Κύπελλο Ελλάδας: Τα αποτελέσματα της 4ης φάσης!

newsroom

|  06.10.2021 | 18:18

Κύπελλο Ελλάδας: Μεγάλες προκρίσεις για Ξάνθη, Νίκη Βόλου, Πανσερραϊκό και Λεβαδειακό. Δείτε όλα τα αποτελέσματα των αγώνων της 4ης φάσης.

Τα ματς της 4ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας πραγματοποιήθηκαν νωρίς το απόγευμα της Τετάρτης (06/10).

Με τις Ξάνθη, Νίκη Βόλου, Πανσερραϊκό και Λεβαδειακό να παίρνουν μεγάλες προκρίσεις στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Πιο συγκεκριμένα, οι Ακρίτες επικράτησαν με 2-0 στο Κερατσίνι της Προοδευτικής και συνεχίζουν έτσι στην 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους σημείωσαν οι Ιμπραΐμι στο 25’ και Μονρόουζ στο 84.

Μεγάλη νίκη-πρόκριση πήρε και η Νίκη Βόλου, η οποία νίκησε επίσης με 2-0 του Εργοτέλη, με τέρματα των Βλαχομήτρου στο 72’ και Ανδρέου στο 89’.

Επίσης, με 2-0 επικράτησε ο Λεβαδειακός της Καλαμάτας με γκολ των Τσάπρα στο 64’ και Μουτίνιο στο 75’.

Τεράστια πρόκριση στις καθυστερήσεις πήρε ο Πανσερραϊκός, επικρατώντας με 2-1 του Ηρακλή. Στο 66’ ο «γηραιός» προηγήθηκε με γκολ του Μπαστακού, ωστόσο, στο 68’ ο Ανάκογλου ισοφάρισε, για να έρθει στο 90+1’ ο Ριβάλντο Κορέα να χαρίσει τη νίκη-πρόκριση στην ομάδα του.

Τέλος, η Παναχαϊκή επικράτησε με 1-0 του Αιγάλεω με τέρμα του Κυβελίδη, σε ένα ματς το οποίο διεκόπη για περίπου 30 λεπτά, λόγω ρίψης φωτοβολίδας στον πάγκο των φιλοξενούμενων.

Στην παράταση προκρίθηκαν η ΑΕΛ που επικράτησε με 2-1 εκτός έδρας του Διαγόρα και τα Τρίκαλα που νίκησαν επίσης εκτός έδρας με 1-0 του ΑΟ Υπάτου.

Τέλος, στη διαδικασία των πέναλτι προκρίθηκε ο  Άγιος Νικόλαος με 5-4 και η Αναγέννηση Καρδίτσας με 2-0 τον Αλμωπό Αριδαίας.

Τα αποτελέσματα της 4ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας:

Παναχαϊκή – Αιγάλεω   1-0

Διαγόρας – ΑΕΛ   1-2 (κ.α. 1-1)

Αναγέννηση Καρδίτσας – Αλμωπός Αριδαίας   3-1 πέν.  (παρ. 1-1, κ.α 0-0)

Προοδευτική – Ξάνθη   0-2

Νίκη Βόλου – Εργοτέλης   2-0

ΦΣ Κοζάνη – Άγιος Νικόλαος   5-6 πέν. (παρ., κ.α. 1-1)

ΑΟ Υπάτου – Τρίκαλα   0-1 (κ.α. 0-0)

Πανσερραϊκός – Ηρακλής   2-1

Λεβαδειακός – Καλαμάτα   2-0

Θυμίζουμε ότι άνευ αγώνα πέρασαν στην 5η φάση πέντε ομάδες. Πρόκειται για τις : Κηφισιά,  Αχέρων Καναλακίου, ΑΕ Λευκίμμης, Καλλιθέα και Ηλιούπολη.

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58