Λέιντεν – Ηρακλής 71-63: Πρεμιέρα με ήττα στο Europe Cup
Ετικέτες: ,

Λέιντεν και Ηρακλής πήγαιναν πόντο πόντο, ωστόσο η κακή άμυνα που έπαιξαν οι Θεσσαλονικείς στο τέταρτο δεκάλεπτο τους κόστισε το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Ηρακλής παρότι στάθηκε εξαιρετικά για πάνω από 30 λεπτά στην Ολλανδία  λύγισε στο τέταρτο δεκάλεπτο και ηττήθηκε από τη Λέιντεν με 71-63 για τη πρεμιέρα του Europe Cup.

Πρώτος σκόρερ για τον Ηρακλή ήταν ο Γιάννης Αγραβάνης με 13 πόντους ενώ εξίσου καλοί ήταν και οι Ντάγκλας και Γούλριτζ που είχαν από 11 πόντους. Για τους νικητές ξεχώρισε ο Μιτγκάαρντ με 17 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Είναι χαρακτηριστικό πως η Λέιντεν προηγήθηκε δύο φορές με διαφορές 7 (23-16, 33-26) και 9 πόντων (35-26) αλλά ο Ηρακλής ήταν αυτός που έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 37-38.

Το ντέρμπι καλά κράτησε και στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης εκεί όπου καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Λέιντεν έκανε την διαφορά, πήρε προβάδισμα επτά πόντων (58-51) και δυσκόλεψε τον Ηρακλή που πάλευε να επιστρέψει και πάλι στα δεδομένα του. Ο Ηρακλής επέστρεψε στο -2 αναγκάζοντας την Λέιντεν να καλέσει τάιμ άουτ από το οποίο έτρεξαν ένα σερί που έκρινε το παιχνίδι.

Ειδικότερα, ένα τρίποντο του Φαν Μπρι και ένα κάρφωμα του Ντε Γιονγκ έδωσαν προβάδισμα 7 πόντων στη Λέιντεν για το 70-63, κάτι που έμεινε αναπάντητο από μεριάς «Γηραιού» με τη βολή του Μίντγκααρντ να διαμορφώνει το τελικό 71-63 υπέρ της ομάδας του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-24, 37-38, 53-51, 71-63

ΛΕΙΝΤΕΝ: Ντε Γιονγκ 8 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μίντγκααρντ 17 (6/9 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Μικαλάουσκας 10 (2/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Βαν Μπρι 10 (2), Βέρβερς 2 (8 ριμπάουντ), Μπούβκνεχτ 5. Νταν 11 (4/8 δίποντα), Τουμπούτις 8 (2).

ΗΡΑΚΛΗΣ: Αγραβάνης 13 (5/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντάνιελς 1, Ντάγκλας 11 (3/6 δίποντα, 5 ασίστ), Παπαδάκης 5 (1), Τέρνερ 6 (1), Χαριτόπουλος, Κουζέλογλου 6 (5 ριμπάουντ), Λίντς 10 (10 ριμπάουντ), Τέιλορ, Γούλριτζ 11 (5/10 δίποντα).