Λαμία-Παναιτωλικός 2-2: Τον… έσωσε ο Βαρόνε [pic&vds]

|  26.09.2021 | 20:12

Λαμία-Παναιτωλικός 2-2: Τον... έσωσε ο Βαρόνε. Η ομάδα του Αναστασίου πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στο τέλος.

Λαμία και Παναιτωλικός αναμετρήθηκαν το απόγευμα της Κυριακής 26/9 στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League. Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου ήταν  καλύτερη, προηγήθηκε  με 2-1 στο 66΄, αλλά ο Βαρόνε είχε τη λύση στο τέλος του ματς, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Κάπως έτσι, ο Παναιτωλικός χάλασε το πάρτι της Λαμίας, η οποία περίμενε να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη τη φετινή σεζόν.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: MVP ήταν ο Τιρόνε. Ο Ισπανός επιτελικός μέσος ζητούσε διαρκώς την μπάλα, παίρνοντας πρωτοβουλίες. Όλο το παιχνίδι της ομάδας του περνούσε από τα πόδια του, καθώς εκτελούσε και τα στημένα. Ένα εξ αυτών κατέληξε σε ασίστ στο Μαζουλουξή στο δέκατο λεπτό της αναμέτρησης. Κρίσιμη, φυσικά, και η συμβολή του Βαρόνε, που χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδας του, αν και έκανε μέτριο παιχνίδι.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ιδιαίτερη σημασία είχε το 1-1 του Παναιτωλικού με τον Ντουάρτε. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου κατάφερε να ισοφαρίσει νωρίς, παρόλο που δεν μπορούσε να παράξει ευκαιρίες. Ακόμα κρισιμότερο ήταν όμως το γκολ του Βαρόνε, που έκανε το 2-2 για την ομάδα του, μην επιτρέποντας στη Λαμία να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Η «ΜΑΧΗ» ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Μιχάλης Γρηγορίου ήταν φανερό πως ζήτησε από τους παίκτες του να μπουν δυνατά στο ματς και να πιέσουν. Η τακτική του τον δικαίωσε καθώς η ομάδα του πέτυχε νωρίς γκολ, μην επιτρέποντας, παράλληλα, στον Παναιτωλικό να κυκλοφορεί με άνεση την μπάλα. Ο Γιάννης Αναστασίου δυσκολεύτηκε να βρει λύσεις και «εγκλωβίστηκε» ακόμα περισσότερο με την αλλαγή της Λαμίας σε 3-5-2, αλλά η ομάδα του πήρε την ισοπαλία, έστω και από στατική φάση.

Η ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο Τάσος Σιδηρόπουλος είχε ένα σχετικά εύκολο απόγευμα, δίχως ιδιαίτερα προβλήματα. Ο «άρχοντας» της αναμέτρησης προσπαθούσε να «βοηθήσει» το ρυθμό του ματς, μη σφυρίζοντας με το παραμικρό. Όσες φορές, πάντως, χρειάστηκε να δείξει την κίτρινη κάρτα, η απόφασή του ήταν σωστή. Η ακύρωση του τέρματος της Λαμίας  για το 2-1 ήταν επίσης σωστή.

Λαμία-Παναιτωλικός 2-2: Γκολ από νωρίς για τους γηπεδούχους

Η ομάδα της Λαμίας ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση, πιέζοντας, με τον Τιρόνε να εκτελεί φάουλ που κατέληξε σε κόρνερ, ύστερα από κόντρα. Στο δέκατο λεπτό η Λαμία απέδειξε ότι είχε μπει πιο δυνατά από τον Παναιτωλικό. Μετά από κόρνερ του Τιρόνε, ο Κυριάκος Μαζουλουξής πήρε την κεφαλιά, εκμεταλλευόμενος την ασταθή έξοδο του Ροντρίγκεζ και σκόραρε. Κάπως έτσι, ο νεαρός αμυντικός έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του αρκετά νωρίς στον αγώνα, διώχνοντας το άγχος από τους παίκτες της Λαμίας. Η ομάδα του Γρηγορίου είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 18΄, αλλά ο Αντέτζο δε βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε.

