Κομάρνο – Ολυμπιακός 1-3: Θρυλική ανατροπή

|  20.10.2021 | 23:48

Κομάρνο - Ολυμπιακός 1-3: Θρυλική ανατροπή. Με τον εκπληκτικό Έγκλεσκαλνς, έκανε άλμα πρόκρισης για τον 3ο προκριματικό γύρο του CEV Champions League.

Άλμα πρόκρισης στον τρίτο προκριματικό γύρο του CEV Champions League έκανε ο Ολυμπιακός στη Σλοβακία. Ο πρωταθλητής Ελλάδας με τον τρομερό Έγκλεσκαλνς να έχει 36 πόντους, νίκησε με ανατροπή στην έδρα της πρωταθλήτριας Σλοβακίας και θέλει δύο σετ στο Ρέντη για να περάσει στον επόμενο γύρο. Κομάρνο – Ολυμπιακός 1-3: Θρυλική ανατροπή.

Ο Λετονός διαγώνιος ήταν εξαιρετικός από το δεύτερο σετ και μετά. Εκεί όπου παίχθηκε 78 πόντοι, η ελληνική ομάδα το κατέκτησε με 40-38 και σήμανε την αντεπίθεση για την ανατροπή και τη νίκη.

Κομάρνο – Ολυμπιακός: «Πλήρωσε» τα λάθη

Η μεγάλη διαφορά στο πρώτο σετ ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν τα πολλά λάθη του Ολυμπιακού. Η Κομάρνο πήρε 9 πόντους από λάθη των «ερυθρόλευκων» και μόλις 12 από επίθεση. Μετά το 7-7, οι Σλοβάκοι βρέθηκαν στο 10-7 με το μπλοκ στον Μιγιαήλοβιτς. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 10-10 και παρότι πλησίασε στον πόντο (13-12) με τον Έγκλεσκαλνς, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 19-14. Ο Καζάζης έκανε τις αλλαγές του, η Κομάρνο βρέθηκε στο 24-20 με χαμένο σερβίς. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 24-22 με τον Πάγενκ, αλλά στην τελευταία φάση του σετ, όπου υπήρχε φιλέ, δεν έγινε έγκαιρα challenge από τον Ολυμπιακό. Η σλοβακική ομάδα έκανε το 25-22 και το 1-0 στα σετ.

Κομάρνο – Ολυμπιακός: Με την… υπογραφή του Έγκλεσκαλνς

Ίσως ένα από τα πιο συναρπαστικά σετ των τελευταίων για τον Ολυμπιακό. Το οποίο και δεν ξεκίνησε καλά. Το μπλοκ της σλοβακικής ομάδας είχε «διαβάσει» τον Πέριτς και τον σταμάτησε σε πολλές περιπτώσεις. Έτσι από ένα σημείο και μετά, ο Στιβαχτής έπαιζε είτε με τον Έγκλεσκαλνς, είτε με τον Μιγιαήλοβιτς. Μετά το 8-5 με τον Όγκουρτσακ, οι Σλοβάκοι διατήρησαν το +3 (11-8). Εκεί η ελληνική ομάδα έβγαλε… αντίδραση. Ο Λετονός διαγώνιος πήρε πολλές μπάλες, αλλά δεν τον σταματούσε το μπλοκ της Κομάρνο. Με δικό του μπλοκ έγινε το 18-20, αλλά τα λάθη έφεραν το ματς στα ίσα (21-21). Από εκείνο το σημείο ξεκίνησε ένα… ράλι ισοπαλιών. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 12 σετ μπολ, οι Σλοβάκοι μόλις δύο. Ο Έγκλεσκαλνς έκανε τη διαφορά και με δικό του μπλοκ έγινε το 40-38 και το 1-1 στα σετ.

Κομάρνο – Ολυμπιακός: Τα έκανε όλα σωστά στο τέλος

Το τρίτο σετ ήταν επίσης άκρως ανταγωνιστικό. Η διαφορά ήταν πώς ο Ολυμπιακός από την αρχή έβαλε τις βάσεις. Ξεκίνησε δυνατά με τον Πάγενκ, ενώ και ο Μιγιαήλοβιτς έδωσε λύσεις (3-6). Αλλά ορισμένα λάθη έφεραν το ματς στα ίσα (9-9). Εκεί ο Παγένκ με δύο πόντους έδωσε το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» (9-11), ενώ ο άσος του Έγκλεσκλανς έκανε το 9-12, ενώ ο ίδιος το 12-15. Η Κομάρνο ισοφάρισε (15-15), προσπέρασε (18-17) και το κράτησε λίγο (19-18). Εκεί ο Ολυμπιακός με σερί 4-0 ξέφυγε (19-22) με το μπλοκ του Έγκλεσκαλνς. Εκείνος τελείωσε το σετ, για το 25-21 και το 2-1 στα σετ για τον Ολυμπιακό.

Κομάρνο – Ολυμπιακός: Έτσι ολοκληρώθηκε η Θρυλική ανατροπή

Νευρική η αφετηρία στο τέταρτο σετ. Η Κομάρνο με τον Όγκουρτσακ και τον Λίναρτσικ κατάφερε να «χτίσει» μια διαφορά τριών πόντων. Από το 6-3 αυτό το προβάδισμα διατηρήθηκε ως το 10-7. Εκεί ο Έγκλεσκαλνς με δύο πόντους έφερε το ματς στον πόντο (10-9). Στην… εξίσωση μπήκε και ο Κουμπς για την πρωταθλήτρια Σλοβακίας, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλά διαβασμένοι. Ο Πάγενκ έδινε λύσεις, ο Έγκλεσκανλς ανέβασε και πάλι την απόδοσή του και το σετ έγινε ντέρμπι. Ο άσος του Μιγιαήλοβιτς έφερε το 16-15, ενώ ο Δαλακούρας ισοφάρισε (17-17). Ο Έγκλεσκαλνς με δύο πόντους έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά (21-20). Λάθος σε challenge για την Κομάρνο (21-23), αλλά και λάθος του Μιγιαήλοβιτς (22-23). Ο Ανδρεάδης με πρώτο χρόνο έφερε το πρώτο ματς μπολ στους πρωταθλητές Ελλάδας (22-24), για να τελειώσει το σετ ο Έγκλεσκαλνς με μπλοκ άουτ (22-25).