας και τον Τζέιμς να δίνουν προβάδισμα 14 πόντων στην ομάδα του Πριγκιπάτου αλλά τον Σαντ Ρος και τον Παπαπέτρου να μειώνουν στους 9 στο 24′. Η έλλειψη δημιουργίας και ρυθμού για τους πράσινους ιδιαίτερα στην επίθεση ήταν εμφανής με τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη να έχουν πετύχει μόλις 35 πόντους σε 25 λεπτά (48-35).

Πίσω από την γραμμή των 6.75 οι πράσινοι είχαν μόλις 2/10 με τον Πέρι να είναι απογοητευτικός με 0/8 σουτ. Το κάρφωμα του Χολ για το 54-39 ήταν το σημάδι ότι οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη είχαν χάσει και την αμυντική τους συνοχή.

Το εφιαλτικό τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Μονακό να προηγείται με 12 πόντους (56-44) με το τριφύλλι να είναι απών από το παρκέ του Γκαστόν Μεντεσίν.

Στην 4η περίοδο καλάθια εκατέρωθεν έγραψαν το 59-47 για την Μονακό στο 32′. Επιθετικά δεν ήρθε ποτέ η μεταμόρφωση του Παναθηναικού και οι Μονεγάσκοι συνέχιζαν να εκτελούν τόσο μέσα από την ρακέτα όσο και πίσω από τα 6.75 και εύλογα ήρθε το προβάδισμα με 20 πόντους για τους Γάλλους με 73-53 στο 36′.

Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια με τους Γάλλου απλώς να χαλαρώνουν και τυος πράσινους να μειώνουν το σκορ στο τελικό 75-63

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο – Γιόβτσιτς – Κλίβαζ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 38-28, 56-44, 75-63.

ΜΟΝΑΚΟ (Μίτροβιτς): Λι 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Βέστερμαν 8 (1), Τόμας 5 (1), Ντιαλό 2, Μότουμ, Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 10 (5/8 δίποντα), Ουαταρά, Φαγιέ 2, Άντζουσιτς 17 (1/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3/5 βολές), Χολ 10 (5/7 δίποντα), Τζέιμς 11 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι (0/10 σουτ), Μέικον 13 (3/5 τρίποντα), Παπαγιάννης 8 (4/9 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 16 (7/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Κασελάκης 4, Γουάιτ 4, Φλόιντ 8 (6 ριμπάουντ), Νέντοβιτς (0/7 σουτ), Έβανς 4, Σαντ Ρος 6 (1).

Ομαδικά στατιστικά – Μονακό: 18/42 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 12/17 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 λάθη, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 23/50 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 5/10 βολές, 43 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 17 επιθετικά), 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 8 λάθη, 5 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Σε μία βδομάδα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ θα υποδεχθεί τη Φενέρμπαχτσε (7/10, 21:00), ενώ η Μονακό θα ταξιδέψει στη Ρωσία για να αντιμετωπίσει την Ούνικς Καζάν (8/10, 19:00).

Αυτοί σφυρίζουν στην πέμπτη αγωνιστική της Stoiximan Basket League

ΚΕΔ: Αυτοί σφυρίζουν στην πέμπτη αγωνιστική. Η ΚΕΔ ανακοίνωσε τους ορισμούς της για τα παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

26.10.2021 | 22:01

Τεράστια νίκη η Σαλερνιτάνα,«Χ»αμένες Σπέτσια και Τζένοα

Η Σαλερνιτάνα κέρδισε μέσα στην έδρα της Βενέτσια με 2-1 με γκολ του Σιαβόνε στις καθυστερήσεις του αγώνα. Κόλλησαν στο 1-1 Σπέτσια - Τζένοα.

26.10.2021 | 21:45

Σε σεμινάριο για ανάπτυξη ταλέντων ο Ατρόμητος [pics]

Ατρόμητος: Σε σεμινάριο για ανάπτυξη ταλέντων.Με τη συμμετοχή του Ατρόμητου πραγματοποιείται το σεμινάριο για την «Ανάπτυξη Ταλέντων».

26.10.2021 | 21:39

«Έσπασε» το καλάθι ο Χολ [vds]

Χολ: «Έσπασε» το καλάθι του Ερυθρού Αστέρα. Ο Νόντα Χολ κάρφωσε με μανία στο καλάθι του Ερυθρού Αστέρα, προσφέροντας ουσία και θέαμα.

26.10.2021 | 21:31