Κύπελλο Γερμανίας: Η Γκλάντμπαχ ταπείνωσε τη Μπάγερν, ασιστ ο Σταφυλλίδης, ΣΟΚ για Λεβερκούζεν[vds]

Απίστευτο στραπάτσο για την Μπάγερν Μονάχου που διαλύθηκε στο Μπορούσια Παρκ από την Γκλάντμπαχ (5-0) και αποχαιρέτισε από νωρίς το Κύπελλο Γερμανίας!

Αυτό το βράδυ βίωσε την άλλη όψη του νομίσματος. Συνήθως αυτή είναι που ταπεινώνει τους αντιπάλους της και δεν δείχνει έλεος. Αυτή τη φορά, η Μπάγερν Μονάχου ήταν στον ρόλο του θύματος στο Γκλάντμπαχ.

Μόλις μετά από 80 δευτερόλεπτα, οι Βαυαροί βρίσκονταν πίσω στο σκορ από γκολ του Κονέ (2’, 1-0), με τον Μπριλ Εμπολό να δίνει την ασίστ και να δείχνει ότι είναι το βράδυ του.

Ο Ελβετός κέρδισε το πέναλτι από το οποίο ο Μπενσεμπαϊνί έκανε το 3-0 (21’), με τον Αλγερινό αριστερό μπακ να έχει προλάβει λίγο νωρίτερα να έχει κάνει και το 2-0 (15’), σε ένα πρώτο ημίωρο όπου η Μπορούσια θα μπορούσε να βρει κάλλιστα 5-6 γκολ!

Η Μπάγερν Μονάχου πελαγοδρομούσε στο γήπεδο και στην επανάληψη, με τον Εμπολό να κάνει πάρτι.

Από λάθος του Ουπαμεκανό, ο Ελβετός έκανε το 4-0 (51’), ενώ έξι λεπτά αργότερα ολοκλήρωσε το προσωπικό του κρεσέντο, γράφοντας το 5-0 (57’), το οποίο έμεινε ως το τέλος!

Στα άλλα παιχνίδια του γερμανικού κυπέλλου, εκτός συνέχειας έμεινε η Στουτγκάρδη του Ντίνου Μαυροπάνου (εντός έδρας ήττα 0-2 από την Κολωνία), όπως και η Μπάγερ Λεβερκούζεν του Πάνου Ρέτσου, που ηττήθηκε με 1-2 από την Καρλσρούη στην έτερη μεγάλη έκπληξη της βραδιάς.

Ο Κώστας Σταφυλίδης ήταν εκ των πρωταγωνιστών της Μπόχουμ στην πρόκριση στα πέναλτι επί της Άουγκσμπουργκ για τη φάση των 32 του DFB-Pokal. Ο Έλληνας αμυντικός έβγαλε ασίστ στο πρώτο γκολ της ομάδας του, δίνοντας την ευκαιρία στον Μίλος Πάντοβιτς να χριστεί σκόρερ.

Ο Σέρβος επιθετικός έκανε το 2-0 στο 2ο ημίχρονο, ωστόσο δύο άμεσες απαντήσεις των φιλοξενουμένων οδήγησαν το παιχνίδι στην παράταση (όπου πέρασε στον αγώνα για την Μπόχουμ και ο Βασίλης Λαμπρόπουλος) και στα πέναλτι. Εκεί ο Άρνε Μάιερ αστόχησε και οι γηπεδούχοι πήραν την πρόκριση με 5-4.

Η Λεβερκούζεν έπεσε θύμα έκπληξης, αφού ηττήθηκε εντός έδρας από την Καρλσρούη με 1-2, με τον Πάνο Ρέτσο για ακόμα ένα παιχνίδι να παραμένει στον πάγκο. Εκτός αποστολής της Ντινάμο Δρέσδης έμεινε ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος, στην εντός έδρας ήττα 2-3 στην παράταση από τη Ζανκτ Πάουλι.