Κύπελλο Ελλάδος: Επεισοδιακή πρόκριση για το Αιγάλεω κόντρα στα Χανιά

newsroom

|  29.09.2021 | 20:48

Κύπελλο Ελλάδος: Το Αιγάλεω επικράτησε στην παράταση με 2-1 (1-1 στην κανονική διάρκεια) των Χανίων και πήρε έτσι το εισιτήριο για την 4η φάση της διοργάνωσης.

Μεγάλη πρόκριση στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πανηγύρισε το Αιγάλεω, το οποίο επικράτησε με 2-1 στην παράταση των Χανίων σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι.

Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 1-1 στην κανονική διάρκεια του ματς, ωστόσο, στο έξτρα μισάωρο το Αιγάλεω μπόρεσε να πάρει και μάλιστα με ανατροπή τη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το σκορ του ματς άνοιξε νωρίς  για τους Κρητικούς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Μπαΐροβιτς, με τον Τσιλιγκίρη να απαντάει στο 48’ επίσης από την άσπρη… βούλα, κάνοντας το 1-1. Στο 85’ σημειώθηκαν δύο αποβολές, με τους Τριανταφυλλάκου και Τσιλιγγίρη να αποβάλλονται από τον αγώνα.

Στην παράταση το Αιγάλεω μπήκε δυνατά και στο 93’ πέτυχε το γκολ της νίκης-πρόκρισης με τον Χοτζάλι.

Τα Χανιά, μάλιστα, τελείωσαν το ματς με εννιά παίκτες, λόγω της αποβολής του Παναγιωτούδη στο 114′.

Οι συνθέσεις:

Αιγάλεω (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Μαγκάκης (Παναγιώτου), Αναστασίου, Παπανικόλας, Βλάχος, Λάσκαρης, Πιαστόπουλος (76΄Σκεντεράι), Τσιλιγκίρης, Καββαδίας (68′ Χοτζάλι), Τριμμάτης (77΄Καθάριος, 114΄Καλύβας), Σαμπανίδης (60΄Μπαρμπαρούσης)

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Καμαρά, Κογιετέ (54΄Καψάλης), Ζιούλης, Παντεκίδης (54΄Τσαμούρης), Βασιλακάκης (54′ Τριανταφυλλάκος), Κάρλος (94΄Πατάπης), Βάρκας (68′ Κολλάς), Βασιλόγιαννης, Μπαϊροβιτς (73′ Βογιατζής), Παναγιωτούδης

Πλέον, το Αιγάλεω θα βρίσκεται στην αυριανή (30/09) κλήρωση της 4ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος μαζί με τις Προοδευτική, Διαγόρας, Καλαμάτα, Εργοτέλης, Κηφισιά, Καλλιθέα, Άγιος Νικόλαος, Ηλιούπολη, Παναχαϊκή, ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου, ΦΣ Κοζάνη, ΑΕ Λευκίμμης, Λεβαδειακός, Ξάνθη, ΑΕΛ, Ηρακλής, Πανσερραϊκός, Νίκη Βόλου, Τρίκαλα, Αναγέννηση Καρδίτσας, ΑΟ Υπάτου, Αλμωπός Αριδαίας και Αιγάλεω.

Οι αγώνες θα είναι νοκ άουτ και αναμένεται να διεξαχθούν στις 6 Οκτωβρίου.