Λαμία – Άρης 0-1: Δια πυρός και σιδήρου παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα [vds]

Αγγελική Βύζικα

|  18.10.2021 | 21:34

Λαμία – Άρης 0-1 : Η Λαμία το... πάλεψε αν και έπαιζε με 10 από το 37'

Στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Super League Interwetten, η Λαμία υποδέχθηκε στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο «Αθανάσιος Διάκος» τον Άρη, όπου ήθελε να διευρύνει το αήττητο σερί του στα τέσσερα παιχνίδια, μετά τη μοναδική του ήττα στη Νεάπολη από τον Ιωνικό και τα κατάφερε, καθώς πήρε τη νίκη με 1-0. Αν και οι γηπεδούχοι έπαιζαν από το 37′ με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Ελευθεριάδη με απευθείας κόκκινη για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Σούντγκρεν, δεν τα παράτησαν και το…πάλεψαν έως το τέλος, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι θετικό από το παιχνίδι.

Το παιχνίδι στη Λαμία το παρακολουθούσαν και πολλοί φίλοι της ομάδος, εκτός γηπέδου.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Με τον Καμαρά να μην έχει τροφοδοτηθεί αναλόγως ο Μπράμπετς να την καταπληκτική κεφαλιά και το γκολ που χάρισε τη νίκη στον Άρη, δίκαια αξίζει τον τίτλο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η απευθείας κόκκινη κάρτα στον Ελευθεριάδη, στο 38’ που άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες, αν και είχε μπει αλλαγή στο 14’ στη θέση του τραυματία Ρόμανιτς. Αλλά και το δοκάρι του Νούνιες και στη συνέχεια η αστοχία του Καραμάνου από κοντά, στο 61′ θα μπορούσαν να αλλάξουν το αποτέλεσμα.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Μετά το γκολ του Άρη ο Μιχάλης Γρηγορίου τα έπαιξε όλα για όλα γυρίζοντας τον σχηματισμό του σε 3-4-2 και σε αυτό το σημείο ήταν που οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Μάντζιος βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να «κλειδώσει» τη νίκη στα τελευταία λεπτά «φρέσκαρε» επιθετικά τους «κίτρινους» χωρίς τελικά να πετύχει δεύτερο γκολ, αλλά πήρε τη νίκη.

Η ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο Κουμπαράκης χωρίς τραγικά λάθη, έδωσε αμέσως την κόκκινη κάρτα στον Ελευθεριάδη, σε επικίνδυνο μαρκάρισμά του στον Σούντγκρεν και στην τελευταία φάση των καθυστερήσεων που οι παίκτες της Λαμίας διαμαρτυρήθηκαν για χέρι παίκτη του Άρη, το ριπλέι τον δικαίωσε.

Η ανάλυση του αγώνα:

Οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση να κερδίσουν το κέντρο, με δυνατές. Η πρώτη τελική την είχε η Λαμία  στο 6′ με τον Ρόμανιτς να κάνει ωραία προσπάθεια από αριστερά να δίνει την πάσα στον Μανούσο του οποίου το σουτ ήταν αδύναμο και βγήκε άουτ. Την καλή στιγμή όμως για γκολ είχε ο Άρης, στο αμέσως επόμενο λεπτό, στο 7′ σε σέντρα του Μαντσίνι από τα δεξιά, ο Μπερτόγλιο πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, με την μπάλα να παίρνει φάλτσα και να καταλήγει άουτ.

Στο 9′ τραυματίστηκε ο Ρόμανιτς στον αστράγαλο καθώς διεκδίκησε μία εναέρια μπαλιά και προσγειώθηκε άτσαλα. Του προσφέρθηκαν οι πρώτες βοήθειες, σηκώθηκε και συνέχισε για λίγα λεπτά, αλλά στο 14′ πήρε τη θέση του ο Ελευθεριάδης, καθώς δεν μπορούσε να συνεχίσει.

Στο 17′ ο Νούνιες έκανε το σουτ, ο Ματίγια κόντραρε την μπάλα με τον Κουέστα να μπλοκάρει με άνεση. Ένα λεπτό αργότερα, στο 18′ ο  Κουέστα εξουδετέρωσε το σουτ του Μανούσου στην πρώτη καλή στιγμή της Λαμίας.

Στο 23′ νέο μακρινό σουτ από τον Μανούσο, ο Κουέστα ήταν και πάλι εκεί. Ο Άρης  προσπαθούσε να τροφοδοτήσει τον Καμαρά, ώστε εκείνος να δημιουργήσει περισσότερους κινδύνους στην εστία της Λαμίας, αλλά δεν τα είχε καταφέρει τουλάχιστον στο πρώτο 20άλεπτο.Η Λαμία στα τελευταία λεπτά του Α’ μέρους προσπάθησε να πιέσει ψηλά, μια πίεση που ανάγκασε τον Κουέστα να κάνει λάθος απόκρουση. Στο 30′ οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν με τον Κουέστα να διώχνει την τελευταία στιγμή, πριν τον Ελευθεριάδη που ετοιμαζόταν να δημιουργήσει ευκαιρία.

