Κύπελλο Γερμανίας: Αποκλείστηκε από ομάδα 3ης κατηγορίας η Σάλκε, γλίτωσαν Λειψία και Ντόρτμουντ

Tα πρώτα οκτώ εισιτήρια της φάσης των «16» του Κυπέλλου Γερμανίας βρήκαν τους κατόχους τους με τη Ντόρτμουντ και τη Λειψία να προκρίνονται στην επόμενη φάση

Η Ντόρτμουντ πανηγύρισε την πρόκρισή της στη φάση των 16 του Κυπέλλου Γερμανίας επικρατώντας 2-0 της Ίνγκολσταντ χάρη σε δύο τέρματα του Τοργκάν Αζάρ στο 72′ και στο 81′.

Η Ίνγκολσταντ συνέχιζε να αμύνεται σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου στο οποίο έλειπαν οι μεγάλες φάσεις, ενώ οι Βεστφαλοί εξακολουθούσαν να έχουν την κατοχή, χωρίς αυτό βέβαια να μεταφράζεται σε γκολ. Όλα αυτά βέβαια μέχρι το 72ο λεπτό που η ομάδα του Μάρκο Ρόζε κατάφερε να βρει… λύσεις με πρωταγωνιστή τον Τοργκάν Αζάρ.

Η Ντόρτμουντ έφερε την μπάλα στην περιοχή, ο Μπραντ γύρισε στον Βέλγο, ο οποίος με κοντινέ πλασέ έκανε το 1-0. Ο Τοργκάν Αζάρ δεν έμεινε εκεί και στο 81ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματά του με πλασέ στην κίνηση στο δεύτερο δοκάρι, με τον Μπράντ να του… σερβίρει ξανά.

Η Λειψία μπορεί να ήταν κυρίαρχη κόντρα στην ερασιτεχνική Μπάμπελσμπεργκ, όμως είχε μεγάλη δυσκολία στο γκολ. Η ομάδα του Τζέσε Μαρς παρόλο που δημιούργησε 23 τελικές κατάφερε να πετύχει μόνο ένα γκολ και να πάρει την πρόκριση. Το καθοριστικό τέρμα πέτυχε ο Σόμποσλαϊ στην εκπνοή του πρώτου μέρους.

Την έκπληξη της βραδιάς έκανε η Μόναχο 1860, της τρίτης κατηγορίας. Οι Βαυαροί κατάφεραν να αποκλείσουν τη Σάλκε, νικώντας την με σκορ 1-0. Το ματς έκρινε το γρήγορο γκολ του Λεξ στο 5′.