Ετικέτες: , ,

Λυών – Κλερμόν 3-3: Αυτοκτονία στο φινάλε για τη Λυών [vds]

Σε παρατεταμένη κρίση βρίσκεται η Λυών που δε κατάφερε ούτε σήμερα στη 3η αγωνιστική της Ligue 1 να σπάσει το ρόδι και να πάρει τη πρώτη της νίκη στη σεζόν καθώς αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 3-3 με τη νεοφώτιστη Κλερμόν. Η Λυών προηγήθηκε με 1-0 στο 5ο λεπτό με γκολ του Ντεμπελέ που δεν αστόχησε […]

Η Λυών προηγήθηκε με 1-0 στο 5ο λεπτό με γκολ του Ντεμπελέ που δεν αστόχησε από τα 11 βήματα με τους φιλοξενούμενος ωστόσο κόντρα στη ροή του αγώνα να βρίσκουν την ισοφάριση από το πουθενά με αυτογκόλ του Ντιομαντέ.

Εκεί πήρε το όπλο του και πάλι ο Μούσα Ντεμπελέ που εκτέλεσε ξανά για 2η φορά για να γράψει το 2-1 με υπέροχο σούτ στο 25ο λεπτό, με τους Λιονέ να μην αφήνουν το πόδι από το γκάζι και να σημειώνουν το 3-1 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Πακετά να εκτελεί ύστερα από έξοχη συνεργασία με τον Αουάρ.

Στη συνέχεια όμως η Λυών χαλάρωσε και υποτίμησε τον αντίπαλο της και τελικά το πλήρωσε με τον Κοσσοβάρο επιθετικό Ρασάνι να την εκτελεί δις!Δέκα λεπτά πριν το φινάλε ο Ρασάνι έγινε αποδέκτης της μπάλας στην μεγάλη περιοχή και με ωραίο τσίμπημα «κρέμασε» τον Λόπες για το 3-2.

Η Κλερμόν δεν κατέβασε ρυθμούς και στο 92ο λεπτό των καθυστερήσεων έφτασε στην ισοφάριση! Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, του Γκαστιάν ο Ρασάνι, πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και νίκησε τον αντίπαλο πορτιέρε για το 3-3!

Αυτή ήταν η δεύτερη ισοπαλία για τη Λυών στο πρωτάθλημα που έχει 2 βαθμούς μετά το 1-1 με τη Μπρέστ, ενω η νεωφώτιστη Κλερμόν εντυπωσιάζει με 7 βαθμούς σε 3 παινχίδια και βρίσκεται έστω και προσωρινά στη κορυφή της Ligue 1!

ΛΙΟΝ: Λόπες, Ντιμπουά (73′ Γκουστό), Ντα Σιλβά (82′ Ντεναγέρ), Ντιομαντέ, Έμερσον, Κακρέ, Γκιμαράες (83′ Μέντες), Πακετά (74′ Καντεγουερέ), Αουάρ, Τοκό Εκαμπί, Ντεμπελέ

ΚΛΕΡΜΟΝ: Ντεσμάς, Ζενταντκά, Χουντότζι, Οζιέ, Μεντί (79′ Ενσιμπά), Ιγκλέσιας (60′ Σαμέντ), Γκαστιέν, Ντοσού (78′ Τεγ), Μπερτομιέ (69′ Καουί), Αλεβινά (69′ Ρασάνι), Μπαγιό