Λαύριο-Ολυμπιακός 72-108: Πέρασε σαν «σίφουνας» και πάει Βαρκελώνη [pics&vds]

|  10.10.2021 | 21:41

Λαύριο-Ολυμπιακός 72-108: Πέρασε σαν «σίφουνας» και πάει Βαρκελώνη. Εύκολη νίκη για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Λαύριο και Ολυμπιακός αναμετρήθηκαν για τη δεύτερη αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Αν και στην αρχή οι δύο ομάδες ήταν κοντά, ο Ολυμπιακός «ξέφυγε», ανοίγοντας αρκετά τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, με το τελικό σκορ να είναι 108-72  υπέρ των «ερυθρολεύκων».

O MVP: Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ. Ο Ελληνοαμερικανός γκαρντ πέτυχε 22 πόντους με τέσσερα στα πέντε τρίποντα.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του ματς, με τους «ερυθρόλευκους» να την ολοκληρώνουν με το εντυπωσιακό 39-13., βάζοντας…τέλος στα «όνειρα» του Λαυρίου.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»:  Ο Γκόινς του Λαυρίου. Ο Αμερικανός φόργουορντ αν και αγωνίστηκε για περίπου 15 λεπτά, δεν κατάφερε να πετύχει κάποιον πόντο.

THE POINT : Εκτός από την εντυπωσιακή Τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός κρατά και το αρκετά μεγάλο ποσοστό στα τρίποντα, καθώς είχε 12 στα 24.

Λαύριο-Ολυμπιακός: Πήρε διαφορά η ομάδα του Μπαρτζώκα

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά εύστοχες πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και τον Ολυμπιακό να βρίσκει πόντους με τους Βεζένκοφ,Ντόρσεϊ, Γουόκαπ. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά κοντά, με το σκορ στο πεντάλεπτο να είναι στο 13-16. Το Λαύριο δεν κατέβηκε στον αγώνα απλώς για να παίξει και το απέδειξε, καθώς τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου κέρδιζε με 19-18, ύστερα από κάρφωμα του Κακλαμανάκη. Κορυφαίος για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στην αρχή ο Φαλ με έξι πόντους. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 29-22 υπέρ του Ολυμπιακού. Το Λαύριο είχε 4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 5/6 βολές, μαζί με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ για 3 λάθη. Ο Ολυμπιακός είχε 10/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 3/5 βολές, μαζί με 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ για 1 λάθος. Λούις με 8 και Γουόκαπ με 7 πόντους είναι οι πρώτοι σκόρερ των δύο ομάδων.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο και τον Ολυμπιακό να βρίσκει εύστοχο τρίποντο με τον Σλούκα για το 24-34. Όσο περνούσε η ώρα, πάντως, ο Ολυμπιακός έδειχνε να βρίσκει τα πατήματά του, χάρη και στη βοήθεια του αρχηγού του, Γιώργου Πρίντεζη. Το ημίχρονο «έκλεισε» με το σκορ στο 38-49 και τους «ερυθρόλευκους» να έχουν αποκτήσει διαφορά ασφαλείας. Ο ρυθμός ήταν γρήγορος, αλλά ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν ήταν πλήρως ικανοποιημένος από τους παίκτες του.

Λαύριο-Ολυμπιακός: Εύκολη «αποστολή» στο δεύτερο ημίχρονο

Η τρίτη περίοδος άρχισε με τον Ντόρσεϊ να σκοράρει και πάλι για τρεις πόντους, ενώ ακολούθησε και «έμμεσο» τρίποντο από τον ίδιο παίκτη για το 55-40 υπέρ του Ολυμπιακού. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έβρισκε εύκολα σουτ, αυξάνοντας τη διαφορά στο +17.Με ένα εντυπωσιακό σερί 26-8 του Ολυμπιακού, ο πίνακας έδειχνε 75-46 υπέρ της ομάδας του κόουτς Μπαρτζώκα. Εντυπωσιακός ο Σάσα Βεζένκοφ που σκόραρε με τρίποντο από μακριά και έκανε το 51-88.

Το τελευταίο μέρος του παιχνιδιού ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και το Λαύριο προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά με τον Τζέρι Σμιθ. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός ήταν «ορεξάτος» και ξεπέρασε τους 100 πόντους, φτάνοντας στο +40. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 108-72, με τον Ολυμπιακό να «στρέφει» το βλέμμα του στον αγώνα με την Μπαρτσελόνα.

Δεκάλεπτα: 22-29, 16-20,13-39, 21-20

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58