Λίνκολν – ΠΑΟΚ 0-2: Διάφορά ποιότητας και πρεμιέρα με το δεξί [vds]

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε νικηφόρα το φετινό ευρωπαϊκό του παιχνίδι στoυς ομίλους του  Europa Conference League, επικρατώντας με 0-2 της Λίνκολν στο Γιβραλτάρ με σκόρερ τους Τσούμπα Άκπομ στο 45′ και τον Μίτριτσα στο 56′. Παρά το κακό πρώτο ημίχρονο ο δικέφαλος βρήκε τον δρόμο για τα αντίπαλα δίχτυα, διώχνοντας το άγχος της πρεμιέρας και τον […]

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε νικηφόρα το φετινό ευρωπαϊκό του παιχνίδι στoυς ομίλους του  Europa Conference League, επικρατώντας με 0-2 της Λίνκολν στο Γιβραλτάρ με σκόρερ τους Τσούμπα Άκπομ στο 45′ και τον Μίτριτσα στο 56′. Παρά το κακό πρώτο ημίχρονο ο δικέφαλος βρήκε τον δρόμο για τα αντίπαλα δίχτυα, διώχνοντας το άγχος της πρεμιέρας και τον ενθουσιασμό των μαχητικών γηπεδούχων και παίρνοντας μια σημαντική νίκη ενόψει συνέχειας στον όμιλο. Η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής αλλά ο δικέφαλους πέταξε ένα ημίχρονο ωστόσο εμφανίστηκε σοβαρός στη συνέχεια και ξεκίνησέ με το δεξί το ευρωπαϊκό του ταξίδι.

O ΠΟΛΥΤΙΜΌΤΕΡΟΣ: Ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης «κατέβασε ρολά» όποτε χρειάστηκε, ο Μπίσεσβαρ μοίραζε κάθετες , αλλά αυτός που έκρινε το παιχνίδι και δικαιωματικά αξίζει τον τίτλο του MVP είναι ο Τόμας Μούργκ. Ο Αυστριακός με δική του υπερπροσπάθεια έσωσε τη μπάλα πριν περάσει εκτός και δημιούργησε το πρώτο γκολ ενώ εκτέλεσε και το κόρνερ από το οποίο προήλθε το 0-2 του Μίτριτσα ενώ συνολικά είχε εξαιρετική απόδοση.

Η ΦΆΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και ενώ ο δικέφαλος πραγματοποιούσε κάκιστη εμφάνιση από μια απέλπιδα προσπάθεια του Μούργκ ο αυστριακός κράτησε εντός τη μπάλα έστρωσε στον Τέιλορ που σέρβιρε στον Άκπομ για το 0-1. Αυτή η φάση έκοψε τα πόδια της μαχητικής και εξαιρετικής μέχρι εκείνο το σημείο Λίνκολν και έκρινε το παιχνίδι αφού δεν υπήρχαν και τα χρονικά περιθώρια για να αντιδράσουν οι γηπεδούχοι.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Ραζβάν Λουτσέσκου διαχειρίστηκε ιδανικά ένα παιχνίδι που δεν ξεκίνησε καλά και καθοδήγησε την ομάδα του στην σημαντική νίκη ενόψει συνέχειας ωστόσο θα πρέπει να προβληματιστεί ιδιαίτερα για την κακή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου. Ο Καστγιο της Λίνκολν από την άλλη διάβασε εξαιρετικά τον ΠΑΟΚ όπως φάνηκε στο πρώτο μέρος αλλά η διαφορά ποιότητας ήταν αυτή που έκρινε το παιχνίδι.

Η ΣΦΥΡΊΧΤΡΑ: Χωρίς προβλήματα η παρουσία του Ιρλανδού Χάρβει που περάσε απαρατήρητος.

Ο Αγώνας

Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε στον αγωνιστικό χώρο του Victoria Stadium του Γιβραλτάρ με ολικό λίφτινγκ σε σχέση με τον αγώνα απέναντι στον ΠΑΣ καθώς είχε επτά αλλαγές στην αρχική του σύνθεση. Τα πρώτα λεπτά ήταν ιδιαίτερα νευρικά με κακό ρυθμό και λιγοστές φάσεις το μοναδικό ενδιαφέρον στοιχείο του αγώνα να είναι οι ασπρόμαυροι φίλαθλοι που έφτασαν μέχρι το Γιβραλτάρ για να υποστηρίξουν την ομάδα τους.

Στο 17 ήρθε η πρώτη μεγάλη στιγμή για τον δικέφαλο του βορρά. Ο Μπίσεσβαρ με καταπληκτική ασίστ έβγαλε τετ α τετ τον Άκπομ ο οποίος αστόχησε μιας και εκτέλεσε πάνω στον Σολέρ σπαταλώντας μοναδική ευκαιρία.

