Μαρία Σάκκαρη: Ήττα στον τελικό από την Κονταβέιτ [vds]

|  26.09.2021 | 17:11

Μαρία Σάκκαρη: Ήττα στον τελικό από την Κονταβέιτ. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια δεν τα κατάφερε ενάντια στην Εσθονή.

Η Μαρία Σάκκαρη με την πρόκριση της στον τελικό του Ostrava Open (WTA 500) επί της Ίγκα Σφιόντεκ, διεκδίκησε το δεύτερο τίτλο της καριέρας της απέναντι στην Εσθονή γνώριμη της Ανέτ Κονταβέιτ, αλλά δεν τα κατάφερε, καθώς ηττήθηκε με 2-0 σετ. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ξεκίνησε άσχημα, χάνοντας το πρώτο σετ με 6-2, ενώ στο δεύτερο, αν και έδωσε μεγάλη μάχη, ηττήθηκε με 7-5. Κάπως έτσι, δεν κατάφερε να συνδυάσει την παρουσία της στο Top 10 της παγκόσμιας κατάταξης με την κατάκτηση του τίτλου.

Μαρία Σάκκαρη: Η εξέλιξη του αγώνα

Η Μαρία Σάκκαρη «πλήρωσε» τα πολλά αβίαστα λάθη της, δείχνοντας κουρασμένη στη μεγαλύτερη διάρκεια του τελικού. Η αντίπαλός της προηγήθηκε με 4-1, για να μειώσει σε 4-2 η Ελληνίδα αθλήτρια. Παρά την προσπάθειά της, δεν έβρισκε λύση στα χτυπήματα της Κονταβέιτ και η Εσθοή πήρε εύκολα το πρώτο σετ του αγώνα, έχοντας ως κύριο όπλο της τις δυνατές επιστροφές αλλά και το 83% στο σερβίς.

Στο δεύτερο σετ, η Μαρία Σάκκαρη έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς πήγε να αιφνιδιάσει, αλλά η Κονταβέιτ σβήσει  το μπρέικ πόντ για το 1-0. Από εκεί και πέρα οι δύο φιναλίστ κρατούσαν σχετικά εύκολα το service τους, με την Κόνταβεϊτ να ασκεί και πάλι πίεση στην Σάκκαρη, η οποία μπορεί να μην χρειάστηκε να σβήσει μπρεικ πόντ. (αν και στάθηκε και λίγο τυχερή στην 2η ισοπαλία με την ταινία του φιλέ να κόβει την πορεία του passing-shot στην ευθεία της Εσθονή). Με αυτόν τον τρόπο, η Εσθονή κατέκτησε τον τρίτο τίτλο της καριέρας της.