Στο 38′ ο Ελευθεριάδης δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα, από τον διαιτητή Κουμπαράκη, για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Σούντγκρεν, χωρίς να αλλάξει την απόφαση ο VAR, που έλεγξε τη φάση. Ο παίκτης της Λαμίας, που είχε μπει ως αλλαγή, πήγε με σηκωμένο το πόδι στο κεφάλι του Σούντγκρεν σ’ ένα επικίνδυνο μαρκάρισμα, ο οποίος έμεινε στο έδαφος από τον τραυματισμό του στο κεφάλι, με τις ισορροπίες πλέον να αλλάζουν, υπέρ των φιλοξενούμενων.

Φάνηκε άμεσα στο 42′ όταν σε σόλο του Μαντσίνι, ο οποίος πάτησε στην περιοχή από τα δεξιά, τελείωσε μόνος τη φάση, αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Γκαραβέλης. Ο Άρης συνέχισε να πιέζει και στο 44′ υπήρξε σωτήρια παρέμβαση του Αντέτζο, που την τελευταία στιγμή κόντραρε τον Μπερτόγλιο. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του Α’ μέρους, ο Γκάνεα επιχείρησε το μακρινό σουτ, από αριστερά, αλλά ο Γκαραβέλης μπλόκαρε χωρίς να αντιμετωπίσει κάποιον ιδιαίτερο κίνδυνο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 0-0.

To Β’ ημίχρονο άρχισε με καθυστέρηση, καθώς έπρεπε να ραφτεί η τρύπα, στα δίχτυα της εστίας του Γκαραβέλη, της Λαμίας.

Το γκολ ήρθε για τον Άρη στο 50′ με τον Γιάκουμπ Μπράμπετς, από στημένη φάση. Ο Μπερτόγλιο εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Μπράμπετς πήρε κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τους παίκτες των «κίτρινων» να σηκώνουν φανέλα με το Νο12, για τον Μοχανάντ Άλι που έχει υποστεί ρήξη χιαστού.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο Β’ μέρος, αποφασισμένοι να εκμεταλλευθούν απόλυτα το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, από τα πρώτα λεπτά οι Θεσσαλονικείς πίεζαν και σκόραραν από στατική φάση.

Στο 61′ η Λαμία έχασε μοναδική ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, σε σουτ του Καραμάνου, σε ωραία ενέργεια από τον Νούνιες, ο οποίος σούταρε με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι του Κουέστα και στη συνέχεια ο Καραμάνος αστόχησε σε κενή εστία.  Η Λαμία έδειξε ότι θα…πουλήσει ακριβά το τομάρι της, αν και με παίκτη λιγότερο, απειλούσε τον Άρη ψάχνοντας την ισοφάριση.

Ο Άρης προσπάθησε να απαντήσει στις χαμένες ευκαιρίες της Λαμίας και στο 67′ ο Μπρούνο Γκάμα, έχασε μοναδική ευκαιρία να “κλειδώσει” τη νίκη, αλλά ο συνδυασμός  Μπερτόγλιο, Γκαρσία και Γκάμα έκρυψαν την μπάλα, με τον τελευταίο να βλέπει τον Γκαραβέλη με φοβερή απόκρουση να του στερεί το 2-0.

Στο 74′ ο Μάντζιος έριξε στον αγώνα τον Ιτούρμπε, που έκανε την επανεμφάνισή του μετά, από τρεις εβδομάδες και τον Εντιαγέ, γιατί είδε ότι η ομάδα του δεν λειτουργούσε καλά, στη δεδομένη χρονική στιγμή και ήθελε φρεσκάρισμα. Στο 79′ στη θέση του Σκόνδρα μπήκε ο 42χρονος Βύντρα. Στο 88′ ο Μπερτόγλιο αντίκρισε κίτρινη κάρτα, καθώς κλώτσησε την μπάλα διαμαρτυρόμενος για μία απόφαση του διαιτητή. Στις καθυστερήσεις οι παίκτες της Λαμίας διαμαρτυρήθηκαν για χέρι παίκτη Άρη στην περιοχή, αλλά στο ριπλέι δεν φάνηκε κάποια παράβαση με το παιχνίδι να βρίσκει νικητή τον Άρη.

Λαμία – Άρης 0-1

Γκολ: 50’ Μπράμπετς

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης, VAR: Φωτιάς-Σαμοϊλης

Κίτρινες: 29’ Μπεχαράνο, 64’ Τζανδάρης / 41’ Ματίγια, 88’ Μπερτόγλιο

Κόκκινες: 38’ Ελευθεριάδης

Οι συνθέσεις:

Λαμία (Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Σκόνδρας (79’ Βύντρα), Γκόλεμιτς, Αντέτζο, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο (58’ Αραμπούλι), Νούνιες, Μανούσος (58’ Τζανδάρης), Τιρόνε (58’ Σαραμαντάς), Ρόμανιτς (14’ Ελευθεριάδης), Καραμάνος

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Τζέγκο, Ματίγια (74’ Εντιαγέ), Μαντσίνι (59’ Γκαρσία), Γκάμα (74’ Ιτούρμπε), Μπερτόγλιο (90’+2’ Μάνος), Καμαρά

05.11.2021 | 14:07