Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Αταλάντα 3-2: Amazing

|  21.10.2021 | 00:16

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Αταλάντα 3-2: Amazing. Τρομερό δεύτερο ημίχρονο και ανατροπή για τους «κόκκινους διαβόλους», όπως είχαν κάνει και με τη Βιγιαρεάλ.

Μια ακόμα απίστευτη βραδιά στο «Θέατρο των Ονείρων». Μια ακόμα βραδιά κομμένη και ραμμένη στην ιστορία των «κόκκινων διαβόλων». Διότι η ανατροπή που έκαναν ήταν βγαλμένη από το… χρονοντούλαπο της ιστορίας. Ήταν λες και στον πάγκο δεν βρίσκονταν ο Σόλσκιερ, αλλά ο «δάσκαλός» του, ο Σερ Άλεξ Φέργκιουσον. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον CR7 που πέτυχε το γκολ της νίκης. Αυτή τη φορά όχι στις καθυστερήσεις, αλλά στο 81′. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Αταλάντα 3-2: Amazing.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Αταλάντα: Amazing πρώτο ημίωρο για τους «μπεργκαμάσκι»

Το πρώτο 45λεπτο στο ματς του «Old Trafford» ήταν ιδανικό για την Αταλάντα. Η ιταλική ομάδα ήταν αυτή που έκλεψε την… παράσταση. Ήταν αυτή που έκανε τα δικά της. Ήταν αυτή που… σόκαρε στα πρώτα 30 λεπτά το κοινό του «Θεάτρου των Ονείρων». Διότι ήταν το διάστημα που οι «μπεργκαμάσκι» πέτυχαν δύο γκολ. Αρχικά στο 15′ με τον Πάσαλιτς και στη συνέχεια στο 29′ Ντεμιράλ. Δύο γκολ που έδειξαν με ξεκάθαρο τρόπο γιατί δικαίως η Αταλάντα είναι μια ομάδα που έχει κερδίσει το σεβασμό της Ευρώπης. Αρχικά με τη σέντρα του Ζαπακόστα και το πλασέ του Πάσαλιτς για το 0-1 και εν συνεχεία, μετά το κόρνερ από τα δεξιά και την κεφαλιά του Ντεμιράλ (0-2). Οι μεγάλες ευκαιρίες με Ράσφορντ (δις) και Φρεντ στο τέλος του ημιχρόνου ήταν ένα προμήνυμα για ό,τι θα επακολουθούσε.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Αταλάντα: Amazing δεύτερο ημίχρονο και ανατροπή

Οι «κόκκινοι διάβολοι» μπήκαν ξανά στο ματς γρήγορα. Το γκολ του Ράσφορντ στο 53′ ήταν η αρχή για τη μεγάλη αντεπίθεση. Η Γιουνάιτεντ δεν σταμάτησε. Δοκάρι με τον Μακ Τόμινεϊ στο 57′. Με τον Μαγκουάιρ να σκοράρει στο 75′ για το 2-2 μετά το γύρισμα του Καβάνι, ενώ λίγο νωρίτερα ο Κριστιάνο το είχε αγγίξει αυτό το γκολ. Και το ματς που στο ημίχρονο έδειξε χαμένο, ξαφνικά ξεκινούσε από την αρχή. Ισοπαλία 2-2 και χρόνος αρκετός για να έρθει και τρίτο γκολ. Νωρίτερα υπήρξε η διπλή επέμβαση από τον Ντε Χέα με το σκορ 1-2, που κράτησε την ομάδα του Μάντσεστερ στο ματς. Την τελευταία λέξη είχε αποφασίσει να την πει ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο CR7 μετά τη σέντρα του Σο στο 81′ σηκώθηκε ψηλά, έπιασε την κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και τους φίλους της Γιουνάιτεντ στα… ουράνια (3-2). Νίκη που έφερε την ομάδα του Μάντσεστερ στην κορυφή του 6ου ομίλου.

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58