Λεβάντε – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-2: «Έμφραγμα» στο 90′ για τους «ροχιμπλάνκος» [vds]

Με δύο εύστοχα πέναλτι του Μπάρντι, το δεύτερο στο 90', η Λεβάντε υποχρέωσε σε «γκέλα» την Ατλέτικο Μαδρίτης (2-2), που έχασε έδαφος, μένοντας στο -6 από την κορυφή!

Έχασε έδαφος στο κυνήγι της πρώτης θέσης της La Liga η Ατλέτικο. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε ήρθε ισόπαλη 2-2 με τη Λεβάντε εκτός έδρας με τους γηπεδούχους να βρίσκουν δύο γκολ με πέναλτι.

Οι κολτσονέρος είναι στην 6η θέση με 19 πόντους, ενώ η Λεβάντε βρίσκεται στην 19η θέση με έξι πόντους.

Στο επεισοδιακό ματς κόντρα στη Λεβάντε, με τον Σιμεόνε, μάλιστα, να αποβάλλεται από τον πάγκο, οι «ροχιμπλάνκος» προηγήθηκαν 1-0 και 2-1, αλλά οι γηπεδούχοι με δύο εύστοχα πέναλτι του Μπάρντι, το δεύτερο στο 90′, «τσίμπησαν» έναν σπουδαίο βαθμό με το 2-2!

Η Ατλέτικο άνοιξε το σκορ μόλις στο 12ο λεπτό. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Γκριεζμάν έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά στην περιοχή. Ο Φελίπε έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Γάλλος επιθετικός κινήθηκε εκ νέους προς την μπάλα και με το κεφάλι την έστειλε στα δίχτυα.

Πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Λεβάντε βρήκε την ισοφάριση. Ο Βέσο ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Σουάρες, με τον διαιτητή να δείχνει πέναλτι. Ο Μπάρντι ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-1 στο 37ο λεπτό.

Στο 76ο λεπτό οι κολτσονέρος κατάφεραν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα. Ο Ντε Πολ έκανε μία πολύ ωραία ενέργεια, τροφοδότησε τον Κούνια, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Φερνάντες, τον οποίο νίκησε με πλασέ γράφοντας το 2-1.

Στο 86ο λεπτό ο διαιτητής, αφού είδε το VAR, έδωσε πέναλτι για τη Λεβάντε σε χέρι του Λόντι. Ο Μπάρντι πήρε ξανά πάνω του το πέναλτι και ισοφάρισε σε 2-2, το οποίο ήταν και το τελικός σκορ στο παιχνίδι.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Φερνάντες, Φρανκέσα, Βέσο, Ντουάρτε, Πιέρ, Σον (70′ Μιραμόν), Μπάρντι, Μάλσα (76′ Μαρτίνες), Πεπέλου (80′ Ντε Φρούτος), Λουίς Μοράλες, Γκόμες (70′ Καντέρο)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Χιμένεθ, Φελίπε, Ερμόσο (67΄Λόντι), Τρίπιερ, Ερέρα (59΄ Ντε Πολ), Κόκε, Καράσκο, Γκριεζμάν (73΄ Κούνια), Φέλιξ, Σουάρες (59΄Κορέα)

Η Χετάφε στον άλλον αγώνα της ημέρας με μία τελική προσπάθεια στο ματς κρατούσε μέχρι το έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων τη νίκη, όμως το πρώτο γκολ στη σεζόν του Χόρχε Μολίνα έσωσε το βαθμό της ισοπαλίας για τη Γρανάδα.

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58