Κολοσσός Ρόδου- Απόλλων Πατρών 73-56: «Μεταμορφώθηκε» και νίκησε [pics&vid]

|  10.10.2021 | 18:46

Κολοσσός Ρόδου- Απόλλων Πατρών 73-56: «Μεταμορφώθηκε» και νίκησε . Οι γηπεδούχοι άλλαξαν την εικόνα τους και πήραν μια εύκολη νίκη.

Κολοσσός Ρόδου και Απόλλων Πατρών αναμετρήθηκαν για τη δεύτερη αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Παρά το γεγονός πως το ματς ήταν ισορροπημένο στην αρχή, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν «μεταμορφωμένοι» στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν μια ιδιαίτερα σημαντική νίκη με 73-56.

O MVP: Κορυφαίος ήταν ο Γουίλιαμς. «Μέτρησε» 19 πόντους με 5 στα 9 τρίποντα , είχε 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Κρίσιμη για την έκβαση του αγώνα ήταν η Τρίτη περίοδος, με τους γηπεδούχους να «αλλάζουν» εικόνα και να κάνουν ένα ιδιαίτερα σημαντικό 23-15 για τους  ίδιους.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Τόμας. Ο σέντερ των φιλοξενούμενων δεν κατάφερε να «μπει» ποτέ στο ματς και δε δικαίωσε τις προσδοκίες, τελειώνοντας δίχως να σκοράρει ούτε πόντο σε 20 λεπτά συμμετοχής.

THE POINT : Ξεχώρισε το ομαδικό παιχνίδι των γηπεδούχων με 22 ασίστ, έναντι 9 του Απόλλωνα.

Κολοσσός Ρόδου- Απόλλων Πατρών: Ισορροπία στο ξεκίνημα

Το ματς ξεκίνησε με τις ομάδες να είναι κοντά στο σκορ,αφού ήταν εύστοχες στην αρχή και από τη γραμμή των τριών πόντων. Η εικόνα του αγώνα έμεινε η ίδια και στη συνέχεια του δεκαλέπτου, με τους συλλόγους να είναι ισόπαλοι 15-15, τρία λεπτά πριν το τέλος. Η πρώτη περίοδος «έκλεισε» με τον Απόλλωνα να προηγείται με 25-21, χάρη στα 5/8 τρίποντα.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με τον ίδιο τρόπο. Με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και το ματς να φαίνεται πως θα είναι ντέρμπι. Καλύτερος για την ομάδα του ο Ντέιβις με πολλούς και χρήσιμους πόντους, παίρνοντας ψύχραιμες αποφάσεις στην επίθεση. Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισε στο πρώτο ημίχρονο ο Γουίλιαμς με 9 ποντους και 3 ριμπάουντ. Η δεύτερη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Απόλλωνα να έχει κτίσει μια μικρή διαφορά επτά πόντων, όντας στο 37-30. Ο Κολοσσός είχε 8/16 δίποντα, 3/9 τρίποντα και 5/6 βολές, 15 ριμπάουντ (14-1), 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 8 λάθη και τον Κένι Γουίλιαμς στους 9 πόντους. Ο Απόλλωνας είχε 8/16 δίποντα, 5/12 τρίποντα και 6/7 βολές, 19 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 κλεψίματα, 6 λάθη και τον Ντέιβις στους 10 πόντους.

Κολοσσός Ρόδου- Απόλλων Πατρών: «Μεταμορφωμένοι» οι γηπεδούχοι

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να «μαζεύουν» τη διαφορά, με το σκορ να είναι στο 36-39 στο πρώτο δίλεπτο της περιόδου. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα εντυπωσιακό σερί 11-0 και πέρασαν μπροστά στο ματς. Τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, το σκορ ήταν στο 48-46, χάρη στους πέντε πόντους του Τιλί και τους 10, συνολικά, του Μέσιτσεκ. Το τρίτο δεκάλεπτο «έκλεισε» με τη διαφορά μόλις στον ένα πόντο, με το σκορ στο 53-52.

Το τέταρτο και τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ξεκίνησε με τρίποντο του Μέσιτσεκ, σε ένα ματς που έδειχνε πως θα ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος, κάτι που δεν συνέβη. Ο Δίπλαρος είχε 6 πόντους και 6 ασίστ, όμως η ομάδα του μετρούσε 9 ασίστ για 12 λάθη. Μετά την επιστροφή σε «θέση οδηγού», ο Κολοσσός ήταν ανώτερος, καθώς παρουσίασε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο, καταφέρνοντας να κερδίσει τον αγώνα με 73-56. Χαρακτηριστικοί και ο μόλις 4 πόντοι του Απόλλωνα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 21-25,9-12,23-15,20-4

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58