Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός 77-73: «Άγγιξε» μια μυθική ανατροπή [vds, pics]

Δεν τα κατάφερε στο Ισραήλ ο Παναθηναικός που ηττήθηκε από τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ με σκορ 77-73 παρότι στο τέταρτο δεκάλεπτο πήγε να πετύχει μια ασύλληπτη επιστροφή από το -20.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στο Ισραήλ από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ για την τέταρτη αγωνιστική της Euroleague, με σκορ 77-73 πληρώνοντας την αστοχία του για 30 λεπτά. Οι πράσινοι έτσι έπεσαν στο 1-3 στη βαθμολογία με τους Ισραηλινούς να ανεβαίνουν στο 2-2.

MVP: Ο Τζέιμς Νάναλι ήταν αυτός που κουβάλησε τη Μακάμπι στο πρώτο μέρος, όταν όλοι (μηδενός εξαιρουμένου) ήταν ασυνεπείς στην επίθεση. Ο Αμερικανός έκλεισε εν τέλει τον αγώνα με 18 πόντους (με 4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 7/7 βολές), 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 λάθος σε 25’23” συμμετοχής

Το κλειδί: Η ψυχραιμία του Σκότι Ουίμλπεκιν από τη γραμμή των βολών «έγειρε τη πλάστιγγα» στο φινάλε υπέρ των Ισραηλινών.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Κέντρικ Πέρι κινήθηκε σε ρηχά νερά σήμερα και δεν θύμισε σε τίποτα τον παίκτη των φιλικών.

Στα 16’35” που βρέθηκε στο παρκέ δεν κατάφερε να σκοράρει, σημαδεύοντας το σίδερο συνολικά επτά φορές (0/4 δίποντα και 0/3 τρίποντα). Οι 2 ασίστ, τα 2 κλεψίματα και το 1 λάθος που καταγράφηκαν επίσης στην στατιστική του δεν αρκούσαν για να αλλάξουν τ

THE POINT: Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων στην επίθεση για τρεις περιόδους, και το στατιστικό που ξεχώρισε ήταν η αποκαρδιωτική επιθετική συγκομιδή στο ημίχρονο με μόλις 23 πόντους που ουσιαστικά του κόστισε τη νίκη.

Εξαιρετικό ξεκίνημα αλλά Black out στο φινάλε

Η Μακάμπι μπήκε δυναμικά με γκολ φάουλ του Έβανς αλλά ο αρχηγός Ιωάννης Παπαπέτρου με 5 πόντους και το τρίποντο του στο 4′ για το 3-7 έδωσε ενθουσιασμό στους πράσινους.

Ο Παπαγιάννης παρότι είχε κρεμασμένο τον Καλοϊάρο στη πλάτη του άφησε όμορφα τη μπάλα στο καλάθι για το 5-9 στο 5′ με τον Έβανς όμως να απαντάει άμεσα και το αντιαθλητικό του Γουάιτ να αναγκάζει τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει time out όταν ο Νάναλι ισοφάρισε με βολές στο 7′.

O Ρέινολντς έγραψε το 11-9 όμως η εξαιρετική δημιουργία με δύο ασίστ του Φερέλ και τα καρφώματα του Γουάιτ και του Παπαγιάννη έφεραν το 11-13 με τον νεοαποκτηθέντα παίκτη του ΠΑΟ να καταθέτει τα πρώτα ποιοτικά δείγματα γραφής του.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε όμως καταστροφικά με 6 πόντους του Νάναλι που έκανε μεγάλη ζημιά(10 πόντοι σε μια περιόδο) και γκολ φάουλ του Σόρκιν για το 8-0 και το 19-13 στο 10′.

«Φάντασμα» στην επίθεση και -10

Η τρίποντη βόμβα του Νέντοβιτς στο 11′ έδωσε ανάσα στον Παναθηναϊκό για το 21-16  όμως ο Νάναλι ήταν καυτός αναγκάζοντας ξανά τον Πρίφτη να καλέσει time out στο 23-16.

Ο Παπαπέτρου έφτασε τους επτά πόντους για το 23-18 όμως ο Σόρκιν με εύκολο λει απ και ο συγκλονιστικός Νάναλι με τρίποντο και φάουλ έδωσαν αέρα 10 πόντων στους Ισραηλινούς 28-18.

Άλλο ένα τρίποντο του Κασελάκη μείωσε στους 8 για το 29-21 αλλά η συνέχεια για τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ήταν κάκιστη καθώς έκλεισαν το ημίχρονο με μόλις 23 πόντους  σε μια πραγματικά αποκαρδιωτική επιθετική συγκομιδή.

Το κάρφωμα του Ζίζιτς και το το λέιπ απ του Παππέτρου έγραψαν το 33-23 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου για τις δύο ομάδες.

