Ιωνικός-ΑΕΚ 59-65: Το έκανε ντέρμπι [pics&vds]
Ετικέτες: ,

|  30.10.2021 | 21:51

Ιωνικός-ΑΕΚ 59-65: Το έκανε ντέρμπι

Ιωνικός-ΑΕΚ 59-65: Το έκανε ντέρμπι. Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε στο τέλος, αλλά ο Γκρίφιν την οδήγησε στη νίκη.

Ιωνικός-ΑΕΚ 59-65: Το έκανε ντέρμπι. Ο Ιωνικός υποδέχθηκε την ΑΕΚ για την πέμπτη αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Αν και η ΑΕΚ προηγήθηκε με +16, το ματς έγινε ντέρμπι στην τελευταία περίοδο. Τελικά, η ομάδα του Στέφανου Δέδα πήρε τη νίκη με 65-59.

O MVP:  Ξεκάθαρα ο Γκρίφιν. Ο τελευταίος είχε14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 μπλοκ, τα οποία «χάρισαν» τη νίκη στην ΑΕΚ.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, όπου η ΑΕΚ «ξέφυγε» με 16 πόντους διαφορά. Ο Ιωνικός προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει στο τέλος.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Κόλομ, ο οποίος αν και αγωνίστηκε για περισσότερα από 23 λεπτά, δεν κατάφερε να σκοράρει στο παιχνίδι.

THE POINT: Το στατιστικό που ξεχώρισε ήταν τα 7 μπλοκ της ΑΕΚ στην άμυνα, με τον Γκρίφιν να παίζει εξαιρετικά και να μην επιτρέπει στους αντιπάλους να βάλουν εύκολους πόντους.

Ιωνικός-ΑΕΚ 59-65: Μουδιασμένο ξεκίνημα για την Ένωση

Ο Ιωνικός πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα με τον Γόντικα, πρώην παίκτη της ΑΕΚ. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή, μη πετυχαίνοντας αρκετά καλάθια, λόγω και των επιλογών στην άμυνα. 5 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, ο Ιωνικός ήταν μπροστά με 7-5. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να «ξεφύγουν» στο σκορ, με την ΑΕΚ να βρίσκει λύσεις . Αυτό άλλαξε στα τελευταία δύο λεπτά, καθώς η πρώτη περίοδος έληξε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 23-15.

H Ένωση μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο με 9 γρήγορους πόντους και απίστευτο κάρφωμα του Γκρίφιν. Το σημαντικότερο, ωστόσο, ήταν πως η AEK «έχασε» τον Γέλοβατς που τραυματίστηκε. Η ΑΕΚ έπαιζε εντυπωσιακό πρέσινγκ, οδηγώντας σε λάθη τους αντίπαλους παίκτες, με τον Παππά να «ξεχωρίζει» στο δημιουργικό «κομμάτι». Το τρικ του Δέδα ήταν απολύτως επιτυχημένο με την ΑΕΚ να προηγείται με 38-28, ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Κορυφαίος σε εκείνο το σημείο ο Γκρίφιν με 9 πόντους. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ συνέχιζε να αυξάνει τη διαφορά, φτάνοντας στο +16, μετά από 23 λεπτά αγώνα. Ο Ιωνικός έδειχνε ανίκανος να βρει επιθετικές λύσεις, έχοντας χάσει πλήρως τη συγκέντρωσή του και κάνοντας εύκολα λάθη. Χαρακτηριστικό το μόλις 30% των γηπεδούχων στα δίποντα και το 25% στα τρίποντα, σε εκείνο το σημείο. Η τρίτη περίοδος τελείωσε στο 43-52.
Ο Ιωνικός, αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω με 16 πόντους διαφορά, επέστρεψε στο ματς, προσφέροντας νέες συγκινήσεις σε όσους το παρακολουθούσαν και «πιέζοντας» την ομάδα του Στέφανου Δέδα. Ηγέτης σε αυτή την προσπάθεια ήταν ο Τζέρμαν με σημαντικά καλάθια και πολλές «μάχες» στην άμυνα. Το ματς στο τέλος ήταν ντέρμπι με τους δύο αντιπάλους να παλεύουν για κάθε κατοχή, με το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Τελικώς, η Ένωση πήρε μια σημαντική νίκη με 65-59.
Τα δεκάλεπτα: 23-15, 28-38, 43-52, 59-65

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58