Ίντερ – Αταλάντα 2-2: «Χ»αμένοι και οι δύο στο ντέρμπι [vds]
Ετικέτες: , ,

Το χορταστικό ντέρμπι μεταξύ Ιντερ και Αταλάντα στο "Τζιουζέπε Μεάτσα" είχε γκολ, ανατροπές και ένα συναρπαστικό φινάλε με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες.

Ίντερ και Αταλάντα έμειναν ισόπαλες στο σπουδαίο και χορταστικό ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής στην Serie A με τις δύο ομάδες να αποδίδουν εξαιρετικό ποδόσφαιρο, πολλά γκολ και έναν αγώνα πλούσιο σε θέαμα και συγκινήσεις, μέχρι το τελευταίο λεπτό στο χορτάρι του Μεάτσα.

Φορτσάτη μπήκε η Ιντερ, ο Τζέκο είχε δύο καλές στιγμές και στο 5’ το σκορ άνοιξε όταν ο Μπαρέλα βρήκε με σέντρα ακριβείας τον Λαουτάρο Μαρτίνες και εκείνος με τρομερό βολέ στη κίνηση το παραθυράκι (1-0).

Οι Nerazzurri προσπάθησαν να ελέγξουν το ματς όμως μετά το 25’ η Αταλάντα ανέβηκε και έφτασε στην ανατροπή.

Στο 29’ ο Μαλινόβσκι έκανε τρομερό σουτ εκτός περιοχής για το 1-1 και στο 38’ από νέο μακρινό σουτ του Ουκρανού ο Χαντάνοβιτς είχε κακή αντίδραση και ο Τολόι σκόραρε σε κενό τέρμα.

Το 1-2 έμεινε για το πρώτο μέρος αφού στο 43’ ο Ζαπάτα δεν τα κατάφερε από κοντά.

Ο Σιμόνε Ιντζάγκι έριξε στο παιχνίδι τον πρωταγωνιστή της νίκης επί της Φιορεντίνα στην Τοσκάνη, Ντένζελ Ντάμφρις, μαζί με τους Φεντερίκο Ντιμάρκο και Ματίας Βεσίνο, λίγο πριν από τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Ο Έντιν Τζέκο άρχισε να κάνει πιο αισθητή την παρουσία του και να χάνει ευκαιρίες μέχρι το 71ο λεπτό, όταν ευνοήθηκε από τις κόντρες και από κοντά ισοφάρισε σε 2-2.

Το φινάλε ήταν δραματικό. Μέλε (75’) και Ιλιτσιτς (82’) είχαν σημαντικές ευκαιρίες για την La Dea, όμως η Ιντερ βρέθηκε 11 μέτρα από τη νίκη στο 86’ μετά το ηλίθιο χέρι του Ντεμιράλ. Ο Ντιμάρκο όμως από τη βούλα έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 90′ ήταν η σειρά της Αταλάντα να ευνοηθεί από τις κόντρες και ο Ρομπέρτο Πίκολι να νικήσει τον ασταθή Σαμίρ Χαντάνοβιτς, μέχρι να γίνει κατανοητό ότι είχε προηγηθεί άουτ στη φάση.

Μονακό – Ερυθρός Αστέρας 70-62: Mε αντεπίθεση διαρκείας

Η Μονακό μπορεί να δυσκολεύτηκε αλλά πήρε μια σημαντική νίκη με αντίπαλο τον Ερυθρό Αστέρα για τη Euroleague με 70-62. Τα δεκάλεπτα: 21-12, 37-32, 56-53, 70-62 Περισσότερα σε λίγο…

26.10.2021 | 22:08

Πάτησε χορτάρι ο Ολιβέιρα

ΠΑΟΚ: Πάτησε χορτάρι ο Ολιβέιρα. Ο Νέλσον Ολιβέιρα είχε υποστεί μερική ρήξη πρόσθιου χιαστού τον περασμένο Αύγουστο.

26.10.2021 | 21:54

Τεράστια νίκη η Σαλερνιτάνα,«Χ»αμένες Σπέτσια και Τζένοα

Η Σαλερνιτάνα κέρδισε μέσα στην έδρα της Βενέτσια με 2-1 με γκολ του Σιαβόνε στις καθυστερήσεις του αγώνα. Κόλλησαν στο 1-1 Σπέτσια - Τζένοα.

26.10.2021 | 21:45

Σε σεμινάριο για ανάπτυξη ταλέντων ο Ατρόμητος [pics]

Ατρόμητος: Σε σεμινάριο για ανάπτυξη ταλέντων.Με τη συμμετοχή του Ατρόμητου πραγματοποιείται το σεμινάριο για την «Ανάπτυξη Ταλέντων».

26.10.2021 | 21:39