Μάιντς – Άουγκσμπουργκ 4-1: «Πάτησε εξάδα» σε ένα ημίχρονο [vds]

Η Μάιντς διέλυσε 4-1 εντός έδρας την αδύναμη Άουγκσμπουργκ για την 9η αγωνιστική της Bundesliga και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρώτη εξάδα

Χάρη σε ένα σούπερ πρώτο μισάωρο με τρία γκολ, η Μάιντς πανηγύρισε σπουδαία εντός έδρας νίκη με… θύμα την Άουγκσμπουργκ (4-1) και έκανε αποφασιστικό βήμα για να καταφέρει να πλασαριστεί στην πρώτη εξάδα της Bundesliga μετά από εννέα αγωνιστικές.

Στο 10ο λεπτό ο Ονισίβο σημείωσε το πρώτο εφετινό του γκολ στο πρωτάθλημα για το 1-0 των γηπεδούχω ενώ πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μπελ να διαμορφώσει με ωραίο σουτ το 2-0.

Στο 26ο λεπτό ο Μπούρκαρτ αύξησε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με το 3ο εφετινό του γκολ στη Μπουντεσλίγκα, ενώ είχε μια ακόμη σημαντική ευκαιρία πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους για δεύτερο προσωπικό γκολ το οποίο αρνήθηκε με ωραία επέμβαση ο τερματοφύλακας Γκίκιεβιτς.

Στο 56′ ο Ζεκίρι είχε σημαντική ευκαιρία με χαμένο τετ-α-τετ για τους φιλοξενούμενους. Στο 69ο λεπτό ο ίδιος παίκτης σκόραρε και μείωσε σε 3-1. Το 4-1 για τη Μάιντς διαμόρφωσε με δεύτερο προσωπικό γκολ ο Μπούρκαρτ στο 71ο λεπτό