Λίβερπουλ – Μπέρνλι 2-0: Ο Τσιμίκας «σέρβιρε» την νίκη στους Reds [vds]

Οι φίλαθλοι της Λίβερπουλ κατά την επιστροφή τους στο Άνφιλντ, έπειτα από 421 ημέρες δημιούργησαν μια πραγματικά εκπληκτική ατμόσφαιρα στην αναμέτρηση με τη Μπέρνλι , μετά από τόσο μεγάλο διάστημα απουσίας τους από τις εξέδρες και είδαν τη Λίβερπουλ να φτάνει στην εύκολη νίκη με 2-0 για τη 2η αγωνιστική της Premier League.  Εκ των […]

Εκ των πρωταγωνιστών της Λίβερπουλ ο Έλληνας αριστερός μπάκ Κώστας Τσιμίκας που σέρβιρε με εξαιρετική καλοζυγισμένη σέντρα ακριβείας στον Ντιόγκο Ζότα το πρώτο γκόλ που σημείωσε ο Πορτογάλος με κεφαλιά για το 1-0 στο 18ο λεπτό.

Ο Κώστας Τσιμίκας που πραγματοποίησε την πρώτη του ασίστ στο Ανφιλντ, αγωνίστηκε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι μετά την εκτός έδρας επικράτηση με τη Νόριτς βασικός και αποθεώθηκε όταν αντικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις  του αγώνα  από το κοινό του Άνφιλντ καθώς είχε εξαιρετική παρουσία σε όλο τον αγώνα.

Τα πήγε εξαιρετικά τόσο στο αμυντικό κομμάτι καθώς αντιμετώπισε εξαιρετικά τον προσωπικό του αντίπαλο και είχε πολύ καλή παρουσία στον επιθετικό τομέα με συνεχόμενα ανεβάσματα και εξαιρετικές σέντρες όπου σε μια από αυτές έκανε την ασίστ στον Ζότα για το 1-0

Οι οπαδοί των κόκκινων του Μερσεισαιντ που επέστρεψαν για πρώτη φορά μετά τη πρωταθληματική σεζόν για εντός έδρας αναμέτρηση στο Άνφιλντ είδαν την ομάδα τους να αποδίδει εξαιρετικό ποδόσφαιρό ανά διαστήματα και την Μπέρνλι να μη μπορεί να φανεί ανταγωνιστική, υπό τους ήχους του καθηλωτικού «You’ll never walk alone»

Το 2-0 για τη Λίβερπουλ σημείωσε ο Σαντιό Μανέ με εξαιρετικό τελείωμα ύστερα από όμορφη συνεργασία Φαν Ντάικ, Έλιοτ και Αλεξάντερ-Άρνολντ που  αναπτύχθηκαν πολύ όμορφα.

Ο Βαν Ντάικ έκανε βαθιά μπαλιά και βρήκε τον Έλιοτ, αυτός τροφοδότησε τον Άρνολντ στον άξονα και εκείνος με τη μία τροφοδότησε τον Μανέ στην περιοχή. Ο Σενεγαλέζος μέσος με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0.

Εννέα λεπτά μετά to 1-0 (27ο λεπτό), οι “Reds” πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Σαλάχ, ωστόσο αυτό ακυρώθηκε ορθά, μιας και ο Αιγύπτιος μεσοεπιθετικός ήταν εκτεθειμένος όταν τον τροφοδότησε ο Χάρβεϊ Έλιοτ ενώ ίδια κατάληξη είχε και το γκολ του Μπάρνς για την Μπέρνλι στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Λίβερπουλ είχε άλλες δύο καλές ευκαιρίες με τους Σαλάχ στο 87ο λεπτό και Φιρμίνο στο 90′ για να διευρύνει το σκόρ αλλά τις απώλεσε, με αποτέλεσμα το 2-0 να παραμένει μέχρι το τέλος

Έτσι Η Λίβερπουλ πήρε τη νίκη με 2-0, χάρη στα γκολ των Ντιόγκο Ζότα στο 18′ και Σαντίο Μανέ στο 67′ και έκανε το “δύο στα δύο” στο νέο πρωτάθλημα.