Στο 25 ήρθε η απάντηση από την μαχητική, Λίνκολν με τον Κίκε Γκόμεζ να πατάει περιοχή να παίρνει τις κόντρες και να εκτελεί απέναντι στον Πασχαλάκη με τη μπάλα να περνάει βασανιστικά εκτός, λίγο άουτ, ενώ λίγο αργότερα σκόραραν αλλά το γκολ του Καραγιέρο, ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

Η αμυντική ολιγωρία και τα πολλά κενά στην άμυνα του ΠΑΟΚ έφερε και νέα μεγάλη ευκαιρία για την Λίνκολν με τον Καραγιέρο να βγαίνει και πάλι σε τετ α τετ αυτή φορά καλυπτόμενος όμως, ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης του είπε όχι με εκπληκτική επέμβαση στο 36. Στην εξέλιξη της φάσης από το κόρνερ ο Γκόμεζ προσπάθησε να πετύχει γκολ με απευθείας εκτέλεση όμως ο Πασχαλάκης ήταν και πάλι εκεί για να διώξει σωτήρια.

Το κάκιστο πρώτο  ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ ολοκληρώθηκε με τον Χοσέ Άνχελ Κρέσπο, να γίνεται αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού και να τον αντικαθιστά ο Γιάννης Μιχαηλίδης.

Κόντρα στη ροή του αγώνα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, η επιμονή του Τόμας Μούργκ που με υπερπροσπάθεια κράτησε τη μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου, έστρωσε τη μπάλα στον Τέιλορ, που έκανε το ανέβασμα, πάτησε περιοχή, και σέρβιρε στον επερχόμενο Τσούμπα Άκπομ ο οποίος σε ανυπεράσπιστη εστία πέτυχε το χρυσό γκολ για τον ΠΑΟΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς παρουσιάστηκαν αρκετά βελτιωμένοι και πιο σοβαροί φροντίζοντας να πιέσουν από τα πρώτα λεπτά τους γηπεδούχους και να καθαρίσουν την «υπόθεση νίκη». Στο 56 ο Ρουμάνος νεοαποκτηθείς Μίτριτσα έκρινε οριστικά την έκβαση της αναμέτρησης σημειώνοντας το 0-2.

Σε κόρνερ του Μουργκ από τα δεξιά, ο Μιχάι πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι η μπάλα χτύπησε στο πίσω δοκάρι, ο Σολέρ προσπάθησε να διώξει, δεν μπόρεσε και ο Μίτριτσα από το ύψος της μικρής περιοχής με ένα γυριστό σουτ έγραψε το 0-2.

Οι παίκτες της Λίνκολν δεν τα παράτησαν και σπατάλησαν ακόμη μια τεράστια ευκαιρία με τον Γκόμεζ να αστοχεί σε τετ α τετ καθώς νικήθηκε και πάλι από τον εκπληκτικό Αλέξανδρο Πασχαλάκη. Στο 72ο λεπτό,  ο Άκπομ πήρε την έξοχη κάθετη του Μπίσεσβαρ αλλά από πλάγια θέση πλάσαρε ψηλά άουτ.

Στο 78ο λεπτό το σλάλομ του Μούργκ που πέρασε ανάμεσα από τρείς παίκτες αλλά το σουτ του στη γωνία απέκρουσε ο Σολέρ με τον Κωνσταντέλια στη συνέχεια να εκτελεί αλλά τον Τσιπολίνα να σώζει πάνω στη γραμμή.

Η τελευταία καλή στιγμή άνηκε στη Λίνκολν όταν ο Ζ. Τσιπολίνα μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, πέρασε τον Τέιλορ και έκανε ένα σουτ το οποίο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη.

Γκολ:, 45+2 Άκπομ, 56′ Μίτριτσα

Διαιτητής: Ρ.Χάρβει (Ιρλανδία)

Κίτρινες: 39′ Τορίγια, 56′ Σολέρ, / Μιχαηλίδης 45′

ΓΚΟΛ: 45+1′ Άκπομ, 57′ Μίτριτσα

ΛΙΝΚΟΛΝ: Σόλερ, Βάισαμαν, Τ. Τσιπολίνα, Μπερνάρντο Λόπες, Τοσκάνο, Τορίγια (67′ Ζ. Τσιπολίνα), Ρόσα, Ανιόν (62′ Ρονάν), Αράιζα (81′ Πίκοκ), Κίκε Γκόμες (62′ Όκραντ), Καραγιέρο (81′ Σέρτζεντ).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Μιχάι, Κρέσπο (44′ Μιχαηλίδης), Σίντκλεϊ, Κούρτιτς, Εσίτι, Μουργκ (82′ Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ (73′ Σβιντέρσκι), Μίτριτσα (73′ Κωνσταντέλιας), Άκπομ (82′ Κούτσιας).