Λάρισα-Ηρακλής 55-70: Ντάγκλας λαμπρός τον οδηγεί [pics&vds]
Ετικέτες: ,

|  31.10.2021 | 22:51

Λάρισα-Ηρακλής 55-70: Ντάγκλας λαμπρός τον οδηγεί

Λάρισα-Ηρακλής 55-70: Ντάγκλας λαμπρός τον οδηγεί. Ο Ηρακλής έκανε την ανατροπή και πήρε σπουδαία νίκη στο Κλειστό της Νεάπολης με 70-55.

Λάρισα-Ηρακλής 55-70: Ντάγκλας λαμπρός τον οδηγεί. Λάρισα και Ηρακλής αναμετρήθηκαν για την πέμπτη αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Η Λάρισα έκανε σερί 19-0 στην πρώτη περίοδο, αλλά ο Ηρακλής έκανε την ανατροπή και πήρε σπουδαία νίκη στο Κλειστό της Νεάπολης με 70-55.

O MVP: Ξεκάθαρα ο Ντάγκλας του Ηρακλή. Ο τελευταίος πέτυχε 22 πόντους, «μάζεψε» 9 ριμπάουντ, «μοίρασε» έξι ασίστ, ενώ είχε 4 κλεψίματα και ένα μπλοκ.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η τελευταία περίοδος. Ο Ηρακλής ήταν πιο ψύχραιμος όταν η μπάλα «έκαιγε» και έκανε ένα επιμέρους σκορ 13-28 στο τελευταίο δεκάλεπτο.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Τέιλορ είχε μόλις τρεις πόντους και δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του επιθετικά.

THE POINT: Το στατιστικό που ξεχώρισε ήταν τα εφτά μπλοκ του Ηρακλή. Σημαντικά και τα εννιά κλεψίματα.

Λάρισα-Ηρακλής 55-70: Σερί 19-0 για τους γηπεδούχους

Το σκορ άνοιξε ο Γιάννης Αγραβάνης για τους φιλοξενούμενους, για να προσθέσει ακόμα δύο πόντους ο Λιντς. O Ηρακλής έκανε 7-0 σερί, αλλά η Λάρισα απάντησε και με τρίποντο του Καράμπελα «έγραψε» το 6-7. Το σκορ ήταν χαμηλό, με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετά άστοχα σουτ στην αρχή. Εκείνος που «ξεχώριζε» ήταν ο Ζάρας με 7. Η Λάρισα έκανε ένα απίστευτο σερί 19-0, με το δεκάλεπτο να λήγει στο 19-7 και τους γηπεδούχους να «χτίζουν» μια καλή διαφορά.

Το σερί των γηπεδούχων «έσπασε» με βολές του Αγραβάνη για το 19-9. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και άλλο τη διαφορά, φτάνοντας σε απόσταση αναπνοής. Το ματς έγινε ντέρμπι στη συνέχεια του δεκαλέπτου, με τον Ηρακλή να «πιέζει» τη Λάρισα, αλλά τους γηπεδούχους να προηγούνται με 4, δύο λεπτά πριν το  ημίχρονο. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 30-28. Εντυπωσιακός ο Κρουμπάλι με 7 πόντους και 11 ριμπάουντ. Πολύ καλός και ο Ντάγκλας με 8 πόντους.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τις δύο ομάδες να είναι απελπιστικά άστοχες. Χρειάστηκε να περάσουν περίπου πέντε λεπτά για να αλλάξει το σκορ, με τρίποντο του Αγραβάνη για το 28-33. Ο Ηρακλής κρατούσε τη διαφορά, χάρη στην άμυνά του. Χαρακτηριστικά τα 7 μπλοκ των παικτών του. Ένα σουτ τριών πόντων, όμως, του Σπαν, έστειλε τις ομάδες ισόπαλες στην τελευταία περίοδο, στο 42-42.

Το ματς είχε ανατροπές και εναλλαγές στο προβάδισμα με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για τη νίκη. Ο Ηρακλής, μάλιστα, πήρε σημαντικό προβάδισμα με 50-44, εφτά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Ηρακλής ήταν πιο ψύχραιμος όταν η μπάλα «έκαιγε», με τον Ντάγκλας να ανεβάζει τη διαφορά στους 12 για την ομάδα του. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και ο «Γηραιός» πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, με  70-55.

Τα δεκάλεπτα: 19-7, 28-30, 42-42, 55-70

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58