Γραμματικοπούλου: Ήττα στον πρώτο προκριματικό γύρο του Kremlin Cup

Γιάννης Νιαστίτης

|  17.10.2021 | 10:55

Γραμματικοπούλου: Η Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε με 6-3, 6-0 από τη Γερμανή Άννα - Λένα Φρίντσαμ.

Στα προκριματικά του Kremlin Cup (WTA 500) στη Μόσχα συμμετείχε η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου, στο κυρίως ταμπλό του οποίου θυμίζουμε πως συμμετέχει η Μαρία Σάκκαρη. Η 24χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο.186 στην παγκόσμια κατάταξη, αντιμετώπισε τη Γερμανή Άννα – Λένα Φρίντσαμ (No.94) στον 1ο γύρο των προκριματικών, γνωρίζοντας την ήττα με 6-3, 6-0.

Το πρώτο σετ ήταν πολύ κλειστό και η Γραμματικοπούλου παρότι έχασε 4 μπρέικ πόιντ στο 5ο γκέιμ και έμεινε πίσω με 1-4, επανήλθε και μείωσε σε 4-3. Η αντίπαλος της όμως απάντησε με 3 σερί κερδισμένα γκέιμς για το 6-3. Στο δεύτερο σετ το παιχνίδι ήταν διαφορετικό, με τη Γερμανή να επιβάλει τον ρυθμό της, να κάνει τρία μπρέικ στο σερβίς της Γραμματικοπούλου και να κερδίζει το σετ (6-0) και τον αγώνα, έπειτα από 68 λεπτά.

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58