Ξεχώρισαν οι 16 πόντους του Νάναλι παρότι η Μακάμπι εκτελούσε με 1/10 τρίποντα ο Παναθηναικός με 23 πόντους επιθετική συγκομιδή δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει τη νίκη

Παραδινόταν όσο περνούσε η ώρα

Στο τρίτο δεκάλεπτο παρότι βρήκε ένα μικρό ρυθμός την αρχή επιθετικά ο Παναθηναϊκός ο Καλοιάρο έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα 15 πόντων στους Ισραηλινούς με τον Ουίλμπεκιν να ζεσταίνεται και να αυξάνει στους 18 τη διαφορά 43-25 στο 25ο λεπτό!

Δύο τρίποντα του Ουάιτ για το 46-31 έδωσαν μια ελπίδα φωτός στον Παναθηναϊκό αλλά η επίθεση τους ήταν καταδικαστική για τη συνέχεια του αγώνα.

Το χουκ του Ζίζιτς και το κάρφωμα του Σόρκιν για το 55-35 ουσιαστικά τελείωσαν το παιχνίδι καθώς το +20 δεν γυρνούσε με τέτοια εμφάνιση παρότι οι πράσινοι έτρεξαν ένα 5-0 για το 55-40 του ημιχρόνου.

Έβγαλε αντίδραση αλλά ήταν αργά

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι πράσινοι δεν έβγαλαν καμία αντίδραση και η Μακάμπι συνέχιζε να εκτελεί από παντού με τον Ουίλμπεκιν να γράφει και πάλι το +20 για τη Μακάμπι με 64-44 στο 33′. Ένα ξέσπασμα του Μέικον που έκλεισε με τετράποντο μείωσε το 64-51 5 λεπτά πριν από το φινάλε.

Κάπου εκεί οι πράσινοι αναθάρρησαν και προσπάθησαν να πετύχουν μια μυθική ανατροπή όταν ο Νέντοβιτς έριξε τη διαφορά στους 10 για το 64-54 στο 36′ με ένα εκπληκτικό 10-0 πράσινο σερί.

Ο Σέρβος βρήκε ρυθμό και μείωσε ακόμα περισσότερο για τον Παναθηναϊκό με σουτ για το 64-56. Μια αμυντική ολιγωρία όμως έδωσε την ευκαιρία στον Έβανς να πετύχει γκολ φάουλ απέναντι στον Μέικον που απάντησε με μεγάλο τρίποντο για το 66-59 στο 37′ αλλά ο Γουίλιαμς έγραψε το 68-59.

Ο εκπληκτικός Μέικον μείωσε στους 7 γράφοντας το 68-61 με τους Ισραηλινούς να τα έχουν χαμένα. Εκεί όμως ήρθε το τρίποντο μαχαιριά του Ουίλμπεκιν που σκότωσε τον Παναθηναϊκό για το +11 στο 38 γράφοντας το 71-60.

Εκεί μείωσε ο Νέντοβιτς με τρίποντο σε 71-63 στο 2:11 αλλά στη συνέχεια ο Ππαγιάννης αστόχησε σε λει απ αλλά ήρθε και πάλι ο συγκλονιστικός Μέικον να γράψει το 72-65 με δυο βολές.

Ο απίστευτος Παπαπέτρου όχι μόνο έκλεψε αλλά σταμάτησε και εκτέλεσε στον αιφνιδιασμό για το 72-68 βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι μόλις 1 λεπτό πριν τη λήξη του. Ο Καλοϊάρο στα 36 σκόραρε για το 74-68 με τους πράσινους να παίζουν κάκιστη άμυνα αλλά και πάλι ο συγκλονιστικός Παπαπέτρου μείωσε με τρίποντο βόμβα στο 74-71.

O Ουίλμπεκιν με 1/2 βολές έγραψε το 75-71 αλλά ο Μέικον με γρήγορη επίθεση και λει απ μείωσε στο 75-73. Ο Ουίλμπεκιν ήταν ψύχραιμος στις βολές για το 77-73 με την λάθος επαναφορά του Παπαγιάννη να είναι μοιραία για τον Παναθηναϊκό στο φινάλε καθώς χάρισε τη μπάλα στου Ισραηλινούς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία – Ράτσις – Πατέρνικο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-13, 33-23, 55-40, 77-73

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 16 (3/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έβανς 7, Καλέιρο 4, Γουίλιαμς 11 (2), Τέιλορ, Ρέινολντς 6 (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σόρκιν 9 (4/4 δίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο, Νάναλι 18 (1), Ζίζιτς 6, Λεσόρ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι (0/7 σουτ), Μέικον 17 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές), Παπαγιάννης 6 (3/5 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 15 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φέρελ 3 (1/4 σουτ, 3 ασίστ), Κασελάκης 3 (1), Γουάιτ 14 (4/6 τρίποντα), Φλόιντ, Νέντοβιτς 13 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/3 βολές), Έβανς 2, Σαντ Ρος.

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58