Κεσίδης: «Χρυσός» στο διεθνές τουρνουά «Thor Masters» της Δανίας

Γιάννης Νιαστίτης

|  23.09.2021 | 09:39

Σπουδαία επιτυχία για τον πρωταθλητή του ΠΑΟΚ στα 97 κιλά της ελληνορωμαϊκής πάλης.

Το χρυσό μετάλλιο στο διεθνές τουρνουά «Thor Masters» της Δανίας κατέκτησε ο Λαοκράτης Κεσίδης. Ο Ελληνας πρωταθλητής στο πλαίσιο της προετοιμασίας του για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα συμμετείχε στο τουρνουά και έδειξε ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο.

Στην κατηγορία του Κεσίδη – τα 97κ. της ελληνορωμαϊκής –  σχηματίστηκε γκρουπ και αγωνίστηκαν όλοι μεταξύ τους. Ο πρωταθλητής του ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός και νίκησε διαδοχικά τους Ντεχτιάροφ (Ουκρανία), Νοϊμάιερ (Γερμανία), Λαουρινάλιτς (Λιθουανία), ενώ ηττήθηκε από τον Σουηδό Λουντ.

Η ήττα αυτή δεν στοίχησε στον Ελληνα πρωταθλητή, ο οποίος είχε την καλύτερη βαθμολογία και προκρίθηκε στον τελικό. Εκεί κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον Γερμανό Όχλερ και μετά από σπουδαία εμφάνιση νίκησε με 10-2 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.