Λουντογκόρετς – Ολυμπιακός 2-2 (4-1 πεν.): Αποκλεισμός στην «ρουλέτα» των πέναλτι [vids]

newsroom

|  10.08.2021 | 23:48

Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στην Βουλγαρία, μετά το 1-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης», για να αντιμετωπίσει απόψε (10/8 21:00) την Λουντογκόρετς και να πάρει την πολυπόθητη πρόκριση στα Play Offs του Champions League. Ωστόσο,ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε με σκορ 2-2 (4-1 πέναλντι) και συνεχίζει στο Εuropa League με αντίπαλο τη Σλόβαν στα play off. Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά […]

Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά δυναμικά για τον Ολυμπιακό ενώ και οι γηπεδούχοι πίεζαν. Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 5′ με σουτ του Μασούρα, με την μπάλα να κοντράρει. Η απάντηση της Λουντογκόρετς ήταν άμεση, με την φάση να ξεκινά από κακό γύρισμα του Μπα και τον Τζολάκη να διώχνει.

Στο 13΄ οι «ερυθρόλευκοι» επιχείρησαν τρία σερί γεμίσματα, με τους αντιπάλους να να διώχνουν, αν και πρώτο τέταρτο, οι δύο ομάδες δεν είχαν βρει τα πατήματά τους. Στο 18′ η Λουντογκόρετς δοκίμασε να απειλήσει με τον Κάουλι αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Η άμυνα του Ολυμπιακού βρέθηκε σε αδράνεια και οι γηπεδούχοι δοκίμασαν ένα ακόμη δυνατό σουτ αυτή τη φορά με τον Εμπόκο, το οποίο κατέληξε εκτός. Ο παίκτης της Λουντογκόρετς ήταν μόνος σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, ο Μαρτίνς φωνάζει στους «ερυθρόλευκους» για την ανασταλτική τους λειτουργία.

Ο Ολυμπιακός πίεζε από τα δεξιά, ωστόσο δεν μπορούσε να δημιουργήσει κάποιο κίνδυνο στα καρέ των γηπεδούχων. Η πρώτη δυνατή στιγμή ήρθε στο 29΄ με τον Ελ Αραμπί και αποτέλεσε… προμήνυμα του γκολ του Εμβιλά. Οι παίκτες του Ολυμπιακού συνεργάστηκαν άψογα, ο Μασούρας σέντραρε στον Εμβιλά, με τον Γάλλο να τελειώνει πανέμορφα τη φάση.

Η Λουντογκόρετς βγήκε αμέσως στην αντεπίθεση, με τον Μπα να προχωρά σε εντυπωσιακή- σωτήρια επέμβαση στο 36′.  Μόλις δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι δοκίμασαν να απειλήσουν την εστία των Πειραιωτών, με τον Τζολάκη να λέει «όχι». Ένα λεπτό πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Μπα έκανε την προβολή και ανέκοψε τον Δεσπότοφ, βλέποντας ακόμη μία εξαιρετική αμυντική ενέργεια από εκείνον. O Σενεγαλέζος πανηγύρισε στο τάκλιν του σα να σκόραρε, καθώς ήταν πάρα μα πάρα πολύ κρίσιμο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το… αριστερό για τον Ολυμπιακό, με την Λουντογκόρετς να ισοφαρίζει σε 1-1 μετά το αυτογκόλ του Σεμέδο. Στο 53′ υπήρξε καλή κίνηση του Ελ Αραμπί, όμως ο Καμαρά δεν έκανε καλό τελείωμα. Οι αναποδιές δεν σταμάτησαν για τους Πειραιώτες, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν πέναλτι στον 56′ και τον Σωτηρίου να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-1.

O Oλυμπιακός αναζητούσε ένα γκολ για την παράταση και δύο γκολ για την πρόκριση. Στο 59′  καλή κεφαλιά του Σεμέδο με τον Εμβιλά να μην προλαβαίνει να μπει στην πορεία της μπάλας. Στο 61′ ο Εμβιλά δέχθηκε χτύπημα στο κεφάλι, ο ρέφερι αρχικά έδειξε κόρνερ, ο Εμβιλά και οι άλλοι «ερυθρόλευκοι» διαμαρυρήθηκαν και ο ρέφερι μετά από υπόδειξη του βοηθού έδειξε σωστά την άσπρη βούλα.

Ο Ελ Αραμπί δεν λέγεται τυχαία «πιστολέρο» και δεν μπορούσε παρα να ευστοχήσει και να κάνει το 2-2, βάζοντας τον Ολυμπιακό ξανά στο παιχνίδι. Φυσικά, τα ευτράπελα δεν έλειψαν, καθώς ο ρέφερι χρειάστηκε τον βοηθό για να δείξει το πέναλτι, μπέρδεψε αν είχε δώσει ή όχι άλλη κίτρινη στον Βερντόν και το πέναλτι εκτελέστηκε με 7 λεπτά καθυστέρηση.

Ο πάγκος της Λουντογκόρετς δεν σταμάτησε να διαμαρτύρεται, με τον προπονητή της ομάδας να βλέπει την κίτρινη κάρτα. Το παιχνίδι είχε πάρει.. φωτιά με τον Τζολάκη να πραγματοποιεί μοναδική απόκρουση στο 75′. Κατά τον ίδιο τρόπο και στο 78′ ο 19χρονος κίπερ είπε ένα τεράστιο «όχι» στους γηπεδούχους.

Με ενα σουτ-βολίδα ο Μασούρας δοκίμασε στο 82′ να δώσει την πρόκριση στον Ολυμπιακό, με τον κίπερ των αντιπάλων να απομακρύνει δύσκολα. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ελ Αραμπί παραλίγο να κάνει τη ζημιά καθώς η άμυνα των γηπεδούχων «έκατσε» και πήρε κόρνερ.

Βέβαια, ακόμη ένα πρόβλημα προέκυψε για τους «ερυθρολεύκους» καθώς ο Μπα πήρε δεύτερη κίτρινη και αποχώρησε από το ματς. Στο 90’+5′ καλό σουτ του Σισέ, μπλόκαρε ο γκολκίπερ των γηπεδούχων και αυτή ήταν η τελευταία φάση πριν την παράταση.

Τα πρώτα λεπτά της παράτασης «βρήκαν» τον Ολυμπιακό με τέρμα τα… γκάζια. Ο Ροτάριο δοκίμασε σουτ στο 96′, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Οι γηπεδούχοι ήταν με παίκτη παραπάνω και κρατούσαν την μπάλα στα πρώτα λεπτά της παράτασης, με το σουτ του Σαντάνα να βγαίνει εκτός στο 99′.

Οι γηπεδούχοι έβγαζαν τελικές, ενώ η κούρσα του Κουντέ δεν αξιοποιήθηκε από τον Ελ Αραμπί. Στα πρώτα 3 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου της παράτασης ο Ολυμπιακός είχε βάλει κάτω 2-3 φορές την μπάλα με αξιώσεις. Εξαιρετική στιγμή ήρθε στο 117′ με δύο σερί γεμίσματα, τα οποία έδιωξαν οι γηπεδούχοι.

H παράταση δεν ανέδειξε νικητή και η πρόκριση οδηγήθηκε στα πέναλντι. Αυτή είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του Ολυμπιακού πήγε στα πέναλτι στην Ευρώπη. Στην άσπρη βούλα η Λουντογκόρετς αναδείχθηκε ανώτερη ομάδα και πήρε την πρόκριση με σκορ 4-1.