Κλήρωση Μπάσκετ: Ντέρμπι Θεσσαλονίκης στη Β’ φάση, Παναθηναϊκός – Προμηθέας στους 8 του κυπέλλου

Συναρπαστική αναμένεται να είναι η φετινή διοργάνωση του κυπέλλου Ελλάδος καθώς στη κλήρωση που έγινε στα γραφεία της ΕΟΚ καθώς βγήκε , το ζευγάρι του περσινού τελικού, Παναθηναϊκός-Προμηθέας να κοντράρεται στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Αντίστοιχα πιθανό είναι και το ζευγάρι ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός σε περίπτωση που η ομάδα της Θεσσαλονίκης περάσει το εμπόδιο του Άρη στη Β’ […]

Συναρπαστική αναμένεται να είναι η φετινή διοργάνωση του κυπέλλου Ελλάδος καθώς στη κλήρωση που έγινε στα γραφεία της ΕΟΚ καθώς βγήκε , το ζευγάρι του περσινού τελικού, Παναθηναϊκός-Προμηθέας να κοντράρεται στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Αντίστοιχα πιθανό είναι και το ζευγάρι ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός σε περίπτωση που η ομάδα της Θεσσαλονίκης περάσει το εμπόδιο του Άρη στη Β’ φάση του κυπέλλου.

Μέχρι τα ημιτελικά της διοργάνωσης του Κυπέλλου δεν θα δούμε το ζευγάρι Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός ενώ είναι πιθανό οι δύο αιώνιοι να κοντραριστούν στη τετράδα, ενώ η ΑΕΚ θα υποδεχτεί το Λαύριο.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών:

Α’ Φάση – 1η Αγωνιστική – Σάββατο 4/9/2021

1. Ψυχικό – Πανερυθραϊκός
2. Τρίτων – Μαρούσι
3. Αμύντας – Παγκράτι
4. Φίλιππος Βέροιας – Καρδίτσα
4. Ελευθερούπολη – Καβάλα
6. Αγρίνιο – Χαρίλαος Τρικούπης
7. Οίακας Ναυπλίου – Κόροιβος

Α’ Φάση – 2η Αγωνιστική – Τετάρτη 8/9/2021

8. Δάφνη Δαφνίου – Νικητής Α2
9. Νικητής Α3 – Νικητής Α1
10. Νικητής Α4 – Νικητής Α5
11. Νικητής Α7 – Νικητής Α6

Α’ Φάση – 3η Αγωνιστική – Σάββατο 11/9/2021

12. Νικητής Α9 – Νικητής Α11
13. Νικητής Α8 – Νικητής Α10

Α’ Φάση – 4η Αγωνιστική – Τετάρτη 15/9/2021

14. Νικητής Α13 – Νικητής Α12

Β’ Φάση – 1η Αγωνιστική – Σάββατο 18/9/2021

15. Νικητής Α14 (Ομάδα της Α2) – Ολυμπιακός
16. Ιωνικός – Κολοσσός Ρόδου
17. Άρης – ΠΑΟΚ
18. Λάρισα – Απόλλων Πατρών

Β’ Φάση – 2η Αγωνιστική – Τετάρτη 22/9/2021

19. Νικητής Α16 (Ιωνικός – Κολοσσός Ρόδου) – Νικητής Α18 (Λάρισα – Απόλλων Πατρών)
20. Νικητής Α15 (Νικητής Α14 – Ολυμπιακός) – Νικητής Α17

Προημιτελικοί Αγώνες – Τετάρτη 16/2/2021

21. ΑΕΚ – Λαύριο
22. Νικήτης Α20 – [Νικητής Α15 (Νικητής Α14 – Ολυμπιακός) – Νικητής Α17] – Ηρακλής
23. Παναθηναϊκός – Προμηθέας
24. Νικητής Α19 [Νικητής Α16 (Ιωνικός – Κολοσσός Ρόδου) – Νικητής Α18 (Λάρισα – Απόλλων Πατρών)] – Περιστέρι

Η κλήρωση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης θα γίνει αργότερα μέσα στη σεζόν