Μαρούσι – Αμύντας 75-60: Εύκολη πρόκριση

|  16.09.2021 | 21:45

Η πρώτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ Ανδρών ολοκληρώθηκε με τον αγώνα ανάμεσα στο Μαρούσι και τον Αμύντα. Οι γηπεδούχοι δεν συνάντησαν πρόβλημα και πήραν το εισιτήριο για τη δεύτερη φάση. Μαρούσι – Αμύντας 75-60… Εύκολη πρόκριση για τους γηπεδούχους. Επόμενος αντίπαλός τους θα είναι ο Ηρακλής, τον οποίο θα «υποδεχθούν» το απόγευμα της […]

Η πρώτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ Ανδρών ολοκληρώθηκε με τον αγώνα ανάμεσα στο Μαρούσι και τον Αμύντα. Οι γηπεδούχοι δεν συνάντησαν πρόβλημα και πήραν το εισιτήριο για τη δεύτερη φάση. Μαρούσι – Αμύντας 75-60… Εύκολη πρόκριση για τους γηπεδούχους. Επόμενος αντίπαλός τους θα είναι ο Ηρακλής, τον οποίο θα «υποδεχθούν» το απόγευμα της Κυριακής (17:00).

Μαρούσι – Αμύντας: Ανατροπή και προβάδισμα

Στο τελευταίο, χρονικά, ματς για την 4η αγωνιστική της Α’ Φάσης του Κυπέλλου Ανδρών, το Μαρούσι νίκησε 75-60 τον Αμύντα. Ένα ματς που ήταν πραγματικό ντέρμπι για τα πρώτα δέκα λεπτά. Ήταν το διάστημα κατά το οποίο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί και να βάλουν δύσκολα στο Μαρούσι. Με αφετηρία το δεύτερο δεκάλεπτο και παίζοντας καλύτερη άμυνα, οι γηπεδούχοι επέβαλαν το ρυθμό του. Γύρισαν το ματς και πήγαν στο ημίχρονο με προβάδισμα 7 πόντων (37-30).

Μαρούσι – Αμύντας: Το «καθάρισε» εύκολα το ματς

Η ομάδα του Σκαραφίγκα με κορυφαίο τον Στασινό που πέτυχε 20 πόντους με 4 τρίποντα, καθάρισε το ματς. Ανεβάζοντας το ρυθμό, παίζοντας πιο γρήγορα, έφτασε σε μια άνετη νίκη με 75-60. Πήρε την πρόκριση για τη δεύτερη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Εκεί το Μαρούσι θα «φιλοξενήσει» τον Ηρακλή, την Κυριακή το απόγευμα (19/9, 17:00). Με στόχο να κάνει μια ακόμα υπέρβαση, κόντρα σε έναν αντίπαλο της Basket League.

Δεκάλεπτα: 19-20, 37-30, 55-46, 75-60

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Στασινός 20 (4), Παπαγιάννης 6, Ξύδας 14 (2), Ξύδης 3 (1), Προίσκος 1, Σιδέρης 12, Παπαγεωργόπουλος 4, Αρνόκουρος 4, Κωνσταντακόπουλος, Γκαγκαλούδης 11 (1).

Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Αβάρε 7 (2), Ζούπας 2, Τοπάλι 3, Σιούντρης 21 (4), Γκρέκας 10 (2), Βαρδιάνος, Κουκουνιάς 4, Γιούση 2, Γκάτζο, Μπέλη 7 (1), Βύρλας 4.