Ηλιούπολη – Λαμία 0-3: Είχε ουσία

newsroom

|  27.10.2021 | 17:26

Ηλιούπολη - Λαμία 0-3: Είχε ουσία. Η ομάδα της Φθιώτιδας νίκησε στο «Ελ Πάσο» και πέρασε στην 6η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η διαφορά κατηγοριών που χωρίζει τη Λαμία με την Ηλιούπολη δεν φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο. Αυτό που φάνηκε, όμως, ήταν η εμπειρία. Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου είχε την ουσία. Πέτυχε τα γκολ και συνεχίζει στο Κύπελλο Ελλάδας. Σε αντίθεση με την Ηλιούπολη που δεν κατάφερε να σκοράρει ούτε από την «άσπρη βούλα». Ηλιούπολη – Λαμία 0-3: Είχε ουσία.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς, μόλις στο 13′. Σε μια φάση που η Ηλιούπολη αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο λόγω του τραυματισμού του Πολίτη. Έτσι μετά τη σέντρα του Μανουσάκη, ο Τσούκαλος με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στη Λαμία (0-1). Οι γηπεδούχοι πίεσαν και έψαξαν το τέρμα της ισοφάρισης, αλλά αυτό δεν ήρθε.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 56′ ξανά γκολ για τη Λαμία. Με πανομοιότυπο τρόπο. Σέντρα του Μανουσάκη, σουτ από τον Τσούκαλο και… αέρα πρόκρισης για τη Λαμία με το 2-0 υπέρ της. Κάτι που ουσιαστικά «κλείδωσε» λίγα λεπτά αργότερα. Στο 64′ κέρδισαν πέναλτι οι γηπεδούχοι. Ο Κράσι ανέβαλε την εκτέλεση, αλλά ο Σαράνοφ του είπε… όχι από την «άσπρη βούλα» και διατήρησε την εστία του αλώβητη.

Το… κερασάκι στην τούρτα για τη Λαμία ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων (90’+3). Εκτέλεση φάουλ από τον Προβυδάκη, αδράνεια στην άμυνα της Ηλιούπολης και ο Μαζουλουξής με προβολή πέτυχε το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων. Ηλιούπολη – Λαμία 0-3: Είχε ουσία.

Ηλιούπολη: Τσάκαλος, Πολίτης (14 Κωστόπουλος), Μπουσάι, Ρέτζος, Τσατσάρης, Μαλάι, Γάγγος, Ταβάρες, Ντινιωτάκης, Ζέλο, Λάμπη.

Λαμία: Σαράνοφ, Μαζουλουξής, Τζανετόπουλος, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανδάρης (57′ Μπεχαράνο), Γκέντσογλου, Τιρόνε (57′ Ρόμανιτς), Ελευθεριάδης, Μανουσάκης (57′ Βλαχομήτρος), Τσούκαλος (73′ Μανούσος).

Πηγή φωτογραφίας: lamiara.gr

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58