Λαμία-Παναιτωλικός 2-2: Εντυπωσιακή ισοφάριση

Μετά το 20ο λεπτό, ο ρυθμός της αναμέτρησης άρχισε να πέφτει, με τη Λαμία να διαχειρίζεται το υπέρ της αποτέλεσμα και τον Παναιτωλικό να δυσκολεύεται να βρει λύσεις. Η πρώτη, ουσιαστική, τελική του Παναιτωλικού έγινε στο 27ο λεπτό, με τη μπάλα να φεύγει απελπιστικά εκτός εστίας από σουτ του Φλόρες. Κόντρα στη ροή της αναμέτρησης, ο Φεντερίκο Ντουάρτε ισοφάρισε σε 1-1 στο 30 λεπτό, με απίθανο πλασέ του Ντουάρτε. Η Λαμία απάντησε αμέσως, αλλά το τέρμα του Μανούσου ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Κάπως έτσι, η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου βρήκε τη λύση και έδωσε νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.

Λαμία-Παναιτωλικός 2-2: Τον…έσωσε στις καθυστερήσεις

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λαμία μπήκε ξανά δυναμικά, με τον Τιρόνε να βρίσκει τον Ρόμανιτς, αλλά τον τελευταίο να σουτάρει δίχως δύναμη. Ο Παναιτωλικός απάντησε στις ευκαιρίες, με όμορφο σουτ του Ντίας, το οποίο απέκρουσε ο Σαράνοφ στο 48΄. Ο Παναιτωλικός είχε και δεύτερη τελική, με το φαουλ του Λούι,πάντως, να μην ανησυχεί ιδιαίτερα τον τερματοφύλακα της Λαμίας. Όσο  περνούσε η ώρα και οι δύο ομάδες ανέβαζαν ρυθμό, ψάχνοντας το γκολ. Αυτή που το πέτυχε ήταν η Λαμία με τον Κρίστοφερ Νούνιες στο 66΄. Ο μέσος της Λαμίας σούταρε, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης ο Κοσταρικανός έκανε το 2-1, μέσα σε αποθέωση.

Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να βρει εκ νέου το γκολ της ισοφάρισης, με τον Ντίας να ελέγχει το παιχνίδι της ομάδας του. Στις καθυστερήσεις, ο Μπαρμπόζα εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και η μπάλα έφτασε στην καρδιά της άμυνας της Λαμίας, με τον Βαρόνε να τη βρίσκει στην κίνηση με το αριστερό πόδι και να την στέλνει στα δίχτυα της εστίας του Σαράνοφ.

Γκολ:Λαμία-Παναιτωλικός 2-2

10΄Μαζουλουξής, 66΄ Νούνιες/ 30΄Ντουάρτε, 90΄+1΄Βαρόνε

Διαιτητής: Τάσος Σιδηρόπουλος (ΕΠΣ Δωδεκανήσου)

Κίτρινες: 44΄ Μανούσος, 45+1΄Αντέτζο, 64΄Γκόλεμιτς/17΄Βαρόνε

Κόκκινες:

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Αντέτζο, Μαζουλουξής, Βύντρα, Μαρτίνεθ, Νούνιες, Τιρόνε (74΄Σαραμαντάς) ,Τρούμπουλος (57΄Γκόλεμιτς), Μανουσάκης (57΄Προβυδάκης), Μανούσος (74΄Αραμπούλι), Ρόμανιτς (81΄Τσούκαλος)

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου):Ροντρίγκεζ, Χουχούμης, Βργκοτς, Λούι (82΄Μορσέι),Κορνέλιους (87΄Μπαρμπόζα),Φλόρες (81΄Καρέλης),Ντίας (90′ Αντούνες),Βαρόνε, Ντουάρτε, Βέργος (90΄Μπελοβόνης), Τσιγγάρας

Επεισοδιακό φινάλε [vid]

Σεντ Ετιέν - Ανζέ 2-2: Επεισοδιακό φινάλε. Τα επεισόδια στην αρχή και το γκολ των «στεφανουά» στις καθυστερήσεις έκρινε το ματς του «Ζοφρουά Γκισάρ».

23.10.2021 | 00:59

«Ανέπνευσε βαθμολογικά» με τριάρα η Άρσεναλ [vds]

Η Άρσεναλ επικράτησε 3-1 της Άστον Βίλα στην 9η αγωνιστική της Premier League και επέστρεψε στις νίκες, έπειτα από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες.

23.10.2021 | 00:23

Μεγάλες νίκες για Τορίνο και Σαμπντόρια [vds]

Η Τορίνο πήρε την πρώτη της νίκη μετά από τέσσερις αγωνιστικές, ενώ χωρίς να αγχωθεί στο παραμικρό και εξασφαλίζοντας το τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο

23.10.2021 | 00:13

Euroleague: Η ανασκόπηση της 5ης αγωνιστικής

Euroleague: Η ανασκόπηση της 5ης αγωνιστικής. Η Μπαρτσελόνα έκανε το 5/5 και παραμένει πρώτη. Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

22.10.2021 | 23:59