Κύπελλο Ελλάδας Γυναικών: Εντυπωσιακή «πράσινη» εκκίνηση

newsroom

|  09.10.2021 | 23:18

Κύπελλο Ελλάδας Γυναικών: Εντυπωσιακή «πράσινη» εκκίνηση. Άνετη πρόκριση για τις Πρωταθλήτριες Ελλάδας, 75-43 τον Αμύντα για τη β' φάση της διοργάνωσης.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε ο Πρωταθλητής Παναθηναϊκός την παρουσία του στο φετινό Κύπελλο Ελλάδας. Οι κοπέλες της Ελένης Καπογιάννη δεν συνάντησαν κανένα απολύτως πρόβλημα στο ματς κόντρα στον Αμύντα, που άνοιξε το πρόγραμμα. Η τελική τους επικράτηση με 75-43 δείχνει ξεκάθαρα τι συνέβη. Κύπελλο Ελλάδας Γυναικών:  Εντυπωσιακή «πράσινη» εκκίνηση.

Κύπελλο Ελλάδας Γυναικών: Οι «πράσινες» το… τελείωσαν νωρίς

Υπόθεση ενός δεκαλέπτου ήταν το ματς για τις Πρωταθλήτριες. Μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα, επέβαλλαν το ρυθμό τους. Μετά το 2-2 στο πρώτο λεπτό και το 4-10 στο 4′, ακολούθησε σερί 14-0, για να τελειώσει η πρώτη περίοδος 24-4. Μαζί και το ματς, με κορυφαία τη Ριντ που είχε ως εκείνο το σημείο 12 πόντους. Η σοβαρότητα που έδειξαν οι «πράσινες» ήταν το «κλειδί» για τη συνέχεια. Η άμυνα ήταν το… άλφα και το ωμέγα με την ομάδα του Αμύντα να μην σκοράρει σε κανένα δεκάλεπτο άνω των 15 πόντων.

Στο δεύτερο μέρος η Ελένη Καπογιάννη έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριές της, η διαφορά όμως δεν μειώθηκε, αντίθεση μεγάλωσε. Από το +25 του ημιχρόνου (44-19), το ματς ολοκληρώθηκε με +32 για τον Παναθηναϊκό, 75-43. Κύπελλο Ελλάδας Γυναικών: Εντυπωσιακή «πράσινη» εκκίνηση

Τα δεκάλεπτα: 4-24, 19-44, 34-65, 43-75.

Αμύντας (Ε. Δρακάκη): Καραδήμου, Κλείτσα 10, Μαργώνη 7(1τρ.), Πατσιώτη, Πολιτοπούλου 4(6ρ.), Γ.-Π. Ντάνου 16(3τρ.), Μαζαράκη, Αθανασούλια 2, Αδ. Ντάνου 4(7ρ.), Βαρβιτσιώτη (5ρ.), Σιδηροπούλου, Τσαχιρίδη.

Παναθηναϊκός (Ελ. Καπογιάννη): Ριντ 23(1τρ., 7ρ., 3ασ., 3κοψ.), Ζιάκα 4, Σταμάτη 5(1τρ., 4ρ.), Λύμουρα (7ασ.), Κωτούλα 2(3κλ.), Βιντσιλαίου 2 (6ρ., 6ασ.), Μπουντούρη 8(8ρ.), Γρηγοροπούλου 9(7ρ., 2κοψ.), Σταχ 12(3τρ.), Μυλωνάκη, Χόλμς 8(4ασ., 3κλ.), Παλάσκα 2.

Κύπελλο Ελλάδας Γυναικών: Το πρόγραμμα της Κυριακής

Η δεύτερη φάση της διοργάνωσης συνεχίζεται την Κυριακή με άλλα έξι ματς. Αναλυτικά οι ώρες και οι αναμετρήσεις που θα διεξαχθούν:

12:00 Αναγέννηση Ν.Ρ.-ΠΑΣ Γιάννινα

12:30 Εσπερίδες Καλλιθέας-Νίκη Λευκάδας

13:00 Πρωτέας Βούλας-ΠΑΟΚ

13:00 Κρόνος Αγ. Δημητρίου-ΟΑ Χανίων

13:00 Άρης-Ελευθερία Μοσχάτου

13:00 Παναθλητικός-Δάφνη Αγ. Δημητρίου

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37