Μονακό – Μπαρτσελόνα 81-85: «Απόδραση από το Πριγκιπάτο» [vds]

Ισοφάρισε 2’’ πριν τη λήξη, χρειάστηκε παράταση, αλλά η Μπαρτσελόνα πέρασε από το Μονακό με 85-81 και έκανε το 4Χ4 στην Euroleague.

Η Μπαρτσελόνα «αν και τα χρειάστηκε» στο Πριγκιπάτο απέναντι στην μαχητικότατη Μονακό κατάφερε αρχικά να στείλει το ματς στη παράταση με φόλλου του Ντέιβιε και στη συνέχεια να πάρει τη νίκη στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής με 27 πόντους και 10 ριμπάουντ ο Ντέιβις, ενω double-double σημείωσε και o Νικ  Καλάθης που ήταν εξαιρετικός με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ και πέντε ασίστ! Για τη Μονακό ο Γουίλ Τόμας  μέτρησε  15 πόντους και εννιά ριμπάουντ και τον παλιό μας γνώριμο, Μαικ Τζέιμς άλλους 16, με πέντε ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ, αλλά δεν ήταν αρκετοί.

Στην πρώτη περίοδο, οι Μονεγάσκοι μπήκαν καλά και ξεκίνησαν με 5-0 σε λιγότερο από ένα λεπτό, ενώ έφτασαν και στο 7-2, με επιθετική πολυφωνία. Ο Μίροτιτς πήρε… μπροστά, με την φιλοξενούμενη ομάδα να μειώνει μέχρι και στον πόντο (13-12, στο 5’), με τον Μαυροβούνιο να πετυχαίνει σε αυτό το διάστημα έξι πόντους. Ωστόσο, ακολούθησε η… έκρηξη του Τόμας και ένα νέο σερί 9-0 από πλευράς Μονακό, με τον Αμερικανό να έχει εννιά πόντους και το σκορ να «κλείνει» στο 22-12!

Ο Νικ Καλάθης ευστόχησε σε δύο μαζεμένα τρίποντα και έβαλε σε τάξη το παιχνίδι της ισπανικής ομάδας. Μέχρι την ανάπαυλα πάντως, οι γηπεδούχοι ήταν σε θέση οδηγού (35-31), εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο τα άσχημα ποσοστά της Μπαρτσελόνα σε δίποντα (11/26 – 42.3%) και τρίποντα (2/9 – 22.2%).

Το τρίποντο του Λαπροβίτολα έκανε το 48-44 στα μέσα της τρίτης περιόδου, ενώ ο Ντέιβις ισοφάρισε σε 48-48 στο 27′. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά, με τον Ντέιβις να δίνει προβάδισμα με 54-56 στους Καταλανούς.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Λαπροβίτολα έδωσε αέρα 6 πόντων (58-64) στους φιλοξενούμενους στο 34. Πάλι ο Λαπροβίτολα με 3 βολές έγραψε το 68-69, δύο λεπτά για το τέλος. Ο Ντέιβις με μεγάλο γκολ φάουλ έκανε το 70-71 στο 39′.

Ο Τόμας με 2/2 βολές έκανε το 72-71 στα 37 δευτερόλεπτα. Ο Τζέιμς με δύο βολές έκανε το 74-71 στα 20 δευτερόλεπτα. Ο Ντέιβις μείωσε σε 74-73, με τον Τζέιμς να σκοράρει 2 βολές για το 75-73. Ο Ντέιβις με φόλοου στα 2 δευτερόλεπτα ισοφάρισε (έφτασε τους 25 πόντους) και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Μπαρτσελόνα αποδείχθηκε πιο συνεπής, πήρε τεράστια βοήθεια από τον Μπράντον Ντέιβις και τον Νικ Καλάθη και έκανε το 4/4 στη regular season της EuroLeague.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στη Salle Gaston Medecin βρέθηκαν 3.914 φίλαθλοι, με τη Μονακό να ανακοινώνει λίγο πριν από το τζάμπολ το sold out.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ – Κορομηλάς – Ραντόικοβιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-12, 35-31, 54-56, 75-75κ.α., 81-85.

ΜΟΝΑΚΟ (Μίτροβιτς): Λι 5 (1/8 σουτ, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Βέστερμαν 10 (3/7 τρίποντα), Τόμας 15 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Ντιάλο 4 (5 ριμπάουντ), Μπουτσιέλ 4 (5 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 6, Ουαταρά 7 (1), Φέιγ 2, Γκρέι 4 (1/11 σουτ, 1/2 βολές), Άντζουσιτς, Χολ 8 (8 ριμπάουντ), Τζέιμς 16 (3/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάυντ, 4 ασίστ, 4 λάθη).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 27 (10/15 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σμιτς 3 (1), Χέιζ 5 (1), Οριόλα 2, Λαπροβίτολα 12 (3/6 τρίποντα), Χίγκινς 5 (1/6 σουτ, 4/6 βολές), Κούριτς (0/6 σουτ, 2/2 βολές), Γιοκουμπάιτις 2, Μίροτιτς 14 (7/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Καλάθης 12 (0/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58